Jump to content



4 120GB SSD, 2 SSD 256GB με η χωρίς Controler?


Borg

Recommended Posts

σκέφτομαι να πάρω στο συνολο 4 ssd patriot se 120gb η 2 ssd samsung 830d 256gb

το διλλημα είναι πως αν πάω σε 2 ssd, δεν θα έχω την δυνατότητα (σήμερα) να κάνω αργότερα επέκταση σε 4 ssd

μιας και οι onboard controllers sata 3 ειναι μεχρι 2 θυρες

απο την άλλη λεει ο κύριος [MENTION=124]NoDsl[/MENTION] να πάρω 2 πχ samsung 830 256gb και επαρκεί στο κόστος απόδοσης τιμής

αλλα έθεσα το ερώτημα πως πχ ένας controller είναι και μια χ επένδυση και ειδικα που διαβαζω τους νεους controller της LSI

MegaRAID SAS 9266-4i

MegaRAIDSAS9266-8i

New LSI 9266-4i and 9266-8i Features

LSI enhances dual-core MegaRAID controller to improve flash-based caching and data protection

εκτός αν θα βγει καμιά μητρική με onboard controler που να έχει 4 sata 3 για αργότερα? (η υπάρχει και δεν την έχω πάρει πρέφα)

η λυση ομως για controller εχει ενα σοβαρό κόστος, αλλα το δικαιολογεί στο πέρασμα του χρόνου (πχ 3-5 χρόνια)

επίσης ειναι να κάνω καθαρά raid 0 για επιδόσεις καθαρά στο pc μου

η ειρωνεία ειναι πως advaned futures και λύσεις που έχουν τα controller, δεν ξέρω προσωπικά κατά πόσο θα μου ειναι ουσιαστικά χρήσιμα

τι λέτε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τους controllers νομίζω ο μόνος ειδικός να απαντήσει όσον αφορά επιδόσεις-νούμερα κτλ είναι ο Tiltevros.

Από εκεί και πέρα τώρα. Έναν dell perc 5/i έχω για το storage και εύχομαι να μην το είχα και να είχα όλα τα drives σε εξωτερικούς USB.

Βέβαια αυτό είναι καθαρα προσωπικό θέμα. Μετά από τόσα χρόνια το post του Perc έχει καταντήσει κουραστικό. Προτιμώ το pc να είναι πιο "καθαρό" σε αυτό το θέμα. Μιλάμε για γρήγορα boot με τους SSD και βάζοντας ένα raid controller είτε για το SSD raid, είτε για storage και τα seconds που κέρδισες μόλις πήγαν χαμένα.

Τα οφέλη φυσικά είναι πολλά περισσότερα αλλά και πάλι είναι θέμα προτεραιοτήτων νομίζω.

Προσωπικά αν πήγαινα σε raid0 με SSD, θα πήγαινα για 2 στον onboard controller.

tip, αν δεν βιάζεσαι, κάνε λίγο υπομονή να δεις επιδόσεις από τον Vertex 4 (όχι με Sandforce) και υλοποιήσεις με το νέο Marvell.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όσους vertex2 και βάλεις πάνω σε έναν perc, δεν θα δεις διαφορά απο μερικούς samsung 830d 256/512gb επάνω στον onboard. Ειδικά όταν μιλάμε για raid0. Αν παίξεις με raid5-6 οκ.

Η βάση είναι οι δίσκοι. Αν ειναι γρήγοροι θα είναι και το raid γρήγορο. Αν έχουν 30MB/s 4k writes, τι να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω στο συνολο 4 ssd patriot se 120gb η 2 ssd samsung 830d 256gb

το διλλημα είναι πως αν πάω σε 2 ssd, δεν θα έχω την δυνατότητα (σήμερα) να κάνω αργότερα επέκταση σε 4 ssd

μιας και οι onboard controllers sata 3 ειναι μεχρι 2 θυρες

....

εκτός αν θα βγει καμιά μητρική με onboard controler που να έχει 4 sata 3 για αργότερα? (η υπάρχει και δεν την έχω πάρει πρέφα)

η λυση ομως για controller εχει ενα σοβαρό κόστος, αλλα το δικαιολογεί στο πέρασμα του χρόνου (πχ 3-5 χρόνια)

απο τα λεγομενα σου, δε μου φαινεσαι απο αυτους που θα κατσουν 3-5 χρονια με το ιδιο hardware! :beer::beer:

Link to comment
Share on other sites

Ζορζ το εψαξα κ γω μιας κ πηγα σε Agility 3, ο Marvell ειναι για τα μπαζα σε raid, κουμπωσε τον 1 Patriot πανω κ ξεμπερδευε.

Στη X58A-UD7 πχ το λεει κ η ιδια η GB....

"* SATA3 SSDs are not recommended for use in RAID 0 mode on Marvell SE9128 ports."

Marvell 9128 SATA 3 controller benchmarks. - boards.ie

Intel ICH10R vs Marvell 9128 raid 0 performance

Λυσεις Raid:

1. P67/Z68/X79 mobo με onboard 2 ports SATA3 by Intel.

2. Revo by Ocz.

Tο κοστος/επιδοσεις των LSI κτλ ειναι απαγορευτικο για home useage.

Link to comment
Share on other sites

o marvell είναι χειρότερος και από τα μπάζα

μέχρι και firmware update του έκανα, τεσπα δεν θέλετε να δείτε αποτελέσματα :fist:

ναι οκ mike

αλλα ακόμα και να μην έχουμε θέμα με ports

τελικά 4*120 η 2*256 είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτήκαμε και γράφουμε λίγο άλλα αντί άλλων.

Όταν ανέφερα τον Perc 5/i μιλούσα καθαρά για τον controller σαν έξτρα συσκευή πάνω στη μητρική και όχι για επιδόσεις. Ο Perc είναι μόνο για storage raid5 ή 6 μηχανικών δίσκων. Τίποτα άλλο.

Επίσης η βάση για raid0 με SSD δεν είναι μόνο οι ίδιοι οι δίσκοι. Αν ο controller είναι αργός τότε τα IOPS και τα sequential θα πάνε περίπατο και θα ψάχνεις να δεις που πήγαν οι επιδόσεις.

[MENTION=391]Borg[/MENTION]. Όταν ανέφερα Marvell δεν μιλούσα για τους extra controller που μπαίνουν στις μητρικές αλλά για τον νέο controller που θα παρουσιαστεί για SSD (Marvell 88SS9187).

Στην ερώτηση τώρα: Καλύτερα ως προς τι; επιδόσεις; ανάλογα τα drives και την συνδεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτήκαμε και γράφουμε λίγο άλλα αντί άλλων.

Όταν ανέφερα τον Perc 5/i μιλούσα καθαρά για τον controller σαν έξτρα συσκευή πάνω στη μητρική και όχι για επιδόσεις. Ο Perc είναι μόνο για storage 5/6 μηχανικών. Τίποτα άλλο.

Επίσης η βάση για raid0 με SSD δεν είναι μόνο οι ίδιοι οι δίσκοι. Αν ο controller είναι αργός τότε τα IOPS και τα sequential θα πάνε περίπατο και θα ψάχνεις να δεις που πήγαν οι επιδόσεις.

[MENTION=391]Borg[/MENTION]. Όταν ανέφερα Marvell δεν μιλούσα για τους extra controller που μπαίνουν στις μητρικές αλλά για τον νέο controller που θα παρουσιαστεί για SSD (Marvell 88SS9187).

για το μαρβελ ηταν καθαρά απάντηση στον samael :)

μιας και ασχολείσαι πολύ με τους ssd

από άποψη ταχύτητας και κόστος, το 4*120gb η 2*256gb θα είναι καλύτερη απόδοση σε raid 0?

τι πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

4 SSD raid0 όπως ο 830 θα δώσουν νούμερα που δύσκολα θα βρεις γενικά. Απλά θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ controller για να αποδώσει τα μέγιστα των drives και να μην τα φρενάρει.

Το raid0 στον ICH προτείνεται γιατί το latency που προσθέτει ο onboard είναι μηδαμινό. Αυτό αν το πετύχεις σε εξωτερικό raid controller θα είναι ότι καλύτερο.

Για να το πετύχεις όμως αυτό, θα δώσεις ένα 700-800 σε controller και μετά πιστεύω πως είναι τελείως ασύμφορο. Με 700-800 κοιτάς κάτι τέτοιο

[ame]http://www.amazon.co.uk/OCZ-240GB-RevoDrive-IOPS-RVD3MIX2-FHPX4-240G/dp/B007NWINWK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1333382775&sr=8-2[/ame]

Χωρίς έξτρα κόστος για SSD.

Αν από την άλλη δεν σε νοιάζει το χρηματικό νομίζω (με επιφύλαξη όπως είπα γιατί μόνο ο Tiltevros μπορεί να μιλήσει με σιγουριά) πως ένα LSI Megaraid SAS 9265-8i με 4 120αρηδες 830 θα σου δώσει περίπου 2GB/s reads και 1.2GB/s writes με IOPS κοντά στα 130-140 χιλιάδες (4Κ QD32).

Μιλάμε πάντα για ένα κόστος περίπου στα 1400€.

Με 2, 256αρηδες και τον onboard controller θα είσαι στο 1GB/s read και 800ΜΒ/s write, με 100.000+ IOPS αλλά κόστος περίπου στα 620€ (αν έχεις ήδη μητρική).

Link to comment
Share on other sites

δηλ οτι δίνεις παίρνεις εν μερη

αλλά με τόσα χιλ που τρέχει η τεχνολογία στους ssd με προβληματίζει

[MENTION=2254]Tiltevros[/MENTION] μήπως σε παρακαλώ μπορείς να βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=391]Borg[/MENTION] απο περιέργεια, τι θα τρέχεις που θες τόσο γρήγορο storage ?

Ρωτώ γιατί μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις που θα μπορούσαν να δουλέψουν μαζί με 2/4 ssd raid0 επικουρικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν από την άλλη δεν σε νοιάζει το χρηματικό νομίζω (με επιφύλαξη όπως είπα γιατί μόνο ο Tiltevros μπορεί να μιλήσει με σιγουριά) πως ένα LSI Megaraid SAS 9265-8i με 4 120αρηδες 830 θα σου δώσει περίπου 2GB/s reads και 1.2GB/s writes με IOPS κοντά στα 130-140 χιλιάδες (4Κ QD32).

Μιλάμε πάντα για ένα κόστος περίπου στα 1400€.

Με 2, 256αρηδες και τον onboard controller θα είσαι στο 1GB/s read και 800ΜΒ/s write, με 100.000+ IOPS αλλά κόστος περίπου στα 620€ (αν έχεις ήδη μητρική).

Benchmark Results: Access Time : Southbridge Battle: 780a, ICH10 and SB750, Compared

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω. Στο raid0, στο access time ο LSI είναι 2.5 φορές πιο αργός στις αναγνώσεις και 3 φορές πιο αργός στις εγγραφές. Ρίξε μια ματιά και στην επόμενη σελίδα με τα IOPS.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=391]Borg[/MENTION] απο περιέργεια, τι θα τρέχεις που θες τόσο γρήγορο storage

Aπ οσο ξερω Angry Birds @ Facebook :hehe:

Λοιπον αξα, για να μη πεταξεις πολλα λεφτα παρε νεο mobo+cpu(Ιvy Bridge 24-4-12 ερχονται)+ 1 ακομα patriot(κατω απο 600ε ολα μαζι) και κανε Raid 0 με τους 2 στις πορτες της Intel. Σε real life χρηση θα ειναι αστραπη, 1GB/sec δε προκειτε να σηκωσει ή να γραψει κανενα game-προγραμα, και σιγουρα δεν θα ειναι αποθηκη οι SSD για να πεις οτι μετακινεις μεγαλα mkv ή κατι τετοιο.

Ασε που οπως λεει κ ο Ζαχους οι LSI εχουν μεγαλυτερο lag και τελικα ισως τους κανει ποιο "αργους" σε desktop κ οχι server usage (που για εκει τους φτιαξαν).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

τα κλασσικα και video converts

[MENTION=119]Samael[/MENTION]μαλλον για ετσι το βλεπω, μιας και η tv τελικα αρχιζει και μυριζει!!! (ηρθε τεχνικος και την ειδε)

Link to comment
Share on other sites

καλός ο κοντρόλερ καλοί οι SSD αλλά θα σου έλεγα να μην μπλέξεις με κάτι τέτοιο εφόσον δεν το έχεις και απόλυτη ανάγκη το ότι αγοράσαμε έναν κοντρόλερ δεν συμμένει ότι είναι plug and play.

οι Μ4 πχ. δεν παίζουν πάνω σε hw/raid λόγο προβλήματος FW, στο σύνολο οι SSD's δεν κάνουν σωστό scale σε raid και όταν λέω σύνολο εννοώ ΌΛΟΥΣ.

είναι απίστευτο το συναίσθημα να έχεις δώσει όπως εγώ πχ. πάνω από 3000-4000 ευρώ και να μήν μπορώ να έχω το χ2 από έναν SSD. Αυτό βέβαια δεν οφείλετε σε λάθος του κοντρολερ ή των δίσκων αλλά στο ότι πλέων τπτ δεν έχει σχεδιαστεί πάνω σε αυτήν την τεχνολογία. όλοι λέμε μα κοίτα στο Queue Depth 32 σαρώνει.... Ναι ε?? πια εφαρμογή μαζί με τα windows πιέζει τον 1 SSD να πάει παραπάνω από QD 2??????????

Μπορώ να σου πω 1000000000000000 θετικά των κοντρολερ + SSD αλλά δυστυχώς δεν σου χρησιμεύουν πουθενά εκτός από τις σειριακές ταχύτητες στα διάφορα copy paste που θα κάνεις.

και για να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό που σου λέω σου αναλύω τις καλύτερες λύσεις που μπορείς να βρείς

LSI 9265 + FastPath -----> μέχρι 500.000 IOP's random 4k QD 256

ARECA 1880ix/1882ix + 4GB cache ---> όλα cacheρονται οπότε δεν έχεις τπτ πραγματικό

και οι δυο λύσεις ακουμπάνε τα 800 και ανεβαίνουν ανάλογα το τι θέλεις αλλά δεν έχει καμία σημασία με το πόσο Power User είσαι.

Το optimum performance για εσένα είναι (εφόσον δουλεύεις video) 5-6 μηχανικούς δίσκους πάνω σε έναν κοντρολερ που σου ανέφερα για backup & convert και τους 2 ssd που έχεις πάνω στο ICH απλά για να πηγαίνει σφαίρα στο σύνολο και να μην τρέχεις με τiς εγγραφές των SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , για να μην ανοιγω νεο θεμα , εχω 2 vertex3 σε raid0 πανω στον ICHR10 μιας x58 Μητρικης (μιας και ο marvell ειναι απογοητευτικος)

Η χρηση του pc ειναι κυριως εργασια σε multitasking περιβαλλον δηλαδη μπορει να εχω και 30 αρχεια excel ανοιχτα 10 pdf 10 word 5-6 visual fox κλπ

Ζαχαρωνω εδω και καιρο εναν lsi megaraid 9260 8i και να του φορεσω αλλα 2 δισκακια και ισως αργοτερα και αλλα . δεν με ενδιαφερουν ουτε τα bench ουτε οι γρηγορες εκκινησεις , κυριως με ενδιαφερει η γρηγορη αποκριση του συστηματος .

Επειδη αρχιζει και τα βρισκει σκουρα το συστημα κι επειδη μνημη δεν μπορω να βαλω μιας και μερικα προγραμματα που μου ειναι απαραιτητα δεν γουσταρουν τα 64bit , θα δω αποτελεσμα; εχει να προτεινει κανεις καμια καλυτερη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.