Jump to content



P4 3.0 NORTH


sebastian

Recommended Posts

Εχω αυτον τον επεξεργαστη , θα ηθελα να μαθω ποσο ταση μπορω να βαλω για οverclock και να εχω το κεφαλι μου ησυχο . Τωρα τον τρεχω 3.4 με 1.65 ταση , απο οτι εχω καταλαβει εχω πεσει σε μαπα κομματι . . . . Τι λετε ?????

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι μάπα κομμάτι. Εγώ έχω τον εναν 3GHz North και με default ρεύμα τρέχει 3.68GHz. Όταν του έδωσα 1.6v με πήγε στα 3.8GHz..... Ακόμα 1.7v δεν του δίνω, γιατί δεν τον έχω καλά-καλά μια βδομάδα....

Αν του δώσεις μεχρι 1.7v είσαι OK, απλά μετά θα έχεις προβλήματα θερμοκρασίας....

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου 3αρης Northwood πάει με def τάση 3750 και με 1.6 255 fsb περίπου 3825 και περνάει και 2πλο prime. Δεν θα έδινα 1.7 για everyday ακόμα και με το Watercooling που έχω. Κάτι τέτοιο θα γίνει από Σεπτέμβρη με Chilled Water !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Asus μ@μιεται με τις τάσεις και άν δώσεις 1.7 απο Bios σε Idle θα σου δώσει 1.825 και σε load περίπου 1.65 καλύτερα να μην το κάνεις για everyday γιατί είναι αρκετά για Northwood και ειδικά με αέρα...Όχι πως θα σου τον κάψει αλλά για να μην τον χαραμήσεις και πέσει αν είναι καλό κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως γινεται αυτο πολυ κουφο αρα να βαλω AUTO H DEFAULT για να εχω το κεφαλι μου ησυχο παντως με 1.65 ταση και με toast kai prime95 εβγαλε 7 ωρες και συνεχιζε αλλα εγω το σταματησα ..... ΤΙ λετε?????? Αυριο θα σας πω και το stepping για να μου πειτε εαν ειναι καλο..........

Link to comment
Share on other sites

Λίγο OFF TOPIC, αλλά αξίζει......

Με αέρα και 1.7v, full load, τoν έχω στα 3.9GHz τώρα...... Θερμοκρασία CPU στα 52C, κουτί στους 23C, με F@D διπλό να τρέχει, τώρα.

Όλη η μαγκιά είναι στην θερμοκρασία δωματίου (φωτό παρακάτω) και στα 9000btu του AirCondition....

post-419-1416071113,6311_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 11:51]

Λίγο OFF TOPIC, αλλά αξίζει......

Με αέρα και 1.7v, full load, τoν έχω στα 3.9GHz τώρα...... Θερμοκρασία CPU στα 52C, κουτί στους 23C, με F@D διπλό να τρέχει, τώρα.

Όλη η μαγκιά είναι στην θερμοκρασία δωματίου (φωτό παρακάτω) και στα 9000btu του AirCondition....

Παντως συμβουλη μου κρατησου λιγακι γιατι οι 52 κελσιου δεν ειναι λιγοι για 3.0 northy στο λεω γιατι βλεπω οτι εχεις στο κουτι μονο 23 βαθμους σε λογικα κλιματα και οχι πολικα η θερμοκρασια σου θα ειναι τουλαχιστον 28-29 και τοτε αποκλειεται να εισαι σταθερος στα 3.9 γιατι θα πας 5-6 βαθμους επανω.Παντως φαινεται οτι εχεις πεσει σε καλο κομματι και προσεξε το.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ .........

Το συστημα μου ειναι

1 P4 3.0 NORTH

4*256 MB KINGSTON HYPERX PC4000

1 RADEON 9800 PRO (415,380)

3 HARD DISK

3 ROMS (DVD CD DVDRW)

1 HARDCANO 12

1 CINERGY 400 TV

1 AUDIGY 2

5 FANS MEXRI 2000 RPM

1 PRINTER 7260 HP

1 LIDE 30 SCANNER

1 EXTERNAL HARD DISK

1 SLK 948U

1 TROFODOTIKO 550 WATT TO PHRA PRIN 5 MHNES 60 EURO

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα καποιες δοκιμες με τις τασεις και μπορεσα και εφτασα σταθερος 3.37 με 1.55 volt δηλαδη 225*15 , τωρα παραπανω απο εκει του δωσω δεν του δωσω ταση το PC γινεται ασταθες ουτε ενα pc mark 2002 δεν μπορει να βγαλει .......Το stepping δεν το ειδα , αρχισα να υποψιαζομαι οτι φταει το τροφοδοτικο γιατι το SANDRA ΜΟΥ εδειξε οτι η 12V ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10.20-10.70 . . . . . . ενω το asus probe kai ta bios δειχνουν 12.15-12.50 .....ΚΟΥΦΟ .....ΤΙ ΛΕΤΕ ?????????? HELP ME.................

Link to comment
Share on other sites

Φιλε UNSEEN , ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Q TEC 550 WATT αλλα ειναι ενα levicom ....το θεμα ειναι οτι εσυ πιστευεις οτι μπορει να ειναι θεμα τροφοδοτικου αλλα παντως πριν παρω τον PENTIUM 4 ειχα athlon με oc ton eixa sta 2400 me 1.85v. Με τα ιδια περιφερειακα και μου δουλευε μια χαρα ......μηπως ο pentium 4 εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο τον athlon .... Τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μετρήσεις με πολύμετρο... αν και δε νομίζω να έχεις 10.50 θα είχες πολλά προβλήματα...

τί μητρική είχες με τον άθλον? οι περισσότερες τον τροφοδοτούν από τα +5v και όχι από τα +12

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.