Jump to content



Γνώμη για αναβάθμιση Η/Υ


el.greco.1978

Recommended Posts

Τα μεταξωτα βρακια (2x6950) θελουν κι επιδεξιους κωλους (3770K). :T:

Συνηθως παιζω BF3 και οχι prime small fft. :D

bf3temps.png

OK Πάω για 3770Κ Z77X-D3H , corsair 2x4 vngeance. Cooler θα βάλω τον δικό μου v8. Οπότε μένει το κουτί. Θέλω κάποιο που να το βρω στην Ελλάδα με καλή ροή αέρα (θα γίνει overclock) και φίλτρα για την σκόνη. Τέλος ένα front panel για έλεγχο των ανεμιστήρων.

Σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε.Απλά πρέπει να αναβαθμίσω τώρα γιατί στους επόμενους μήνες 10-12 λέω να γίνουμε 3 στην οικογένεια οπότε τα λεφτά μετά θα πηγαίνουνε για πάνες :baby::baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Οπότε μένει το κουτί. Θέλω κάποιο που να το βρω στην Ελλάδα με καλή ροή αέρα (θα γίνει overclock) και φίλτρα για την σκόνη. Τέλος ένα front panel για έλεγχο των ανεμιστήρων.

Σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε.Απλά πρέπει να αναβαθμίσω τώρα γιατί στους επόμενους μήνες 10-12 λέω να γίνουμε 3 στην οικογένεια οπότε τα λεφτά μετά θα πηγαίνουνε για πάνες :baby::baby::baby:

Αυτο έχει όλα όσα θέλεις: Corsair Graphite 600T | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φίλτρα όμως...

προσωπικά εχω ένα blower και του δίνω και καταλαβαίνει κάθε μήνα.

Τα φίλτρα κόβουν το airflow. προσωπικά δεν θα έδεινα πάνω από 130 για κουτί.

Εγώ έχω το antec 900 το οποίο παρά τα μειωνεκτήματά του (χώρος cable management Κλπ) με καλύπτει. Αν δε θες υδρόψυξη δες το antec 600.

Link to comment
Share on other sites

THERMALTAKE VN900A1W2N COMMANDER MS-II BLACK (χωράει και vga 32 ek)

πολύ καλό και οικονομικό.

και AEROCOOL RS-9 DEVIL RED EDITION (προσοχή vga ως 29,5 εκ) - ENERMAX HOPLITE ECA3220(U3) φαίνονται καλά κουτιά (31.5 cm vga).

Έχουν όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά.

Ψάξε ποιο έχει καλό cable management.

Διάλεξε και με βάση το ποιο σου αρέχει εμφανησιακά.

Μια και θα το βλέπεις κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

THERMALTAKE VN900A1W2N COMMANDER MS-II BLACK (χωράει και vga 32 ek)

πολύ καλό και οικονομικό.

και AEROCOOL RS-9 DEVIL RED EDITION (προσοχή vga ως 29,5 εκ) - ENERMAX HOPLITE ECA3220(U3) φαίνονται καλά κουτιά (31.5 cm vga).

Έχουν όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά.

Ψάξε ποιο έχει καλό cable management.

Διάλεξε και με βάση το ποιο σου αρέχει εμφανησιακά.

Μια και θα το βλέπεις κάθε μέρα.

Πήγα και είδα αυτό από κοντά Turbo-X Atlas III Pure Black - Θήκες Η/Υ - plaisio.gr

Έχει 2 ανεμιστήρες 80ριδες να φυσάνε προς τις κάρτες. 2 120άριδες πάνω. 1 120αρι πίσω και 1 140αρι εμπρός. Πλέγμα πάνω κάτω για σκόνες. Αντικραδασμικές για τους σκληρούς.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και είδα αυτό από κοντά Turbo-X Atlas III Pure Black - Θήκες Η/Υ - plaisio.gr

Έχει 2 ανεμιστήρες 80ριδες να φυσάνε προς τις κάρτες. 2 120άριδες πάνω. 1 120αρι πίσω και 1 140αρι εμπρός. Πλέγμα πάνω κάτω για σκόνες. Αντικραδασμικές για τους σκληρούς.Τι λέτε?

σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση!!! μόνο αν το βρείς 50 ευρώ. οι 8άριδες είναι σαν να μην υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση!!! μόνο αν το βρείς 50 ευρώ. οι 8άριδες είναι σαν να μην υπάρχουν...

Γιατί? Συνήθως αυτά τα κουτιά φτιάχνονται από μεγάλες εταιρίες και τα κάνουν rebranded turbo-x. Δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του, αλλά γενικά είναι καλό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα σε 2600κ καθώς ο 3770 ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες οι οποίες (εκτός από τό ότι είναι ενοχλητικές) δεν ξέρω κατά πόσο θα βλάψουν την αντοχή στο χρόνο.

Γαιτι το λες αυτο? Ανεβαζουν θερμοκρασιες γενικως ή μονο σε περιπτωση overclocking?

Δε νομιζω να εχει προβλημα σε στοκ

Link to comment
Share on other sites

Έντυπος κατάλογος: Q-Connect (Flash)

Τον έχει στον κατάλογο του ΠΛΑΙΣΙΟΥ ανοικτό. Βέβαια από το e-shop επέλεξα σκέφτομαι για αυτό:

1.ZALMAN ZM-F3 120MM - - E-SHOP.GR (4 κομμάτια)

2.COOLERMASTER R4-L2R-20AC-GP LONG LIFE LED FAN 120MM - - E-SHOP.GR (για μπροστά)

3.SCYTHE KM01-BK-5.25 KAZE MASTER BLACK - MULTIBAY - E-SHOP.GR

4.THERMALTAKE VN900A1W2N COMMANDER MS-II BLACK - - CASES - E-SHOP.GR

Σύνολο 139 περίπου. Ενώ από το ΠΛΑΙΣΙΟ 119 το tower + 36 το Νο (3).

Link to comment
Share on other sites

Έντυπος κατάλογος: Q-Connect (Flash)

Τον έχει στον κατάλογο του ΠΛΑΙΣΙΟΥ ανοικτό. Βέβαια από το e-shop επέλεξα σκέφτομαι για αυτό:

1.ZALMAN ZM-F3 120MM - - E-SHOP.GR (4 κομμάτια)

2.COOLERMASTER R4-L2R-20AC-GP LONG LIFE LED FAN 120MM - - E-SHOP.GR (για μπροστά)

3.SCYTHE KM01-BK-5.25 KAZE MASTER BLACK - MULTIBAY - E-SHOP.GR

4.THERMALTAKE VN900A1W2N COMMANDER MS-II BLACK - - CASES - E-SHOP.GR

Σύνολο 139 περίπου. Ενώ από το ΠΛΑΙΣΙΟ 119 το tower + 36 το Νο (3).

οι zalman είναι καλοί. Έχουν όμως λίγο θόρυβο οπότε καλά κάνεις και πέρνεις controller.

Βάλε και από κάτω ανεμιστήρα με χρώμα, λέει φοβερα εμφανησιακά.

Το κουτί είναι τούμπανο αυτό να πάρεις.

να ξέρεις ότι αν και λίγο πιο αδύναμοι οι xigmatec είναι πολύ καλοί ανεμιστήρες. Εγώ έδιωξα τους zalman και έβαλα μόνο τέτοιους. Στην αντεψ 620 έχω πάνω έναν ultra Kaze (2000 rpm).

Εγώ προσωπικά έβγαλα τους fan πάνω στη μητρική και ρύθμισα την μητρική να ανεβάζει στροφές ανάλογα με το usage. δες αν το κάνει η δικιά σου, οπότε δεν χρειάζεσαι τον controller.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία χαζή ερώτηση.Οι 6950 τρέχουν σε pci e3?

Η κάρτα είναι 2.0/2.1. Την τοποθετείς σε 3.0 θέση αλλά δέν θα εκμεταλευτείς τα + του 3.0 ποτέ. Θα τρέξει απλά απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για ψύκτρα για τον 3770Κ? Επειδή θα τον κλοκάρω θέλω κάτι σε αέρα. H V8 που έχω να την βγάλω από τον Q6600 και να την βάλω στον καινούριο? (Ακόμα δεν αναβάθμισα).

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για ψύκτρα για τον 3770Κ? Επειδή θα τον κλοκάρω θέλω κάτι σε αέρα. H V8 που έχω να την βγάλω από τον Q6600 και να την βάλω στον καινούριο? (Ακόμα δεν αναβάθμισα).

νομιζω η v8 ειναι καλή.

εγώ είχα την true και έχω την antec 620 και ειναι πολύ καλες.

για τοπ λύσεισ nh-d14, silver arrow, h80 antec 920 και φυσικά h100 που είναι η καλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η v8 ειναι καλή.

εγώ είχα την true και έχω την antec 620 και ειναι πολύ καλες.

για τοπ λύσεισ nh-d14, silver arrow, h80 antec 920 και φυσικά h100 που είναι η καλύτερη!

Θέλω αερόψυξη. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σηκώσει τη V8 την ζέστη από τον 3770Κ. Στον 6600 τα πάει μια χαρά. Απλά μια καλή ψύκτρα από αυτές που μου λες πάει στα 90 ευρώ περίπου.

Στην τελική η απορία μου είναι πια ψύκτρα για 3770κ και o.c? Με αέρα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.