Jump to content



3TB HDD's. Facts και περιορισμοι.


Recommended Posts

Για ενα δισκο 3 τεραβατ

ΜΟΝΟ αποθηκη, ΟΧΙ bootable

πρεπει να κανω ταρζανιες σπεσιαλ παρτισιονζ και κολπα?

Όχι, μόνο να έχεις λειτουργικό σύστημα που υποστηρίζει GUID Partitions ( GPT ) [ π.χ. Vista, 7, Linux ]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση.

Πήρα έναν Seagay 3TB, επέλεξα GPT από τη διαχείριση και έκανα νέο volume. Μου βγαίνει όμως μόνο 746GB o σκληρός, πού είναι τα υπόλοιπα;

EDIT: Δοκιμάζω Diskwizard.

http://www.seagate.com/support/downloads/beyond-2tb/

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Πήρα έναν Seagay 3TB, επέλεξα GPT από τη διαχείριση και έκανα νέο volume. Μου βγαίνει όμως μόνο 746GB o σκληρός, πού είναι τα υπόλοιπα;

EDIT: Δοκιμάζω Diskwizard.

Beyond 2TB | Seagate

Δες κι αυτό: Intel Rapid Storage Technology (RST) drives and Support for Disk Drives Beyond 2.2 TeraBytes (TB)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και γνωστά μέχρι σήμερα. Εγώ έχω την εξής απορία. Η WD αρχικά έδινε τον 3TB δίσκο της με έναν controller, γιατί έλεγε ότι πρέπει και ο controller να υποστηρίζει πάνω από 2ΤΒ ή κάτι τέτοιο. Τώρα πουλάει τους δίσκους stand alone.

Το ερώτημα είναι, υπάρχει πράγματι περιορισμός hardware στον controller, ναι ή όχι; Διότι οι άλλοι περιορισμοί εύκολα ξεπερνιώνται. Προσωπικά έχω Win7 64bit, τον δίσκο φυσικά τον θέλω μόνο για αποθήκη, οπότε λογικά το μόνο που έχω να κάνω είναι όταν τον εγκαταστήσω να φτιάξω GPT Partition αντί για MBR. Το θέμα είναι, θα φάω τα μούτρα μου με τον SATA Controller, ή το θέμα έχει ξεπεραστεί με τους Intel RST drivers 10.1.xxx που πλέον υποστηρίζουν άνω των 2ΤΒ partition;

Πληροφοριακά έχω μητρική Χ48, μιλάω για το PC της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, θα φάω τα μούτρα μου με τον SATA Controller, ή το θέμα έχει ξεπεραστεί με τους Intel RST drivers 10.1.xxx που πλέον υποστηρίζουν άνω των 2ΤΒ partition;

Πληροφοριακά έχω μητρική Χ48, μιλάω για το PC της υπογραφής μου.

ASUS Motherboard Disk Unlocker - Unearth the Missing Space

και γενικότερα,

http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=120#tab9

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξεθάβω αυτό το thread, για να ενημερώσω όπως πιστεύω ότι οφείλω, μετά την συζήτηση που είχαμε.

Τελικώς κανένα απολύτως πρόβλημα με τους 3ΤΒ δίσκους. Αγόρασα έναν WD 3TB Green, μοντέλο EZRX, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αναγνώριση κλπ. Αρχικά τον έβαλα σε ένα USB 3.0 Docking Station που έχω, όπου εκεί έγινε το initializing και partitioning, μέσω της διαχείρισης δίσκων των Win7, σε ένα GPT partition των 3ΤΒ. Στη συνέχεια έβαλα τον δίσκο εσωτερικό, στο PC της υπογραφής μου (motherboard Asus X48) και ο δίσκος αναγνωρίστηκε κανονικότατα. Driver έχω τον Intel RST 10.8.0.1003.

Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω ούτε utility, ούτε έξτρα driver ούτε τίποτα. Τέλεια! :neo:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν κανεις partition με acronis disk director (rescue cd)

εστω 1,2 ΤΒ και 1,2ΤΒ και οσο μεινεi να κανειw ακομη ενα partition για window XP

δεν θα βλεπει ολα GB και να ειναι και bootable ???

ουτε και εγω πηρα απαντηση σε αυτη την ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο lord viewpost.gif

ρε παιδια αν κανεις partition με acronis disk director (rescue cd)

εστω 1,2 ΤΒ και 1,2ΤΒ και οσο μεινεi να κανειw ακομη ενα partition για window XP

δεν θα βλεπει ολα GB και να ειναι και bootable ???

ουτε και εγω πηρα απαντηση σε αυτη την ερωτηση

Κοίτα, θα σου απαντήσω υποθετικά. Το πρόβλημα δεν είναι hardware, από ότι κατάλαβα, αλλά θέμα μεγέθους Partition και driver. Συνεπώς, το σχήμα που λες θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα, εφόσον ο driver μπορεί να διαβάσει τον δίσκο. Δεν ξέρω αν έχεις Intel mobo και αν ο driver της Intel κάνει και για XP.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δισκο 3ΤΒ ο οποιος ειναι αποθηκη, τωρα λειτουργει σωστα στα Win7. Διαπιστωνω ομως οτι εγω ειμαι ασυμβατος με τα Win7 και θελω XP. Εαν εγκαταστησω XP θα μπορω να δω τα περιεχομενα του δισκου μου. Ξανατονιζω οτι ειναι μονο αποθηκη, το λειτουργικο ειναι σε αλλο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ξεθάβω αυτό το thread, για να ενημερώσω όπως πιστεύω ότι οφείλω, μετά την συζήτηση που είχαμε.

Τελικώς κανένα απολύτως πρόβλημα με τους 3ΤΒ δίσκους. Αγόρασα έναν WD 3TB Green, μοντέλο EZRX, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αναγνώριση κλπ. Αρχικά τον έβαλα σε ένα USB 3.0 Docking Station που έχω, όπου εκεί έγινε το initializing και partitioning, μέσω της διαχείρισης δίσκων των Win7, σε ένα GPT partition των 3ΤΒ. Στη συνέχεια έβαλα τον δίσκο εσωτερικό, στο PC της υπογραφής μου (motherboard Asus X48) και ο δίσκος αναγνωρίστηκε κανονικότατα. Driver έχω τον Intel RST 10.8.0.1003.

Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω ούτε utility, ούτε έξτρα driver ούτε τίποτα. Τέλεια! :neo:

Λοιπόν, αρχίζω να πιστεύω ότι οι εταιρείες μας δουλεύουνε. Έβαλα τον παραπάνω δίσκο και στον server μου (αυτόν της υπογραφής μου), που έχει αρχαία μητρική με αρχαίο southbridge, και ο δίσκος ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! Δουλεύει κανονικότατα με πλήρη χωρητικότητα αναγνωρισμένη!

Δεν καταλαβαίνω, τι μας λέγανε ότι οι μητρικές δεν θα έβλεπαν τέτοιους δίσκους ακόμα και αν είχες το κατάλληλο λειτουργικό; Εγώ βλέπω ότι μόνο θέμα λειτουργικού και driver είναι, δηλαδή θέμα που λύνεται πολύ εύκολα.

EDIT: Να προσθέσω ότι τα λειτουργικά μου είναι Win7 στο main rig και Windows Home Server 2011 στον server.

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κοίτα, θα σου απαντήσω υποθετικά. Το πρόβλημα δεν είναι hardware, από ότι κατάλαβα, αλλά θέμα μεγέθους Partition και driver. Συνεπώς, το σχήμα που λες θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα, εφόσον ο driver μπορεί να διαβάσει τον δίσκο. Δεν ξέρω αν έχεις Intel mobo και αν ο driver της Intel κάνει και για XP.

[MENTION=3848]lord[/MENTION] [MENTION=14671]dimgr[/MENTION]:Το limit για το volume size είναι 2TB+ οπότε το σχήμα που λέτε δεν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.