Jump to content



Watch Dogs


jesus

Recommended Posts

:hehe: δεν νομιζω να το έκανε για αυτό αλλωστε δεν τρως και καμια μεγάλη μειωση στο frame rate αλλά μικρή έως πολύ μικρή, αλλος πρεπει να ειναι ο λογος. Kαι να μην μπορει το pc σου να το τρέξει έτσι με καλο frame rate, μιλάμε για game στο pc υπάρχουνε επιλογές γραφικών.

Η Ubisoft "έριξε" τα γραφικά του Watch Dogs στα PC!

Για να προωθήσει την έκδοση των κονσολών! Σύμφωνα με μαρτυρία του χρήστη Jibbed στο forum του NeoGaf που εντόπισε ο αναγνώστης μας Σταύρος Δήμου, η Ubisoft φέρεται να μείωσε εσκεμμένα την ποιότητα γραφικών στην έκδοση του Watch Dogs στα PC.

Θα θυμάστε ενδεχομένως ότι στην E3 2013 είχαμε παρακολουθήσει ένα άκρως εντυπωσιακό βίντεο αλλά στην πορεία ορισμένα gameplay videos μας απογοήτευσαν. Τελικά η γαλλική εταιρεία ευνόησε την next-gen έκδοση των PS4 και Xbox One, σε αντίθεση με την PC version στην οποία αφαίρεσε αρκετά οπτικά εφέ.

Παρόλα αυτά, ένας modder άρχισε να ξεκλειδώνει τα "κρυφά" graphics options του παιχνιδιού, ενώ αποκάλυψε ότι έχει δημιουργηθεί με τεχνητό τρόπο(!!!) μικρή πτώση στο frame rate και stuttering, στοιχεία που παρατηρούνται ακόμα και στα πιο δυνατά συστήματα. Όλα αυτά έχουν "διακόπτη" on/off! Με το mod που κυκλοφορεί πλέον τα γραφικά του παιχνιδιού γίνονται καλύτερα ενώ ταυτόχρονα το παιχνίδι ελαφρύτερο.

Σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα, ο modder βρήκε σε αρχείο κώδικα του παιχνιδιού την ειρωνική φράση "This is PC only, who cares" η οποία απλά δυναμιτίζει περισσότερο την όλη κατάσταση. Το μοτο αυτό μπορείτε να το δείτε στη σειρά 51 του αρχείου με τον κώδικα του shader.

H Ubisoft έχει πολλά να εξηγήσει, αν και κάθε εταιρεία έχοντας ως άλλοθι την πειρατεία, πλέον χρησιμοποιεί κάθε τρόπο για να περισσώσει τις πωλήσεις των κονσολών. Απ' την άλλη κάθε PC gamer που αγόρασε το παιχνίδι αυθεντικό (πράγμα σπάνιο αφού ακόμα και blockbuster PC games πουλάνε κάτω από ένα εκατομμύριο) έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται.

Διαβάστε το review του Watch Dogs από τον Παντελή Δασκαλέλο, που ήταν η αιτία για την οποία έπεσαν οι servers της Ubisoft. Η μήπως έφταιγα εγώ ως γνήσιος γκαντεμόσαυρος που συμμετείχα μαζί του στο Watch Dogs live streaming;

Τέλος, κάντε κλικ εδώ για την original πηγή της έιδησης όπου ο modder ανακοινώνει τη δημιουργία του ανάλογου mod που επαναφέρει την PC έκδοση του Watch Dogs στα πραγματικά γραφικά της!

http://www.gameworld.gr/users/eidise...edium=facebook

Ας υποθέσουμε ότι όλα αυτά είναι σωστά. Κάποιες παρατηρήσεις:

1) Πώς γίνεται να μην σηκώνουν οι 780 τα φουλ σετινκς, αφού στην E3 όλα τα απαιτητικά ντέμο έτρεχαν σε ισχυρά pc;

2) Στο demo της Ε3 βλέπαμε physx παντού. Ομπρέλες να τις κουνάει ο αέρας, να σηκώνονται φύλλα και ποτήρια από το έδαφος κλπ. Αυτά δεν φαίνονται πουθενά στο mod. Μόνο ένα αφύσικο dof που κρύβει τα πάντα και κάνει το game λίγο πιο κινηματογραφικό.

3) Πού οφείλονται οι τεράστιες απαιτήσεις του game ακόμα και με τα γραφικά της πλάκας που το κυκλοφόρησαν;

Για μένα το θέμα είναι πιο απλό. Το game φτιάχτηκε πάνω σε κονσόλες, ενώ το demo της Ε3 ράφτηκε πάνω σε ισχυρά pc, όπως έγινε και με τόσα άλλα games της έκθεσης.

Πού την πάτησαν οι πισάκηδες; Νομίζουν ότι επειδή οι κονσόλες φοράνε χ86 cpu και συμβατικές gpu έχουν την ίδια αρχιτεκτονική με τα pc. Μόνο οι διαφορές στη λειτουργία της μνήμης τα τινάζουν όλα στον αέρα.

Εδώ βγήκε game με unreal engine 3(murdered) που γονατίζει σύγχρονα μηχανήματα. Τί να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 503
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όντως αξίζουν τα γραφικά με το mod αλλά η Ubisoft παρέλειψε αυτές τις ρυθμίσεις μιας ούτε και μία 780 δεν τα σηκώνει.

Αλλά σιγά μην το παραδεχόντουσαν, θα έχαναν πωλήσεις. Τουλάχιστον άφησαν τα settings μέσα τα οποία και βρέθηκαν.

Με σωστο optimization τα σηκώνει χαλαρά.

Γενικα η ubisoft παντως μετα την ηττα που εφαγε λογο πηρατειας δεν εχει ξανά ασχοληθεί σοβαρά με τα pc.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το modification και απλά το παιχνίδι είναι κατά πολύ ομορφότερο...κρίμα και δεν το είχε η εταιρεία από την αρχή έτσι...

όποιος μπορεί να το δοκιμάσει...αξίζει.

After hours testing... Watch Dogs (E3 Bloom effect working) - Guru3D.com Forums

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι όλα αυτά είναι σωστά. Κάποιες παρατηρήσεις:

Πού την πάτησαν οι πισάκηδες; Νομίζουν ότι επειδή οι κονσόλες φοράνε χ86 cpu και συμβατικές gpu έχουν την ίδια αρχιτεκτονική με τα pc.

Oπα, μισό. Πανω από ένα χρόνο τώρα αυτή τη λογική υποστηρίζεις ανακυκλώνοντας την κουβέντα για τους πολυπύρηνους στα pc σε συνάρτηση με τις κονσόλες.

Link to comment
Share on other sites

Στο online hacking δεν είναι υπερσπαστικό να σου την πέφτουν οι μπάτσοι επειδή πυροβολάς ανελέητα για να βρεις τον hacker? Xαλάει η χαρά του παιδιού, ανόητοι έπρεπε να απενεργοποιείται στις online μάχες.

Link to comment
Share on other sites

Με μνήμη 10GB (8GB DDR3 στο σύστημα και 2GB GDDR5 στην κάρτα γραφικών) & γραφικά AMD 2,4TeraFLOPS/s το Sting ... είναι το "Θηρίο" του Gaming!

Γενικα δεν ειναι κακο συστημα αλλα αυτο το 10GB....

Ποσες φορες εχετε ρωτησει φιλους/γνωστους τι συστημα εχουν κ η απαντηση που παιρνετε ειναι ''22αρα οθονη και 512ΜB? Intel(σκετο)? 4GB? 256ΜΒ, 32GB, 6000TB?'' κ μετα προσπαθειτε να συνδυασετε τα λεγομενα με το υλικο που πιθανον να αντιστοιχει. Ε φανταστειτε τωρα να παρετε απαντηση 10GB!

Ρε θα πτωχευσει η χωρα ρε. Μην μπερδευετε τους ηδη μπερδεμενους!

Link to comment
Share on other sites

Με μνήμη 10GB (8GB DDR3 στο σύστημα και 2GB GDDR5 στην κάρτα γραφικών) & γραφικά AMD 2,4TeraFLOPS/s το Sting ... είναι το "Θηρίο" του Gaming!

Γενικα δεν ειναι κακο συστημα αλλα αυτο το 10GB....

Ποσες φορες εχετε ρωτησει φιλους/γνωστους τι συστημα εχουν κ η απαντηση που παιρνετε ειναι ''22αρα οθονη και 512ΜB? Intel(σκετο)? 4GB? 256ΜΒ, 32GB, 6000TB?'' κ μετα προσπαθειτε να συνδυασετε τα λεγομενα με το υλικο που πιθανον να αντιστοιχει. Ε φανταστειτε τωρα να παρετε απαντηση 10GB!

Ρε θα πτωχευσει η χωρα ρε. Μην μπερδευετε τους ηδη μπερδεμενους!

Aπειρες φορες...ειδικα οταν ρωταω τι cpu εχεις και ακουω "εναν 4πυρινο¨η ακομα το καλυτερο "στα τοσα Ghz θυριο ειναι" μου σηκώνονται οι τριχες.

Οχι το συστημα δεν ειναι κακο.Απλα για 680 μιλαμε για κλεψια.

Και σκεψου οτι παιζει να μιλαμε για noname mobo,ram.

Στηνεις με λιγοτερα το ιδιο hardware.

Watch dogs.(για να μην ειμαι οφτοπικ:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμή να δω αν θα το αγοράσω (όντως,γιατί με ψηνει το multiplayer online) .

Για το λιγο που εχω παίξει,να πω οτι καταρχάς με ρυθμίσεις όλες σχεδόν στο high και κάποιες λίγο πιο κατω ,τη gtx 660 μου ,την ξεκατινιαζει ,λες και τρέχω bench .

Κατά τα αλλα ,δεν ξέρω πως το παίζετε εσείς ,νομιζω θελει joystick/pad/whatever ,με το keyboard με δυσκολεύει πολύ ,ίσως θελει και συνήθεια ,και το πρώτο αμάξι που σου βγάζει αρχή-αρχη ,σχεδόν δε μπορώ να το κοντρολαρω ,μονο με ανάποδα παει :p ,η υπόθεση και τα οπλα τα abilities κτλ ,σαν αρχή καλα μου φαίνονται ,αλλα μέχρι στιγμής λιιιιγο πιο απλοϊκό απο οτι περίμενα.

Τα γραφικά ,παρόλο πιυ ειναι σε high ,δεν τα λες και κακα,καλούτσικα φαίνονται (δε νομιζω πως εχει το mod περασμένο ,εγω πάντως δεν πέρασα κάτι).

Ερώτηση: εχει το παιχνίδι ενσωματομενο fps counter η κατι τέτοιο;

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

ίσως θελει και συνήθεια ,και το πρώτο αμάξι που σου βγάζει αρχή-αρχη ,σχεδόν δε μπορώ να το κοντρολαρω ,μονο με ανάποδα παει :p ,η υπόθεση και τα οπλα τα abilities κτλ ,σαν αρχή καλα μου φαίνονται ,αλλα μέχρι στιγμής λιιιιγο πιο απλοϊκό απο οτι περίμενα.

sent from mobile

Και εγώ την ιδια αντίδραση είχα διότι μπήκα έχοντας λιώσει στα sim πριν,ο χειρισμός είναι full arcade,θα το συνηθίσεις με το καιρό

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βγήκε game με unreal engine 3(murdered) που γονατίζει σύγχρονα μηχανήματα. Τί να λέμε τώρα.

Πέτρο δεν ξέρω σε τι αναλύσεις και με τι κάρτες και με τι setings προσπαθουν να το τρεξουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι το murdered τους γονατίζει, αλλά προσωπικά είμαι γύρω στα 2/3 του παιχνιδιού, όλα max με gtx680 στα1080p και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, (εκτός κάποιων γνωστών glitches του παιχνιδιου) παρόλο που υποτίθεται είναι optimized για amd κάρτες και είμαι με Nvidia.

Βέβαια θα μου πεις ότι κι η κάρτα μου είναι ανω του μετρίου, αλλά δεν παύει να είναι προηγούμενης γενιάς και αν έπαιζε θέμα με τη χωρητικότητα της μνήμης η αν οντως γονατιζε κορυφαιο συγχρονο hardware όπως αναφέρετε για το watchdogs θα υπήρχε πρόβλημα.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην νέα version του TheWorse έρχονται οι εξής αλλαγές:

Changes that will be available for 0.8 version:

  • You'll be able to choose if you want a light dof, a strong dof or to be default (disabled) Thanks to VAAS for doing a great job!
  • You'll be able to choose different bloom presets (E3 Bloom, Light Bloom or default)
  • You'll be able to choose different types of colorgrading( E3, Default, Red-Ish or Blue-Ish)
  • You'll be able to choose if you want default lensflares, anamorphic lensflares or SpotLight Volumes (Volumetric light)
  • You'll be able to use a texture patch made by MalDo (Thank you so much!) for reducing stuttering!
  • Headlight shadows have been fixed
  • Lighting have been changed
  • Pharmacy Lighting have been slighly changed.
  • E3 Wind environment added
  • Particle respawn time reduced to be able to see more fog and smoke in streets.
  • Problems and Bugs related to HDR should be fixed
  • Fully integrated to Ubisoft's patch (No effects or shaders have been disabled)
  • Included several high textures from the game to be used instead of low quality ones.
  • Rain, bloom, ssao changes

και μια εικόνα που έδωσε για να πάρουμε μια ιδέα:

4K + Lighting + Colorgrading + My new sweetfx preset + Ultra settings + 2xTXAA

kFYtI2Q.png

dlVhNyG.png

όπως έπρεπε να είναι το παιχνίδι αρχικά next gen και όχι όπως το υποβίβασε η Ubisoft για να μην μειώσει τις "νέας γεννιάς κονσόλες" τρομάρα τους.

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.