Jump to content



Bήθεια !!!!!! ΑDATA VITESTA PC4000 & ABIT KV8 PRO = XAMOΣ


Dagalidis

Recommended Posts

Τι να πώ .... Δεν ξέρω.... ισως επειδή πήρε και τάση από το τροφοδοτικό για πολύ ώρα με το CLEAR CMOS βραχυκυκλωμμένο να έπαθε κάτι.....

Εχω κάνει και ΒΙΟΣ UPDATE αλλά τίποτα......

Μάλλον μου έχουν κάνει ΒΟΥΝΤΟΥ......:devil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

ΕPOX πάρε. Τον C0 άποψη μου αν κλοκάρει καλά μη το ραμπάρεις έτσι και αλλιώς ψάχνεις τις επιδόσεις με το 1Τ.

Mε το Clear CMOS λογικά δε θα έπρεπε να πάθει κάτι. Μήπως δε κάνει καλά επαφή το Jumberάκι πάλι. Έχεις φώτο από τα smd...?

Link to comment
Share on other sites

Edu .... OXI δεν έχω ΦΩΤΟ.....

Είναι κρίμα γιατί μου έρεσε αυτό το ΜΟΒΟ και με ένα νττ MOD θα πετούσε ......

Αλλά με χάλασε εντελώς......

Το Jumber το μέτρησα και κάνει καλή επαφή......

Με το ΕΡΟΧ θα έχω μεγάλο FSB 300 1:1 oi μνήμες ???????

Link to comment
Share on other sites

EPOX το έχουν πολλά παιδιά στο xtremes και είναι πολύ ικανοποιημένοι (είναι από τα λίγα μη πω το μοναδικό που παίζει BH-5 512άρες με 1T αλλά για τις A-DATA δε ξέρω.) για περισσότερα κοίτα εκεί όλο και κάποιος θα τις έχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Χθες, στις 22:58]

EPOX το έχουν πολλά παιδιά στο xtremes και είναι πολύ ικανοποιημένοι (είναι από τα λίγα μη πω το μοναδικό που παίζει BH-5 512άρες με 1T αλλά για τις A-DATA δε ξέρω.) για περισσότερα κοίτα εκεί όλο και κάποιος θα τις έχει

EDU με έσωσες ρε φίλε....

Μου έδωσες μια ιδέα και πραγματικά σώθηκα.....

Εβαλα COMMAND RATE 1T από 2 που ήταν By Default και τώρα μπορώ να δουλέψω ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ DIMM Χωρις προβλήματα.......

Οι μνήμες πετάνε και τα πάνε μια χαρά ....

Το Super PI είναι με 2GHZ @ 250 X 8 :clap: 41 Sec :clap: Από τα 44 Sec με 200Χ10

post-153-1416071103,8125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε φίλοι μου κάνετε μια δοκιμή και τρέξτε με όποιο συνδιασμό μνήμης μπορείτε στα 2000ΜΗΖ την CPU ένα SUPER PI 1MB για να δούμε διαφορές ανάμεσα στις πλατφόρμες ειδικά με nForce 3,,,,, ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Αν μπορείτε φίλοι μου κάνετε μια δοκιμή και τρέξτε με όποιο συνδιασμό μνήμης μπορείτε στα 2000ΜΗΖ την CPU ένα SUPER PI 1MB για να δούμε διαφορές ανάμεσα στις πλατφόρμες ειδικά με nForce 3,,,,, ;)

Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουμε newcastle οποτε δεν υπαρχει θεμα συγκρισης-ειδικα σε super pi.

Link to comment
Share on other sites

Οι Α64 C0 stepping υποστηριζουν μονο CMD rate 1T οποτε εχοντας το στο ΒΙΟS στα 2Τ και 2 dimms 512(double sided) πανω δεν δουλευε καθολου, oμως απο οτι φενεται με 1Dimm 512 η 2 dimms 256 (dingle sided) επαιζε μια χαρα οπου το 2Τ(αν και ειναι περιεργο) δεν ειχε προβλημα με τα 2 banks συνολικα( με τον Memory controller στην cpu εχουμε περιεργη συμπεριφορα).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι ο MEM Controller της CPU είναι η αιτία που δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο FSB από 258 σταθερό με 1:1 τις μνημες....

Ετοιμάζω το Board για RMA stin ABIT γιατί αυτό το πρόβλημα με το ΒΙΟΣ που χάνει ημερομηνία - ΩΡΑ - uGURU είναι φοβερό....

Περιτό να σας πώ ότι πρέπει να κλείσω και να ανοίξω το τροφοδοτικό πάνω από 8 φορές για να μπορέσει να κάνει BOOT... :TD:

Link to comment
Share on other sites

παρε P4 λεω εγω.....

παντως μην σκεφτεις το chaintech...το δικο μου τα εφτυσε...μολις γυρισω απο διακοπες παω στο πλαισιο την μητρικη και τον επεξεργαστη....

φαινεται πως δεν μπορω χωρις την ΙΝΤΕΛ...:p:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.