Jump to content



Βοήθεια με την εγκατάσταση D-Link DAP-1522


kxanthop

Recommended Posts

Παρακαλώ λίγη βοήθεια!

Πρόσφατα προμηθεύτηκα το d-link DAP-1522 (D-Link Xtreme N Duo Wireless Bridge/Access Point), προκειμένου να το χρησιμοποιήσω ως bridge και να μπορέσω να συνδέσω στο ασύρματό μου δίκτυο τηλεόραση και HTPC. Αν και dlink συνήθως συνδέεται κανονικά στο δίκτυο, αρνείται πεισματικά να δώσει δεύτερη ip (είτε θα συνδέεται το HTPC, είτε η τηλεόραση), ενώ συχνά δε δίνει ip ούτε σε μία συσκευή. Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνω κάτι εντελώς λάθος: έχω την εντύπωση ότι η μοναδική επιλογή σχετικά με το DHCP αφορά στην ip του bridge. Προσπάθησα τόσο με dynamic, όσο και με static ip, αλλά δεν τα κατάφερα. Δοκίμασα να βάλω κι έναν δεύτερο υπολογιστή πάνω στο bridge αντί για την τηλεόραση, αλλά πάλι δε δίνει ip στο νέο υπολογιστή. Μάλιστα σταματάει και την ήδη υφιστάμενη σύνδεση. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα hardware;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετούς πειραματισμούς και ανανέωση του firmware (κατόπιν υπόδειξης της τεχνικής υπηρεσίας της d-link), πλεον δεν καταφέρνω καν να συνδεθώ στο internet (αν και θεωρητικά το bridge βλέπει το router). Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι πέραν των δυνατοτήτων μου επίλυσης ή υπάρχει πρόβλημα στο harware.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.