Jump to content



4 120GB SSD, 2 SSD 256GB με η χωρίς Controler?


Borg

Recommended Posts

Προσωπική άποψη πάντα και χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου μέχρι τώρα έχω δει κορυφαία απόκριση συστήματος από 2 setups:

1) 3x Χ25-Ε με SLC μνήμες σε Raid0

2) OCZ Revodrive 3 X2

Να ξέρεις όμως πως σίγουρα τα 64bit στα Windows θα έδιναν το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη πάντα και χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου μέχρι τώρα έχω δει κορυφαία απόκριση συστήματος από 2 setups:

1) 3x Χ25-Ε με SLC μνήμες σε Raid0

2) OCZ Revodrive 3 X2

Να ξέρεις όμως πως σίγουρα τα 64bit στα Windows θα έδιναν το κάτι παραπάνω.

το θεμα ειναι οτι οι δισκοι ηδη υπαρχουν (2+2 vertex3) και το μοναδικο επιπλέον κοστος θα ειναι για τον controller , θα δω μ αυτο το μαραφέτι καποια διαφορά που να αξίζει ? το να πάω σε slc νομιζω θα ειναι ιδαιτερα δαπανηρο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η μειωση στην αποκριση που παρατηρεις οφειλεται στο γεγονος οτι δεν λειτουργει το TRIM στο RAID?????

Αδυνατω να πιστεψω οτι 2 Vertex 3 δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε 30 αρχεια excel 10 pdf 10 word κλπ...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα και πραγματικα τα δυο δισκακια ήταν το καλύτερο upgrade που εχω κανει ποτέ σε pc, αλλα ναι το μηχανακι ζορίζεται

Link to comment
Share on other sites

Αφού εισαι σε 32bit Windows τότε η καθυστέρηση που βλέπεις είναι λόγω λίγης μνήμης (όριο ~3gb) και χρησημοποίησης του page file. Σίγουρα δεν είναι bottleneck οι SSD σου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς ένα ram-disk software και να βάλεις το pagefile μεσα στο ram-disk drive. Έτσι μπορείς να δώσεις τα περισσευούμενα GB ραμ στο ram-disk drive, πχ με αυτό RAMDisk Support - Support - Dataram ή RamDisk - Microsoft Certified Software ram-disk drive, δηλαδή αν έχεις 12GB ram, δινεις τα 8GB από τα "περισευούμενα" και μέσα βάζεις το pagefile, temp-files, scratch-disk etc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.