Jump to content



Linux rocks


theoamd

Recommended Posts

Ποιο από τα παρακάτω εργαλεία μου προτείνετε από πλευράς εύκολης διαχείρισής του και έξυπνης τεχνολογίας? :tomato:

w3af

sqlmap

parosproxy

netcat

metasploit

burp scanner

Link to comment
Share on other sites

το οτι ο τίτλος είναι από μόνος του ο ορισμός του φανμποησμού υπέρ του linux τι σχέση έχει με το οτι εφόσον είναι ΜΗ αντιπροσωπευτικός δε θα πάρεις απαντήσεις από τα μέλη?

και αν ξεκινάς διάλογο κατηγορώντας αυτούς που περιμένεις να σου απαντήσουν, αν είσαι έξυπνο παλικάρι καταλαβαίνεις οτι κάνεις μια τρύπα στο νερο :)

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Απλά κατ'εμέ, ταίριαζε ο τίτλος, καθώς πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο λειτουργικό κι έτσι εκφράζω την αρεσκεία μου προς αυτό.

Εν ολίγοις, θέλω να πω ότι αν εσύ και ο οποιοσδήποτε εσύ είναι ικανός μέσα από έναν άστοχο τίτλο να κρίνει το ποιόν ενός ατόμου,συγχαρητήρια.

ΟΧΙ,δεν είναι επίθεση, απλώς πιστεύω ότι ένας άστοχος τίτλος δεν αποτελεί αιτία υπεροψίας προς κάποιο ερώτημα που τίθεται στα μέλη.

Και που ξέρεις, μπορεί αυτός στον οποίο ανήκει ο τίτλος να έχει μια μορφή δυσλεξίας και να μην μπορεί να αποτυπώσει επακριβώς αυτά που θέλει να πει...ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΤΣΙ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξω εγω ένα thread "Jessica Alba rocks" και μέσα ρωτάω γιατί δεν κάνει κούκου ο κίτσος όταν βλέπει την ταινία Bad Thread Title θα φταίνε οι άλλοι για τον κακό τίτλο που έβαλα ?

Στο εξηγήσανε πολύ απλά και ευγενικά, αφήνοντας αυτόν τον τίτλο θα περιμένεις απάντηση για πολύ καιρό ακόμα... πού το βρίσκεις κακό αυτό που σου είπανε ?

Link to comment
Share on other sites

καθώς πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο λειτουργικό κι έτσι εκφράζω την αρεσκεία μου προς αυτό.

Αφου ξεκινησες προσφατα να ασχολησε, τα εργαλεια αυτα δεν ειναι για εσενα, δες για αρχή linux scripting πχ αν θέλεις να μάθεις κατι και προχωράς...

Μπορείς επίσης να πάρεις μέρος στο τμημα των μεταφραστών που σου δίνεται η ευκαιρία να δεις καλύτερα τον πυρήνα του και να βοηθήσεις στην αναπτυξη του...

Να σου πουμε ποιο ειναι το καλυτερο (ΛΟΛ) δε θα βγει τιποτα...ουτε χακερας θα γινεις ουτε εχει νοημα :)

Ο τιτλος σου οντως δεν ειναι αντιπροσωπευτικος, εγω πχ νομιζα οτι θα εβλεπα σχετικα με τη καινουρια εκδοση ubuntu 12.0

Link to comment
Share on other sites

αν ήσουν νέο μέλος θα σου λεγα να περάσεις από το thread οδηγό για νέα μέλη, τον γνωστό Γιαννάκη.

η αρέσκειά σου στον τίτλο λοιπόν δε βοηθά να μοιραστεί σωστά η πληροφορία του τί ψάχνεις πάνω στο linux. επομένως όσα rockz rulez κλπ και να βάλεις περισσότερο απωθείς τη ματιά του συμφορουμίτη παρά καταφέρνεις κάτι για σένα.

είδες πουθενά να λέμε για το ποιόν σου? nope.

πάμε και στη δυσλεξία.

καλώς ή κακώς το φόρουμ έχει κανόνες λειτουργίας που συμφώνησε ο καθένας όταν πάτησε το κουμπάκι join.

το οτι υπάρχουν άτομα με προβλήματα τέτοιου είδους δε σημαίνει οτι θα πρέπει να παραβαίνονται οι κανόνες.

ο ανορθόγραφος (είτε λόγω αμορφωσιάς είτε λόγω δυσλεξίας) οφείλει να χρησιμοποιεί ότι τον βοηθά. αυτόματοι ορθογράφοι φυλλομετρητών και άλλα τέτοια που έχει γεμίσει το ίντερνετ.

δε κατακρίνει επομένως κανένας κανέναν. απλώς πρέπει να λειτουργούμε σε μια κοινή βάση γιατί αλλιώς θα γίνει μπάχαλο.

σκέψου να μην είχαμε στους δρόμους σήματα, φανάρια, λωρίδες, προτεραιότητες και σκέψου παράλληλα αν θα έφτανες ποτέ στη δουλειά σου σε ένα κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξεκινησες προσφατα να ασχολησε τα εργαλεια αυτα δεν ειναι για εσενα, δες για αρχη linux scripting αν θελεις να μαθεις κατι και προχωρας...

Δίκιο έχεις, δεν διευκρίνησα κιόλας.

Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με ασφάλεια εννοούσα.

(από scripting πιστεύω καλά είμαι <= shell,C,java)

Link to comment
Share on other sites

όλα αξιόλογα είναι, εξαρτάται τι θες να κάνεις (το netcat δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα). θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με metasploit μέσα από το backtrack. θα βρεις πάρα πολλά tutorials.

εδιτ: c και java δεν είναι scripting γλώσσες

Link to comment
Share on other sites

αν ήσουν νέο μέλος θα σου λεγα να περάσεις από το thread οδηγό για νέα μέλη, τον γνωστό Γιαννάκη.

η αρέσκειά σου στον τίτλο λοιπόν δε βοηθά να μοιραστεί σωστά η πληροφορία του τί ψάχνεις πάνω στο linux. επομένως όσα rockz rulez κλπ και να βάλεις περισσότερο απωθείς τη ματιά του συμφορουμίτη παρά καταφέρνεις κάτι για σένα.

είδες πουθενά να λέμε για το ποιόν σου? nope.

πάμε και στη δυσλεξία.

καλώς ή κακώς το φόρουμ έχει κανόνες λειτουργίας που συμφώνησε ο καθένας όταν πάτησε το κουμπάκι join.

το οτι υπάρχουν άτομα με προβλήματα τέτοιου είδους δε σημαίνει οτι θα πρέπει να παραβαίνονται οι κανόνες.

ο ανορθόγραφος (είτε λόγω αμορφωσιάς είτε λόγω δυσλεξίας) οφείλει να χρησιμοποιεί ότι τον βοηθά. αυτόματοι ορθογράφοι φυλλομετρητών και άλλα τέτοια που έχει γεμίσει το ίντερνετ.

δε κατακρίνει επομένως κανένας κανέναν. απλώς πρέπει να λειτουργούμε σε μια κοινή βάση γιατί αλλιώς θα γίνει μπάχαλο.

σκέψου να μην είχαμε στους δρόμους σήματα, φανάρια, λωρίδες, προτεραιότητες και σκέψου παράλληλα αν θα έφτανες ποτέ στη δουλειά σου σε ένα κομμάτι.

Θα το πω απλά.

Γιατί είσαι τόσο συντηρητικός?

Είδες άκυρο Post, δεν γουστάρεις να απαντήσεις, μην το κάνεις, τέλος.

Δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς να μειώσεις τον άλλον πίσω από ένα pc

Link to comment
Share on other sites

αν ήθελα να σε μειώσω θα σου γραφα 2 κοσμητικά να τελειώνω. αντ αυτού έγραψα 2 κατεβατά που μάλλον δε μπήκες καν στο κόπο να μεταφράσεις στο μυαλό σου.

καλη συνέχεια στο θέμα σου. δε θα σε ενοχλήσω άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

όλα αξιόλογα είναι, εξαρτάται τι θες να κάνεις (το netcat δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα). θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με metasploit μέσα από το backtrack. θα βρεις πάρα πολλά tutorials.

εδιτ: c και java δεν είναι scripting γλώσσες

Θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με άμυνα και επίθεση καθώς και τρόπους αντιμετώπισης επιθέσεων.

Προτείνεις Metasploit δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

αν ήθελα να σε μειώσω θα σου γραφα 2 κοσμητικά να τελειώνω. αντ αυτού έγραψα 2 κατεβατά που μάλλον δε μπήκες καν στο κόπο να μεταφράσεις στο μυαλό σου.

καλη συνέχεια στο θέμα σου. δε θα σε ενοχλήσω άλλο. :)

Αν κάνεις μια μικρή αναδρομή παραπάνω, εύκολα θα αλλάξεις γνώμη, εγώ ήμουν ξεκάθαρος για το λάθος μου κι εσύ είρων.

Τέσπα, καλή συνέχεια και σε σένα και προσοχή στην ψήφο την επόμενη Κυριακή :OT:

Link to comment
Share on other sites

από τα 3 scanners (metasploit, w3af, burp) το metasploit είναι το καλύτερο. το sqlmap είναι για injection, με το paros δεν ξέρω τι παίζει.

το να μάθεις όμως να χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα δεν λέει και τίποτα, θα πρέπει να μάθεις και τί είναι αυτό που κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

για να ξερεις τι να κανεις, πρεπει πρωτα να εχεις ενα σχετικο θεωρητικο υποβαθρο, και μετα να περασεις σε δοκιμες κτλ..

το να προσπαθεις να μαθεις εργαλεια. ειναι σαν λες, χειριστης σουιτας office.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε theoamd εντελως φιλικα θελει να ριξεις αρκετο διαβασμα πρωτα για την δομη των δικτυων και μετα να μαθεις να δουλευεις πανω σε αυτο...ξεκινα με windows μαθε πρωτα τα βασικα και μετα πας και σε linux ο τιτλος του thread αλλα και αυτα που ζητας ειναι πιστευω για να "δειξεις" κατι που δεν εχεις δει εσυ ακομα...πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι υπαρχουν μελη εδω που μπορει να αλλαξουν το password του wifi σου χωρις να το παρεις χαμπαρι οποτε ο σεβασμος ειναι πρωτα και μετα η αποριες....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.