Jump to content



Αδεια Ασκησης Επαγγελματος


georgeks78

Recommended Posts

Εχω ενα φιλαρακι που ασχολειται με Η/Υ εχει βγαλει και μια αναλογη σχολη (ΙΕΚ) και εχει παρει και τη πιστοποιηση. Το ερωτημα ειναι εαν μπορει να βγαλει αδεια ασκησης επαγγελματος, η αν δεν μπορει, ποιοι νομιμοποιουνται να βγαλουν τετοια αδεια?(μονο πτυχιουχοι ΑΕΙ για παραδειγμα?). Αν καποιος ξερει η μπορει να μου υποδειξει που θα μπορουσα να βρω περισσοτερες πληροφοριες, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι ακριβώς δηλώνει πως κάνει. υπάρχουν κωδικοί που επιτρέπεται να κάνεις πράγματα σχετικά με η/υ που δεν χρειάζονται άδεια απο τεε κλπ.

υπάρχουν οι κωδικοί καδ, οπου μπορείς να δεις τους κωδικούς, άν ενδιαφέρεσε μπορώ να σου τους στείλω, (μόλις βρω χρόνο.)

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια επαγγέλματος δεν χρειάζεται σε απολύτως τίποτα

και δεν κατοχυρώνει τίποτα όσον αφορά αυτούς που ασχολούνται με Η/Υ

Όταν θα κάνει έναρξη απαγγέλματος στην εφορία θα δηλώσει έκει το επάγγελμα (τελικά όντως ότι δηλώσεις έισαι). Φυσικά προηγουμένος θα πρέπει να έχει δηλωσει κάποιο ασφαλιστικό φορέα . Που στην προκειμένη περίπτωση θα έιναι το ΤΕΒΕ ΄΄οπου και έκει μπορεί να δηλωσεί ότι θέλει .

Αυτά όσον αφορά αν θέλει να έιναι ελεύθερος επαγγελματίας

Αν θέλει να γίνει μισθωτος τον γράφει ο εργοδότης του στο ΙΚΑ

Στο Τ.Ε.Ε. γράφονται συνήθως ΜΟΝΟ Μηχανικοί και αυτομάτως γράφονται και στο ΤΣΜΕΔΕ (μεγάλο νταβατζιλικί) και δεν σου εξασφαλίζεικαι τίποτα όσον αφορά τα δικαιώματα σε Η/Υ

Μειλάω εκ πείρας.

Ηλ. Μηχ. & Μηχανικός Η/Υ και μέλος Τ.Ε.Ε.----->ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πρωτο βημα για να ξεκινησει καποιος μια δικη του εταιρεια? Μπορω εγω να ανοιξω δικηγορικο γραφειο χωρις να εχω την αναλογη αδεια? Το ιδιο πιστευω ισχυει και στον τομεα των υπολογιστων. Αν γνωριζεις διαφωτισε μας σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

και σου εξηγώ ότι δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα για Η/Υ επομένως δεν χρειάζεσαι και άδεια για να κάνεις κάτι

Στο δικηγόρο που ανάφερες, προκύπτουν επαγγελματικά δικαιώματα και υποχρεώσεις καθώς και ποινές , για αυτο και θέλεις άδεια (στην ουσία).

Σαν μηχανικός Η/Υ η άδεια απο το Τ.Ε.Ε. που πήρα μου εξασφαλίζει μόνο μερικά (σημαντικά πάντως) φορολογικά πλεονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια αυτή είναι. Ακόμη οι μηχανικοί Η/Υ δεν έχουν ακόμη εργασιακά δικαιώματα. Δεν κατάλαβα όμως gleon εσύ τι τα θες τα δικαιώματα περι Η/Υ?? Επειδή τέλειωσες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και η σχολή σου κότσαρε και το Η/Υ στο τέλος πρέπει να έχεις και κει δικαιώματα? Δηλαδή εγώ που σπουδάζω Μηχανολόγος και Αεροναυπηγός Μηχανικός, πρέπει να μου δώσουν και εργασιακά δικαιώματα αεροναυπηγού? Μούφα είναι αρχηγε το όνομα. Οι μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι όσον αφορά το ΤΕΕ έχουν μείνει ακόμη ενωμένοι, γι αυτό έχουμε και τα ίδια εργασιακά δικαιώματα. Όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ, όταν θα αρρωστήσεις σοβάρα, ποτέ να μην συμβεί εύχομαι, τότε τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 15:24]

Η αλήθεια αυτή είναι. Ακόμη οι μηχανικοί Η/Υ δεν έχουν ακόμη εργασιακά δικαιώματα. Δεν κατάλαβα όμως xxxxx εσύ τι τα θες τα δικαιώματα περι Η/Υ?? Επειδή τέλειωσες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και η σχολή σου κότσαρε και το Η/Υ στο τέλος πρέπει να έχεις και κει δικαιώματα? Δηλαδή εγώ που σπουδάζω Μηχανολόγος και Αεροναυπηγός Μηχανικός, πρέπει να μου δώσουν και εργασιακά δικαιώματα αεροναυπηγού? Μούφα είναι αρχηγε το όνομα. Οι μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι όσον αφορά το ΤΕΕ έχουν μείνει ακόμη ενωμένοι, γι αυτό έχουμε και τα ίδια εργασιακά δικαιώματα. Όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ, όταν θα αρρωστήσεις σοβάρα, ποτέ να μην συμβεί εύχομαι, τότε τα ξαναλέμε.

Δεν το πιάσα το υπονοούμενο αλλά τεσπα.

Είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός και Μηχαν Η/Υ το "Μηχ Η/Υ" που κότσαραν όπως λες είναι επί της ουσίας έχω διδαχθεί και πολύ καλά μάλιστα ότι αφορά τους Μηχ Η/Υ σε τέτοιο βαθμό που προσωπικά πιστεύω είναι συναγωνίσιμη μόνο ή σχολή της Πάτρας. Για εγκαταστάσεις χρηματοδότηση κτλπ δεν μπαίνω καν στον κόπο να το συζητήσω σε σχέση με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σχολή..

Όπως γνωρίζεις κάθε σχολή έχει κατευθύνσεις...

Επίσης , ναι και εσένα , πρέπει τα δικαιώματα σου να είναι και των μηχανολόγων και των ναυπηγών..

Όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ , ναι νομίζω ότι νοσοκομειακές καλύψεις έχει αρκετά καλές, αλλά μέχρι να φτάσεις εκεί θα έχεις δώσει τα μαλλιοκέφαλα σου σε επισκέψεις σε ιδιωτικούς ιατρούς παίρνοντας ψίχουλα ως αποζημίωση

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θα πρέπει να θεωρείς την δικιά σου σχολή ανταγωνίσιμη με αυτήν των Μηχανικών Η/Υ της Πάτρας αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι άποψη έχει ο καθένας για τη σχολή του.

Προφανώς και η κάθε σχολή έχει κατευθύνσεις, αλλά αυτό σημαίνει εξειδίκευση άρα σημαίνει ότι ασχολείσαι με ένα τομέα, και όχι με όλα τα άλλα ΚΑΙ με αυτόν. Αν διάλεξες τομέα Πληροφορικής μαγκιά σου, όμως με τα άλλα αντικείμενα τι γίνετα? Ειδικά στην δική σου σχολή με τις ροές, ειδικεύεσαι από το 3 έτος! Όποτε αλλάζω την αρχική μου ερώτηση και σε ρωτάω, γιατί θες δικαιώματα στους Ηλεκτρολόγους? Στην δικιά μου σχολή όποιον από τους 4 τομείς και να διαλέξεις παίρνεις πτυχίο Μηχανολόγου. Αν θες να γίνεις Αεροναυπηγός (όχι απλος ναυπηγός, που περιλαμβάνεται στον τίτλο του Μηχανολόγου) γιαλέγεις άλλο τομέα και παίρνεις πτυχείο Αεροναυπηγού μηχανικού ΧΩΡΙΣ δικαιώματα Μηχανολόγου.

Όσον αφορα το ΤΣΜΕΔΕ σου καλύπτει τα πάντα στο σύστημα υγείας, συμπεριλαμβανομένου και ιδιωτικά νοσοκομεία στην Αθήνα. Αν η δήλωσγ γίνει αυθημερόν, δεν πληρώνεις τίποτα στο νοσοκομείο, δηλώνεις πόσες μέρες ενδέχεται να κάτσεις στο νοσοκομείο, και αν τύχει και μείνεις παραπάνω, ξαναπαίρνεις χαρτι. Αν δεν το δηλώσεις τότε, πληρώνεις και σου τα δίνει μετά (been there, done that)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Βασικά, θα πρέπει να θεωρείς την δικιά σου σχολή ανταγωνίσιμη με αυτήν των Μηχανικών Η/Υ της Πάτρας αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι άποψη έχει ο καθένας για τη σχολή του.

Προφανώς και η κάθε σχολή έχει κατευθύνσεις, αλλά αυτό σημαίνει εξειδίκευση άρα σημαίνει ότι ασχολείσαι με ένα τομέα, και όχι με όλα τα άλλα ΚΑΙ με αυτόν. Αν διάλεξες τομέα Πληροφορικής μαγκιά σου, όμως με τα άλλα αντικείμενα τι γίνετα? Ειδικά στην δική σου σχολή με τις ροές, ειδικεύεσαι από το 3 έτος! Όποτε αλλάζω την αρχική μου ερώτηση και σε ρωτάω, γιατί θες δικαιώματα στους Ηλεκτρολόγους? Στην δικιά μου σχολή όποιον από τους 4 τομείς και να διαλέξεις παίρνεις πτυχίο Μηχανολόγου. Αν θες να γίνεις Αεροναυπηγός (όχι απλος ναυπηγός, που περιλαμβάνεται στον τίτλο του Μηχανολόγου) γιαλέγεις άλλο τομέα και παίρνεις πτυχείο Αεροναυπηγού μηχανικού ΧΩΡΙΣ δικαιώματα Μηχανολόγου.

Να μπω και εγώ στο πανηγύρι ως Ηλεκτρ Μηχ & Μηχ Υπολογιστών......

Ωραία όλα αυτά που λέτε. Το θέμα ξεκινά μάλλον και τελειώνει στο ότι το πτυχίο μου δεν γράφει επάνω ποιόν τομέα έχω διαλέξει. Είμαι "εξπέρ" στα πάντα στα χαρτιά, και στην Ελλάδα αυτό μετράει (δυστυχώς ή ευτυχώς). Αν πιάσετε θέμα γνώσεων(που είναι μάλλον το ουσιαστικό), καλύτερα αφήστε το, δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο. Από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια θα βγει 1 στους 300 μηχανικός, και αν αμφιβάλετε για αυτό ρωτήστε παιδιά που σπουδάζουν σε πανεπιστήμια(όχι σχολές της πλάκας, πανεπιστήμια κανονικά) στο εξωτερικό. Ρωτήστε στην Γερμανία τι κάνουν τα παιδιά, τι ύλη καλύπτουν και τι καθηγητές έχουν.

Για ασφάλεια κτλ δεν το έχω ψάξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.