Jump to content



Pixmania - κίτρινη κάρτα / Samsung κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση


Jumex

Recommended Posts

H Samsung που κολλάει ακριβώς δεν κατάλαβα. Retail τον αγόρασες, ευθύνη αντικατάστασης φέρει το μαγαζί (Pixmania) και όχι η Samsung.

Σύμφωνα με τον νόμο, αν στον επισκευάσει/αλλάξει απευθείας η Samsung, μεταφορικά πρέπει να πληρώσεις εσύ (αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα στα καλύψουν).

Αν στον αλλάξει το Pixmania, τα μεταφορικά πρέπει να τα πληρώσουν αυτοί.

Στο θέμα μας τώρα, στείλε ένα email στις παρακάτω διευθύνσεις και βάλε στον τίτλο "Negative customer experience - ORD#xxxxxxx" (όπου xxxxxx=ο αριθμός παραγγελίας σου).

Στο email σου να είσαι αναλυτικός χωρίς να επαναλαμβάνεσαι, να μην βρίζεις και να προτιμήσεις τις λέξεις disappointed, frustrated κλπ

a.walker@pixmania.com; s.rosenblum@fotovista.com; s.delsol@pixmania.com

Κατά πάσα πιθανότητα θα σου απαντήσει κάποια "Suzanne Delsol" που είναι η γραμματέας της Alice Walker (N. European Supervisor). Τα άλλα 2 email addresses είναι αν δεν κάνω λάθος Executives επιπέδου Director/Vice President και βοηθάνε στο να προχωρήσει το θέμα σου εν ριπή οφθαλμού και χωρίς ευτράπελα ;)

Εμένα με τρέχανε οι Pixmanιοι για 1.5 μήνα για ένα DOA βρωμο-switchάκι Netgear των 30 ευρώ, και μετά το email μου στους αποπάνω είχα τα λεφτά+μεταφορικά μου στον λογαριασμό μου την άλλη μέρα το πρωί.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

H Samsung που κολλάει ακριβώς δεν κατάλαβα. Retail τον αγόρασες, ευθύνη αντικατάστασης φέρει το μαγαζί (Pixmania) και όχι η Samsung.

Σύμφωνα με τον νόμο, αν στον επισκευάσει/αλλάξει απευθείας η Samsung, μεταφορικά πρέπει να πληρώσεις εσύ (αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα στα καλύψουν).

Αν στον αλλάξει το Pixmania, τα μεταφορικά πρέπει να τα πληρώσουν αυτοί.

Στο θέμα μας τώρα, στείλε ένα email στις παρακάτω διευθύνσεις και βάλε στον τίτλο "Negative customer experience - ORD#xxxxxxx" (όπου xxxxxx=ο αριθμός παραγγελίας σου).

Στο email σου να είσαι αναλυτικός χωρίς να επαναλαμβάνεσαι, να μην βρίζεις και να προτιμήσεις τις λέξεις disappointed, frustrated κλπ

a.walker@pixmania.com; s.rosenblum@fotovista.com; s.delsol@pixmania.com

Κατά πάσα πιθανότητα θα σου απαντήσει κάποια "Suzanne Delsol" που είναι η γραμματέας της Alice Walker (N. European Supervisor). Τα άλλα 2 email addresses είναι αν δεν κάνω λάθος Executives επιπέδου Director/Vice President και βοηθάνε στο να προχωρήσει το θέμα σου εν ριπή οφθαλμού και χωρίς ευτράπελα ;)

Εμένα με τρέχανε οι Pixmanιοι για 1.5 μήνα για ένα DOA βρωμο-switchάκι Netgear των 30 ευρώ, και μετά το email μου στους αποπάνω είχα τα λεφτά+μεταφορικά μου στον λογαριασμό μου την άλλη μέρα το πρωί.

Καλή επιτυχία.

Φυσικά κολλάει και η samsung...Όταν το pixmania μου λέει ότι το προϊόν μου καλύπτεται από samsung global warranty και με παραπέμπει σε αυτούς σημαίνει ότι ισχύει. Το γεγονός ότι η samsung europe δεν γνωρίζει πως η αντιπροσώπευση τους στην Ελλάδα (αν διαβάσεις όλο το story θα καταλάβεις) είναι για το πέος δεν σου λέει κάτι? Δλδ η μητρική εταιρία δεν φέρει ευθύνη για τα παραρτήματα της? Επίσης τρώει κόκκινη κάρτα καθολικά (Global+Greece+οπουδήποτε) για τη τραγική συνεργασία της με τη seagate που δυστυχώς εμπλέκεται σε διαδικασίες rma... As for the rest info...που ήσουνα εχθές το μεσημέρι να μου τα πεις αυτά ? :p

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κολλάει και η samsung...Όταν το pixmania μου λέει ότι το προϊόν μου καλύπτεται από samsung global warranty και με παραπέμπει σε αυτούς σημαίνει ότι ισχύει.

Όχι, σημαίνει ότι δεν είσαι ενημερωμένος ως καταναλωτής. Η απόδειξή σου "Pixmania" λέει επάνω, όχι Samsung Europe.

Θα αφαιρέσω τις λεπτομέριες από τα λόγια σου για να δεις τι περίεργα που φαίνεται το συμπέρασμά σου:

"Όταν το pixmania μου λέει ΦΧΨ σημαίνει ότι ισχύει" aka "Ο λόγος του Pixmania είναι νόμος" :hehe:

Αν έκανες αναζήτηση ή θέμα εδώ πριν ξεκινήσεις τις διαδικασίες, θα σου λέγαμε ότι το παράρτημα της Samsung που αφορά τους σκληρούς δίσκους αγοράστηκε από την Seagate, αλλά αυτό που φτιάχνει τους SSD δεν επηρεάστηκε. Έτσι, από την πρώτη μπαρούφα που σου είπαν οι Γάλλοι (πήγαινε Seagate) θα μπορούσες με συνοπτικές διαδικασίες να τους στείλεις στον αδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι πρώτα απευθυνόμστε στο κατάστημα που κάναμε την αγορά. Εννοείται ότι είναι υποχρεωμένοι να με καλύψουν και δεν το αρνήθηκαν. Το γεγονός ότι δέχτηκα αυτό που μου είπαν αρχικά για samsung global warranty οφείλεται σε παλαιότερες εμπειρίες μου με τον όρο Global warranty (LG, DELL ΑΨΟΓΟΙ). Δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ενημερωμένος...σημαίνει ότι θέλω αντικατάσταση όσο το δυνατό γρηγορότερα και ανέξοδα...

To pixmania είναι τραγικό στη διαδικασία rma και το αναφέρω... Από 'κει και πέρα και η samsung κατά τη γνώμη μου δεν λειτούργησε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλά είναι...μόνο και μόνο για την άμεση εξυπηρέτηση που έλαβα (μόνο) από τη samsung europe καλά είναι :hm:
Τελικά, μήπως ο τίτλος του thread : "Pixmania - κίτρινη κάρτα / Samsung κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση" αδικεί την λίγο την Samsung ?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μήπως ο τίτλος του thread : "Pixmania - κίτρινη κάρτα / Samsung κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση" αδικεί την λίγο την Samsung ?

Ίσως πρέπει να συμπληρωθεί το Ελλάς... :fist:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να συμπληρωθεί το Ελλάς... :fist:
Τελικά, μήπως ο τίτλος του thread : "Pixmania - κίτρινη κάρτα / Samsung κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση" αδικεί την λίγο την Samsung ?

Μηπως ο τιτλος πρεπει να λεει "Pixmania - κοκκινη κάρτα ελλεω αγορας απο αυτους/ Samsung Ελλας κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση / Samsung Europe επιτελους συννενοηση?"

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο τιτλος πρεπει να λεει "Pixmania - κοκκινη κάρτα ελλεω αγορας απο αυτους/ Samsung Ελλας κόκκινη κάρτα / seagate παρατήρηση / Samsung Europe επιτελους συννενοηση?"

Ιδανική επεξήγηση...απλά να ξαναπώ -για να μη βγάζουμε λάδι τη Samsung Europe- ότι στα τιτάνια μεγέθη εταιριών όπως η Samsung, η μητρική εταιρία οφείλει να γνωρίζει την ποιότητα και την αξιοπιστία των παραρτημάτων τους ανα τον κόσμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι κατασκευαστές πρέπει να καταλάβουνε ότι το θέμα δεν είναι να εξυπηρετείται ο πελάτης αφού κάνει παράπονα σε αυτούς για την κακή εξυπηρέτηση και λειτουργία των αντιπροσώπων τους και των επισήμων service, αλλά να τους έχουνε υπό επιτήρηση σωστά οι ίδιοι.

Π.χ. και με την Razer βγάζεις άκρη στο RMA αν έχεις κάποιον "υψηλά ιστάμενο" της εταιρίας στις επαφές σου, αλλά αυτό δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

η μητρική εταιρία οφείλει να γνωρίζει την ποιότητα και την αξιοπιστία των παραρτημάτων τους ανα τον κόσμο. :)

Αυτό είναι πολύ δύσκολο -ούτε οι αυτοκινητοβιομηχανίες το κατάφερναν αυτό, ούτε σε κάποιον άλλο κλάδο νομίζω-. Το θέμα, όμως, είναι, τι θα κάνει τώρα η Samsung Europe ή η μαμά Samsung, ώστε να βελτιώσει την κατάσταση. Εδώ φαίνεται αν όντως είναι μεγάλη μια εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.