Jump to content



Ετοιμάζεται σιγά-σιγά ο "Zeus"........


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 18:30]

στην απαντηση του jimk δεν απαντησες Γιωργο :p..σε σχεση με το hi-promie τι λεει?

ΔΕΝ έχει σχέση.............Το hi-pro-mie έιναι ελαφρών βαρών............ :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Τι λέτε βρε τρελαμένοι??.......Ο Δίας με χιονόμπαλα και μπουκάλα φρέον???.....Ναι φτιάξτε ένα να παίζει και χιονοπόλεμο με την Ήρα πάνω από το "Zeus".......... :D

:):) Γιατί βρε συ ! Και η μπουκάλα να γράφει πάνω και R410 Power !! Πέρα της πλάκας και πάλι καλή επιτυχία Γιώργο !

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το τι ειδους χρηστες θα προοριζετε αλλα εχεις σκεφτει ποσο βαρυ ειναι το 5/8? (πιθανον να σου βγει μαζι με το υγρο πανω απο 40-50 κιλα) Τα μεταφορικα θα ειναι !@#@#^$%&^ Επισης δεν νομιζεις οτι θα καιει πολυ ρευμα? Ισως κατι μικροτερο να βολευε περισσοτερο. Απο εμπορικης πλευρας το λεω παντα... Τωρα αν ρωτας τη γνωμη μου σαν unseen θα ελεγα να βαλεις R1150 και 1hp μοτερ! (Ειδικη κατασκευη ισως για μενα?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 19:51]

δεν ξερω για το τι ειδους χρηστες θα προοριζετε αλλα εχεις σκεφτει ποσο βαρυ ειναι το 5/8? (πιθανον να σου βγει μαζι με το υγρο πανω απο 40-50 κιλα) Τα μεταφορικα θα ειναι !@#@#^$%&^ Επισης δεν νομιζεις οτι θα καιει πολυ ρευμα? Ισως κατι μικροτερο να βολευε περισσοτερο. Απο εμπορικης πλευρας το λεω παντα... Τωρα αν ρωτας τη γνωμη μου σαν unseen θα ελεγα να βαλεις R1150 και 1hp μοτερ! (Ειδικη κατασκευη ισως για μενα?)

Ο 5/8 κομπρέσορας μαζί με το λάδι του ζυγίζει περίπου 14.5 κιλά............Not bad!!!............. ;)

Τώρα καταναλώσεις του 5/8 είναι : Σε full load και ελπίζοντας ότι θα έχουμε -30*C πάνω στη CPU γύρω στα 350 - 380 Watts MAX...............Η εκκίνηση θα είναι λίγο "βαριά".........Τα πρώτα 2 - 3 λεπτά..........Περί τα 1000 watts+ κατά μέσο όρο........Αυτό τα 2 πρώτα λεπτά...........Σε κατάσταση Idle θα έχουμε κατανάλωση γύρω στα 100 watts(+,-).......Όχι κι άσχημα.......... ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ κατασκευαστεί το δικό μας πανελάκι(πανελάρα θα είναι αλλά τέλος πάντων) , θα χρησιμοποιήσουμε κάποιο του εμπορίου........Παρακάτω παραθέτω τα δύο μοντέλα πού έχω -μάλλον- καταλήξει.......

Γιά πείτε γνώμες....... :D

Μοντέλο 1.

post-171-1416071100,5045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το 1ο γιατι έχει τη γραφική παράσταστη... αλλά το 2ο έχει ωραιότερα κουμπιά.

Hipro έτσι για να καταλαβαίνουμε εμείς οι άσχετοι. Τι κατανάλωση έχει ενα Mach2 R134, έτσι για να κάνουμε μια σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

george εισαι σιγουρος για το 14,5? To δικο μου που ειναι 3/4 ειναι γυρω στα 35 αδειο. Βαλε σωληνες , δοχειο για το υγρο, υγρα, condeser, fans, φιλτρα , κουτι , evaporator, συσκευασια σιγουρα θα σου βγει μια 40αρα κιλα.

Οσο για τα πανελ ειναι κουκλια και τα δυο!! (μεχρι ποσο μειον παιζουν?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 20:23]

Μου άρεσε το 1ο γιατι έχει τη γραφική παράσταστη... αλλά το 2ο έχει ωραιότερα κουμπιά.

Hipro έτσι για να καταλαβαίνουμε εμείς οι άσχετοι. Τι κατανάλωση έχει ενα Mach2 R134, έτσι για να κάνουμε μια σύγκριση.

Είναι 1/3 του ίππου και καταναλώνει περί τα 100 watts idle (-50*C - R404) , και περί τα 200 watts σε φορτίο ΟΧΙ τόσο μεγάλο πού μιλάμε εμείς (200-250 watts θερμικά) γιατί απλά........."γονατίζει".........Βάλτε έναν Prescott πάνω σε "καλή" συχνότητα να φτάσει τα 190 - 200 watts και αν τον δουλέψει θά είναι γιά κάνα bench μόνο.........Μετά βλέπεις τη θερμοκρασία και ανεβαίνει σαν τρελή.......Αν λοιπόν σταματήσει κάπου(+*C πάνω στη CPU) θα καταναλώνει περί τα 320 watts+.........Δεν μπορεί να κοντράρει........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.