Jump to content



ερωτήσεις για νέο laptop (~700-800€)


regulus

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έφτασε λοιπόν η ώρα που πρέπει να πάρω κι εγώ ένα laptopακι... Έχω στήσει αρκετά desktops (δικά μου, και φίλων) αλλά με το θέμα φορητός υπολογιστής, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Ο λόγος, γιατί έχω φτιάξει έναν αρκετά ισχυρο desktop που είναι μια χαρά για δουλειές της σχολής (office, matlab, autocad κλπ) και φυσικά για games. Επειδή από Σεπτέμβρη θα "μεταναστεύσω" για σπουδές στο εξωτερικό θα χρειαστώ ένα laptop ως κύριο υπολογιστή για όλες μου τις ανάγκες που θα κρατήσω τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν πολύ (πλέον) οι επιδόσεις σε γραφικά γιατί δεν παίζω τόσο πολύ games, αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η αξιοπιστία της συσκευής, η αυτονομία, και οι αξιοπρεπείς επιδόσεις σε υπολογιστικές εργασίες (CPU>GPU με λίγα λόγια). Από θέμα γραφικών, αν παίζει hd ταινιούλες είμαι καλυμένος, δεν έχω σκοπό να βάλω πάνω παιχνίδια.

Οι (πρώτες) ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Ποιά(-ες) μάρκες θεωρούνται πιο ποιοτικές (αυτό που λέμε 'σκυλιά' tongue.gif)? Δηλαδή να υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα να μου βγάλει βλάβη μέσα στα πρώτα 2 χρόνια. Θα μου πείτε ότι αυτό είναι λαχείο και δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει, αλλά στατιστικά, κάποιες μάρκες θα είναι ποιοτικότερες από άλλες.

2) Ξέρετε τι παίζει με τις εγγυήσεις στο εξωτερικό? Δηλαδή έστω ότι το παίρνω από ένα τυχαίο skroutzoμάγαζο και λέει εγγύηση 2 χρόνια. Ποιό χαρτί πρέπει να δείξω στην αντιπροσωπεία του εξωτερικού για να το φτιάξουν τσάμπα? Φαντάζομαι όχι την απόδειξη του "Mητσάρας κουμπιουτερ ΕΠΕ"...

Το budget που έχω αυτή τη στιγμή είναι ~800€.

Δεν θέλω αναγκαστικά να μου πείτε πάρε αυτό, απλά ζητάω γενικές οδηγίες στο τι να προσέξω σε έναν φορητό για τις δουλειές που έγραψα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Αν το λάπτοπ θα είναι το 70-80% του χρόνου στο εξωτερικό ίσως αξίζει να το πάρεις απαυθείας από την χώρα όπου θα σπυδάσεις για να έχεις καλύτερο και ποιό άμεσο service.

Διαφορετικά ρώτα τις αντιπροσωπείες τί παίζει.

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο πρόσεχε τότε τι παίζει με τα πληκτρολόγια, και την γλώσσα των Windows. πχ γερμανία είναι qwertz και όχι qwerty. Νομίζω ότι η εγγύηση είναι international στις περισσότερες περιπτώσεις.. Επίσης θα σε καλύπτει εκτός από την απόδειξη, το registration του προιόντος.. Η dell είναι μια αρκετά αξιόπιστη μάρκα όπως και hp ή toshiba. Πάντως εξέτασε και το ενδεχόμενο να βάλεις με την μία ssd στο λάπτοπ.. γιατί δυστυχώς εκεί είνια το bottleneck του συστήματος. Οπότε πρέπει να δεις αν επιτρέπεται το άνοιγμα και η αντικατάσταση του σκληρού. Btw, η dell δεν το επιτρέπει αυτό ρώτησα και ελλάδα και εξωτερικό και παραβιάζει όρους εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

+1 στο Dell που προτεινει ο the one

Απλα επειδη ασχολησε με autocad , matlab και πολυ πιθανο και με αλλα στο μελλον like tekla, SAP etc

οποιο λαπτοπ και να παρεις βαλε ssd πανω για να πεταει θα δεις μεγαλη διαφορα

Ενα λαπτοπ που ασχολειται με τετοιες εργασιες ενας ssd ειναι πολυ σημαντικος γιατι θα δουλευεις σφερετα χωρις καθυστερισεις εμενα προσωπικα με εχει σωσει ο ssd με αυτα τα προγραμματα ασχολουμαι και γω και σου λινει τα χερια ο ssd

Καλυτερα δλδ εαν δεν φτανει το budget σου να κοψεις απο κατι αλλο στην τιμη του λαπτοπ για να βαλεις ssd

Αυτα φιλε μ

Link to comment
Share on other sites

+1 στο Dell που προτεινει ο the one

Απλα επειδη ασχολησε με autocad , matlab και πολυ πιθανο και με αλλα στο μελλον like tekla, SAP etc

οποιο λαπτοπ και να παρεις βαλε ssd πανω για να πεταει θα δεις μεγαλη διαφορα

Ενα λαπτοπ που ασχολειται με τετοιες εργασιες ενας ssd ειναι πολυ σημαντικος γιατι θα δουλευεις σφερετα χωρις καθυστερισεις εμενα προσωπικα με εχει σωσει ο ssd με αυτα τα προγραμματα ασχολουμαι και γω και σου λινει τα χερια ο ssd

Καλυτερα δλδ εαν δεν φτανει το budget σου να κοψεις απο κατι αλλο στην τιμη του λαπτοπ για να βαλεις ssd

Αυτα φιλε μ

αμα βρει εταιρεία που να τον αφήσει να το ανοίξει και να βάλει ssd...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δυσκολο ειναι? εμενα στο toshiba μια βιδα ειναι να ξεβιδωσω και εχω αλλαξει σκληρο...

Μετα απο 3 χρονια με 5400rpm σκληρο(:triniti:) ενα θα σου πω...βαλε SSD γιατι ειναι της υπομονης αλλιως:T:

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον ssd θα το κάνω σίγουρα, αλλά μάλλον θα περιμένω να λήξει η εγγύηση πρώτα :p

ναι μόνο πρόσεχε τότε τι παίζει με τα πληκτρολόγια, και την γλώσσα των Windows. πχ γερμανία είναι qwertz και όχι qwerty.

αυτό δεν το ήξερα...

φαντάσου να το έπαιρνα απο γερμανία και να έβγαινε άχρηστο... τι μπορείς να πάθεις αμα δεν προσέξεις....

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που το θέλεις για gaming αυτό που θα σου πρότεινα είναι το Hp Pavilion dv6-6150sv (LZ457EA) laptop | hp laptops στο e-laptops.gr

σορρυ αν δεν ήμουν αρκετά σαφής στο πρώτο post, αλλά γράφω ότι δεν με ενδιαφέρει το gaming (στο συγκεκριμενο pc). Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δυσκολο ειναι? εμενα στο toshiba μια βιδα ειναι να ξεβιδωσω και εχω αλλαξει σκληρο...

Μετα απο 3 χρονια με 5400rpm σκληρο(:triniti:) ενα θα σου πω...βαλε SSD γιατι ειναι της υπομονης αλλιως:T:

όχι δεν είναι..αλλά στα καινούργια μοντέλα των dell είναι θαμένος και πρέπει να λύσεις το λάπτοπ. οπότε εγγύηση καπούτ. βέβαια [MENTION=22185]regulus[/MENTION] μπορείς να ψάξεις ποιες εταιρείες δέχονται να βάλεις ssd κατευθείαν γιατί πραγματικά με 5400rpm είναι πίκρα...

Επίσης θα υπάρχουν και γερμανικά λαπτοπ με νορμαλ πληκτρολόγια απλά θέλει προσοχή..γιατί αλλιώς γράφεις λιγο ότι να ναι...δλδ μην πας να το παρεις απο κανα eshoP γερμανίας στα τυφλά καλύτερα να το δεις..

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν δεν ήμουν αρκετά σαφής στο πρώτο post, αλλά γράφω ότι δεν με ενδιαφέρει το gaming (στο συγκεκριμενο pc). Ευχαριστώ πάντως!

sorryyy παρόλα αυτά πιστεύω ότι κάνει για αυτά που θέλεις:getlost:

Link to comment
Share on other sites

το λύσες όλο? και με την εγγύηση τι έκανες ή θα κάνεις?

Δεν το λυσα εγω πιγα σε γνωστο μου να το λυσει

εαν θα εχω ποτε προβλημα με το λαπτοπ με το απευχομαι θα ξανα βαλω τον μαμα σκληρο μεσα για να μην εχω προβληματα

Το σκληρο που ειχε το λαπτοπ τον λειτουργω σαν εξωτερικο σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λυσα εγω πιγα σε γνωστο μου να το λυσει

εαν θα εχω ποτε προβλημα με το λαπτοπ με το απευχομαι θα ξανα βαλω τον μαμα σκληρο μεσα για να μην εχω προβληματα

Το σκληρο που ειχε το λαπτοπ τον λειτουργω σαν εξωτερικο σκληρο

μπράβο φίλος! ελπίζω να μην σου χαλάσει... εγώ αφού έμαθα ότι αμα λυθεί χάνει εγγύηση, δεν το τολμάω. Βέβαια, με τσαμπουκα, αν εχει χαλάσει κάτι (σε άλλο χρόνο ) ίσως να γίνει...αλλά μπράβο γιατί είναι ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ένα από αυτά τα μυστήρια Dell Inspiron N5110 που δεν μπορείς να φτάσεις τον δίσκο με τίποτα, μπορείς να το πας σε εταιρία που είναι συνεργάτης της Dell να σου βάλουν τον SSD. Έτσι δεν χάνεις την εγγύηση. Ρώτησα Msystems τα Χριστούγεννα,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ένα από αυτά τα μυστήρια Dell Inspiron N5110 που δεν μπορείς να φτάσεις τον δίσκο με τίποτα, μπορείς να το πας σε εταιρία που είναι συνεργάτης της Dell να σου βάλουν τον SSD. Έτσι δεν χάνεις την εγγύηση. Ρώτησα Msystems τα Χριστούγεννα,

ξέρεις ποια εταιρεία είναι αυτή? ή που μπορώ να το βρώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.