Jump to content



Bήθεια !!!!!! ΑDATA VITESTA PC4000 & ABIT KV8 PRO = XAMOΣ


Dagalidis

Recommended Posts

Περίμενα με χαρά να μου έρθουν οι μνήμες για να τισ βάλω πάνω στην ABIT KV8 PRO μπας και έχω 270 - 280 1:1.....

Ωραία μέχρι εδώ.....

Οι μνήμες ήρθαν και τις έβαλα.....

ΠΙΚΡΑ Νο 1) ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ - ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΠ - ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ & ΜΑΜΩ το κέρατό μου....

Αδύνατον να κάνει ΜΠΟΥΤ ο υπολογιστής....

Βρε RESET - RESET - CLEAR CMOS αλλαγή τα DIMM μεταξύ τους - ΤΙΠΟΤΑ.....

Αγανάκτησα και άφησα μόνο 1 DIMM στην Θέση 1.....

Μια από τα ίδια ...... ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΠ - ΜΠΙΙΙΙΙΙΠ κτλ.....

Βάζω 1 DIMM στην θέση 2 ...... και ξεκινάει ο υπολογιστής σαν να μην συμβαίνει τίποτα.....

Σκέφτομαι ότι έχει χαλάσει η θέση και βάζω τις παλιές μου μνήμες....... ΟΛΑ ΟΚ.......

Ξαναβάζω την ADATA στην ΘΕΣΗ 1 και πάλι ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ και ξανά ΜΑΜΩ το κέρατό μου......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ DIMM στην 1η θέση........

ΠΙΚΡΑ Νο 2) Τέλος πάντων λέω ας δούμε τελικά τι κάνει έστω και με μιά μνημη....

Βάζω 250 ΦΣΒ Χ 8 1:1 οι μνημες = 2000 ΜΗΖ ο επεξεργαστής.....

Τραβάω ένα SISOFT για μνήμες και παίρνω κάτω από 3300 με 250 ΦΣΒ και σε όποιον multi και να πάω δεν αλλάζει τίποτα :wall::wall:

Εχω PERFORMANCE περίπου το 83 % του bandwidth ........:tomato: :tomato:

ΠΙΚΡΑ Νο 3) Δεν τραβάει τίποτα σε FSB > 255 ..... εαν πχ Πάω σε FSB 260 ζήτημα αν θα μείνω σταθερός παραπάνω από 5 Sec πριν έχω RESTART...... :tomato::tomato:

Βρε δοκιμάζω LTD X 1 - X 2 - X3 - X4 - X5 / παίζω με ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από τάσεις και ρυθμίσεις - χρόνους ...... αλλά αυτό τίποτα........

ΠΙΚΡΑ Νο 4) Δοκιμάζω να δώ τελικά με default multi X 10 και FSB 235 - 240 όσο πάει και η

OCZ 3500 Εl με 2,85 VDDR @ 2,5 3-3-3-7 να βάλω και την ADATA σε ίδια timmings να δώ ως σύγκριση τι ΧΑΝΩ - ΚΕΡΔΙΖΩ......

Λοιπόν με ΟCZ σε 230 FSB έχω περίπου 3400 ενώ με ADATA 3200 ίσως και λιγότερα.......

:wall::tomato::wall::tomato: και φυσικά ΞΑΝΑ ΜΑΜΩ τα ΚΕΡΑΤΑ ΜΟΥ γιατί τώρα γίνανε ΠΟΛΛΑ..... :wall: :wall: :wall:

ΒΑΖΩ και πάλι 2 DIMM ADATA και ως δια μαγείας ΟΛΑ ΟΚ μπουτάρει κανονικά και μπαίνω στα WINDOWS....... Πάνω που πάω να αλλάξω FSB και να δοκιμάσω γύρω στα 250 τρώω RESTART και ξανα ΜΙΙΙΙΙΙΙΙΠ ΜΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ ...... Τώρα τι να ΜΑΜΙΣΩ και πάλι ?????? ΤΗΝ CPU TIΣ ΜΝΗΜΕΣ ΤΟ BORD ?????? τι απ΄'ολα αυτά ??????????

Οπότε και πάλι ΜΑΜΩ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΕΡΝΙΚΟΜΜΕΝΑ :tomato: :tomato: :tomato:

Μου ήρθε λοιπόν στο μυαλό η ΑΛΛΑΓΗ του ΒΙΟΣ ..... Να δοκιμάσω με το 14 αντί του ΒΕΤΑ 15 που είχα μέχρι τώρα.........

FLASH λοιπόν - CLEAR CMOS - BOOT και ολα ΟΚ.......... :worship: :worship: :worship:

Τώρα όλοι οι multi μου δίνουν 94 % Bandwidth αλλά είναι αδυνατον να έχω σταθερά πάνω από 258 FSB ....... 1:1 οι μνήμες

Στα 260 έχω τυχαία RESTART και ότι επιλογές να κάνω με LTD - VLINK - VOLTS - Timmings τα 258 είναι τοίχος ..... :bye: :bye: :bye:

Και φυσικά ακόμη και τώρα είναι αδύνατον να βάλω DIMM ADATA στην Θέση 1 γιατί και πάλι ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ........

Το περίεργο της υποθέσεως είναι ότι το LTD είναι σταθερότατο με Χ5 & 258 ΦΣΒ = 1290 ΜΗΖ......

Οταν βάλω ένα multi XX.5 τότε οι μνήμες πάνε μέχρι 290 ΦΣΒ 1:1 αλλά αυτό είναι μόνο για το CPU-Z αφού οι μνήμες πέφτουν σε 88 % Bandwidth Efficiency πράγμα που συμαίνει ότι άλλα διαβάζει το CPU - Z και άλλα ΜΗΖ τρέχουν οι μνήμες (Το γνωστό πρόβλημα με τους διαιρέτες που βάζει ο CPU MEM Controller)......

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ?????

ΧΑΜΟΣ ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ και άντε τώρα να βγάλω άκρη ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.........

Εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ να φταίει η CPU μου που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CG Stepping αλλά το παλιό CO και έχω πολλύ δύστροπο ΜΕΜ Controller.....

Xρειάζομαι όμως και τις δικές σας γνώμες για να ξέρω τι να ΜΑΜΙΣΩ πέρα από τα κέρατά μου τα οποία έχω κιόλας ΒΕΡΝΙΚΩΣΕΙ............ :giveup: :giveup: :giveup: :bye: :bye:

Δέστε την καλύτερή μου επίδοση που λίγο πολύ είναι μετά από πολλές προσπάθειες σταθερή .....

post-153-1416071102,8287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Οντως ο Δαιδαλος μπορει και να εχει δικιο...

Οι co εχουν παραξενιες στον memory controler αλλα τελικα δε ξερω ποσο ρολο παιζει η cpu στην υποθεση "Μνημες σε Α64" .... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που ανακάλυψα στα Xremesystems.org

Quick question guys.... Does the Abit AV8 has a working AGP/PCI lock?

I need to get a new board ASAP, my A8V crapped out on me after only 2 days. At first I got 3D Mark crashes with if I'm using one of the first two ram slots. Right now, I can't even boot with rams in them!

Και ο συγκεκριμένος χρήστης έχει ίδιες μνήμες με εμένα..... :(

Nα υποθέσω ότι υπάρχει κάποια ασυμβατότητα του VIA Chipset με αυτές της μνήμες ?????:(

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια έκανε και το Abit ενός φίλου με τις Kingston PC3200 2χ256

το ένα φόραγε infineon και το άλλο "kingston" chips....

άλλωτε τα έβλεπε και άλλωτε όχι

ασυμβατότητα μνημών μου κάνει και εμένα χωρίς να ξέρω τίποτα απο

A64 πλατφόρμα

Link to comment
Share on other sites

χμμμ η ολη ιστορια μου θυμισε την περιπετεια με την abit nf7s ενος φιλου....την αγοραζει βαζει την 512αρα kingston, που πραγματικα κουμπωνει σε ολα τα mobo της αγορας, στο slot 1 και μολις φορτωνε win μπλε οθονες με memory dump μηνυματα συνεχως....πισω η μητρικη για rma....και μετα απο καιρο ανακαλυψε.λιγο πριν δωσει οριστικα την abit οτι παιζει errofree στο slot 3 ....το ιδιο dimm....ειναι να μην :wall: ??

Link to comment
Share on other sites

Dag πρωτα απο ολα για rma την μητρικη να ερθει το σωστο ρεβ η στειλτην στα χερακια του "μαγου" να διορθωσει οτι επαθε.Μετα στειλε μου τον 3200+ να τον "δοκιμασω" και μετα παρε κανα αλλο board να δοκιμασεις.....

Link to comment
Share on other sites

O memory controller Α64 είναι ΧΑΛΙΑ. Δεν υποστηρίζει επίσημα dual side DDR400 και βέβαια ούτε λόγος για 2χ PC3200. Μόνο η τύχη μπορεί να κάνει ένα μηχάνημα με Α64 και DDR400 να δουλέψει σωστά.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=62865#post62865

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ΣΚΟΤΩΜΑ - ΞΥΛΟ - ΜΠΟΥΝΙΕΣ - ΜΟΥΤΖΕΣ - ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ κτλ.... γιατί έκανα μια ΜΑΜΑΚΙΑ περιοπής στο ΜΟΒΟ μου.....

Ο VAG γνωρίζει γιατί μίλήσαμε τηλεφωνικώς......

Είχα Κάνει CLEAR CMOS και αντί να βάλω το Jumber στη Θέση ΝORMAL το ξαναέβαλα στο CLEAR CMOS με την μπαταρία κανονικά και αφού έκανα επανεκίνηση προσπαθούσα επί τουλάχιστον 20 λεπτά να καταλάβω γιατί δεν μπουτάρει......

ΕΒΡΙΖΑ μνήμες - την τύχη μου ( Δηλ. Γκαντεμιά μου ) όσπου ανακάλυψα ο ΜΑΜΑΚΑΣ ότι έκανα την @#@#$@#$%$$%$# μου....

Εβαλα το jumber κανονικά στην θέση του αλλά από τότε μπουτάρει μετά από 3-4 φορές αφού κάνει να ξεκινήσει και σταματάει....

Το ωραίο είναι ότι κάθε φορά που κόβω την τροφοδοσία από τον Διακόπτη του τροφοδοτικού χάνει την ώρα - ημερομηνία - uGURU settings..... :wall: :wall: :tomato: :tomato:

Yπέθεσα ότι έλιωσα την μπαταρία την μετράω έιναι ΟΚ .... καλού κακού την αλλάζω με μια καινούργια αλλά ΠΑΠΑΛΑ .... Τα ίδια.........

Βγάζω την μητρική και κοιτάω πάνω από το jumber έχει κάτι αντιστάσεις SMD και σε κάποια θεση μοιάζει η κόλληση να γιαλίζει και ανάμεσα έχει μείνει κάποιο ίχνος λές και κάτι είχε υπερθερμανθεί......

Μάλλον υπήρχε μία αντίσταση SMD που ξεκκόλησε από υπερθέρμανση και τώρα δεν δίνει το ρεύμα της μπαταρίας στο CMOS με αποτέλεσμα να μην κρατάει τα Settings κάθε φορά που μπουτάρω κλείνοντας το AC....

Εχω τρελαθεί τελείως ρε παιδί μου...... ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ?????

RMA στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ ??????? ΓΑΜΩΤΗ μου.......

ΝΑ ΒΑΛΩ μια SMD αντίσταση από ένα παλιό BORD ?????

Nα κόψω τις φλέβες μου ??????? :cry: :cry:

ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ..... ειλικρινά σκέφτομαι να το παρατήσω το ΑΘΛΗΜΑ ....... ΓΙΩΡΓΟ ( Hipro5) χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σου.......... :giveup: :giveup: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

μα καλα απο τι να υπερθερμανθει? δεν νομιζω να εχει παιχτει κατι τετοιο νταγκα, εγω το εχω ξεχασει πολλες φορες και δεν εχει παθει κατι. Κατι αλλο πρεπει να εχει γινει δεν μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.