Jump to content



Αγορά πολυμηχανηματος


Periklis_pap

Recommended Posts

Τι απαιτήσεις έχεις από το μηχάνημα?

Θα βγάζεις 1000 σελίδες το μήνα ? Άσπρομαυρες ή έγχρωμες? Σε ενδιαφέρει να έχει wifi , fax, card reader η κάτι άλλο?

Αν κάνεις μεγάλο όγκο ασπρόμαυρο σίγουρα σε ενδιαφέρει να πας σε λειζερ μηχάνημα.

Αν είναι περιστασιακή η χρήση είτε σε ασπρόμαυρο είτε σε έγχρωμο τα 150-200 ευρώ είναι πάρα πολλα.

Αν είναι εντονη η χρήση χρώματος σε ενδιαφέρει κάποιο inkjet που να δέχεται σύστημα συνεχής τροφοδόσίας μελάνης

Αν είναι μέτρια και πάνω η χρήση χρώματος πρέπει να δουμε κάποιο που να παίρνει XL μελάνια.

Αν είναι έντονη αλλά περιστασιακή θέλεις να έχει μελανάκια με την κεφαλή μαζί.

Τέλος σε ενδιαφέρει να τυπώνεις σε φωτογραφικά χαρτιά ?

Link to comment
Share on other sites

Τι απαιτήσεις έχεις από το μηχάνημα?

Θα βγάζεις 1000 σελίδες το μήνα ? Άσπρομαυρες ή έγχρωμες? Σε ενδιαφέρει να έχει wifi , fax, card reader η κάτι άλλο? Το πολύ 100-300 σελίδες το μήνα, θέλω να σκαναρει γρήγορα (αν παίζει κάποιο ρόλο), ασπρόμαυρες και έγχρωμες, αμα έχει wifi, fax, card reader κτλ τόσο το καλύτερο.

Αν κάνεις μεγάλο όγκο ασπρόμαυρο σίγουρα σε ενδιαφέρει να πας σε λειζερ μηχάνημα. Δες από πάνω

Αν είναι περιστασιακή η χρήση είτε σε ασπρόμαυρο είτε σε έγχρωμο τα 150-200 ευρώ είναι πάρα πολλα. Δεν έχω θέμα να δώσω λιγότερα :hehe:

Τέλος σε ενδιαφέρει να τυπώνεις σε φωτογραφικά χαρτιά? Περιστασιακά ναι

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ φαξ δε δουλευει με adsl ,οποτε τσαμπα κοιτας στα χαρακτηριστικα γιαυτο

Λάθος

Σε δύο γραφεία που έχω adsl στο ενα έχω πολυμηχάνημα και στέλνω και λαμβάνω fax, και στο άλλο εχω φορητό με onboard fax/modem και το ίδιο κάνω και εκεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προτείνω να αγοράσεις Laser, πρόσεξε τα τόνερ να είναι μεγάλα σε χωρητικότητα.

Αν έχεις 2 η παραπάνω υπολογιστές πρόσεξε να έχει Rj 45 (lan) ο εκτυπωτής. Θα σου χρειαστεί σίγουρα αυτό η τώρα η σε μελλοντικό setup.

Σε inkjet πρέπει να τυπώνεις minimum 1 σελίδα κάθε 15-20 μέρες για να μη βουλώσει η κεφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Έσπασαν σήμερα οι μεντεσέδες του hp 6410 που μου είχε βγάλει τη ψυχή (έτρωγε χαρτί, αργούσε, έκανε περίεργους θορύβους, σπαστικές προείδιποιήσεις για "δήθεν" βλάβες).

Ψάχνω λοιπόν για νέο μηχάνημα, γύρω στα 150-200€, με κύριο έργο περίπου 200 σελίδες το μήνα, δεν με ενδιαφέρουν οι έγχρωμες, με φάξ και αν γίνεται πραγματική δυνατοτήτα ασύρματης εκτύπωσης (ο προηγούμενος έπρεπε να τον συνδέσω με καλώδια σε κάθε ένα pc και laptop για να περάσει drivers!!!).

Αξίζει να κοιτάξω σε laser?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να κοιτας για laser, αλλα αποτι βλεπω ειναι αρκετα πιο ακριβα...

Διαλεξε καποιο απο αυτα εδω: Εκτυπωτές & Plotters (Πολυμηχάνημα: Ναι, Χαρακτηριστικά Εκτυπωτή: Duplex Αυτόματο, Διάφορες Λειτουργίες: Fax, Συνδεσιμότητα: Wi-Fi) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον /0/"]epson BX635FWD. Σε σχέση με τον παλιό μου [ame=http://www.amazon.co.uk/Officejet-Network-Enabled-Printer-Scanner/dp/B0017TMRYK/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1337171104&sr=1-1]hp 6410[/ame] έχει ελαφρώς χειρότερη ποιότητα κατασκεύης, πιο δύσχρηστο tray, πολύ γρήγορη και αθόρυβη εκτύπωση και μπόρεσα πανεύκολα να εκτυπώσω μέσω wifi.

Τα μελάνια μου φάνηκαν μικρά, να δούμε πόσο θα διαρκέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αγόρασες, καλοδούλεφτο να είναι, θα γράψω για τους μελλοντικούς αναγνώστες.

Προσωπικά προτιμώ Canon για πολλούς λόγους αλλά πρόσφατα χρησιμοποίησα σε δύο δουλειές μου τον Lexmark 209 Pro ο οποίος είναι Printer/Scanner-Copier/FAX. Η Lexmark δίνει 5 χρόνια εγγύηση και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για τον επαγγελματία. Έχει πολύ οικονομικά μελάνια και αν συνηθήζεις να εκτυπώνεις κυρίως κείμενα τότε έχει απίστευτη οικονομία στο ήδη φθηνό μελάνι. Επίσης διαθέτει και WiFi δικτύωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.