Jump to content



Intel SSD 520 (60GB) Επιδόσεις - Απορία.


Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Πήρα τον εν λόγω SSD. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δίσκος 5 ημερών που τον ξεφράσγισα εγώ έχει 894820 PowerOnTime και 121 GB Host Writes με το καλησπέρα ?

Τα νούμερα που υπόσχεταιι εντωμεταξύ μόνο στο ATΤΟ τα είδα. Πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τον 330 60gb και εμενα 100years λεει . μην ανησυχεις δεν ειναιι τπτ. καποιο bug ειναι που θα διορθωθει με νεες εκδοσης προγραματω/firmware. οσο για τα νουμερα δεν τα βλεπεις γιατι το crystal disk mark εχει default random uncompressed data. αν διαλεξεις compressed θα τα δεις. παντως μην ανησυχεις ειναι νορμαλ. να και μια απαντηση που μου εδωσαν στο intel forum για το powerontime.παντως εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ταχυτητα του και ναι στο atto βγαζει σωστα νουμερα γιατι εκει χρησιμοποιει αλλη μεθοδο (compressed data) αν ψαξεις στο νετ θα βρεις απαντησεις πανω σε αυτο το θεμα και τους sandforge controllers

"Hi

This is nothing to worry about and we are all seeing this issue. The problem is the number given by the drive isn't a straight forward conversion to hours, so software that reads this number gets it wrong completely if it just assumes the number is total hours, as it isn't.

The Intel tool box isn't showing hours, but the raw SMART data, so technically it isn't misleading you, as the raw data often requires converting or interpreting to make any sense. SSDlife Pro on the other hand is taking that raw value and incorrectly assuming it is total hours, so you get a silly power on hours duration!

CrystalDiskInfo seems to work out the power on hours count okay after watching the number increment over a few minutes, so you could try that if you want to see your power on hours correctly. Crystal Dew World

I'm sure software like SSDlife will catch up shortly and start correctly converting the raw data to meaningful hours."

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δεν έψαξα και πολύ είναι η αλήθεια τα μετροπρογράμματα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να είναι τόσο αξιόπιστος όσο και ο Postville.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα!!!

Εχθες αγορασα το παραπανω ssd.

Το μονο που εκανα ειναι να βαλω στο bios Ahci mode on και εκανα κανονικα εγκατασταση.

Αλλα βλεπω χαμηλες επιδώσεις. Τι λετε να φταίει:thank_you2:

post-10425-1416076524,0059_thumb.jpg

post-10425-1416076524,0935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

Drivers για τον SATA controller εχω βαλει ηδη, αλλα δεν εμφανιζει τον ssd, μηπως γιατι οι sata3 ειναι σε αλλο controller ;

post-10425-1416076524,7979_thumb.jpg

H μητρική μου ειναι η Gigabyte Z68XP-UD3p τι να ειναι αραγε;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

H μητρική σου έχει 4 θύρες SATA3. Οι δύο είναι λευκές και οι άλλες δύο είναι γκρι. Οι θύρες που πρέπει να συνδέσεις τον Intel 520 είναι οι λευκές, για να δουλέψει με τον onboard controller. Οι δύο θύρες που είναι γκρι, είναι με τον Marvell controller που είναι πιο αργός σε ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική σου έχει 4 θύρες SATA3. Οι δύο είναι λευκές και οι άλλες δύο είναι γκρι. Οι θύρες που πρέπει να συνδέσεις τον Intel 520 είναι οι λευκές, για να δουλέψει με τον onboard controller. Οι δύο θύρες που είναι γκρι, είναι με τον Marvell controller που είναι πιο αργός σε ταχύτητες.

Οντως εχεις δικιο τωρα το ειδα!! Απλως τις εκριβε η gpu.

Το εβαλα και ενω δειχνει να πηγαινει καλυτερα το write ειναι παλι χαμηλό:slap:

post-10425-1416076528,6988_thumb.jpg

Να πω οτι sata καλώδιο εχω βαλει αυτο που ειχε η μιτρικη μαζι και οχι αυτο του 520.

Link to comment
Share on other sites

To write που αναφέρει ισχύει μόνο σε compressible data.

Σε incompressible data, που χρησιμοποιεί το AS SSD Benchmark για τις μετρήσεις, τα νούμερα είναι αυτά που βλέπεις.

Άποψή μου, μην ασχολείσαι με τα νούμερα και ευχαριστήσου το drive σου.

Link to comment
Share on other sites

To write που αναφέρει ισχύει μόνο σε compressible data.

Σε incompressible data, που χρησιμοποιεί το AS SSD Benchmark για τις μετρήσεις, τα νούμερα είναι αυτά που βλέπεις.

Άποψή μου, μην ασχολείσαι με τα νούμερα και ευχαριστήσου το drive σου.

Αυτο θα κανω!!

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.