Jump to content



Εξαγωγή οχήματος στο εξωτερικό


Narayan

Recommended Posts

Καλημέρα,

Επειδή οι τιμές στα αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού στη χώρα μας είναι "χώμα" λόγω φορολογικού καθεστώτος και καθώς σκοπεύω να κατοικήσω για μερικούς μήνες σε χώρα του εξωτερικού που δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί, θέλω να αγοράσω ένα τέτοιο όχημα και να το εξαγάγω με κοντέινερ στη χώρα διαμονής.

Έχω ρωτήσει ήδη σε εταιρεία εξαγωγής και το κόστος θα είναι περίπου €3000 για ένα 20άρι κοντέινερ με παράδοση σε 45 ημέρες. Ωστόσο, έχω ακόμη κάποιες απορίες που μέχρι στιγμής κανείς από όσους έχω ρωτήσει δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν με σιγουριά, οπότε αν κάποιος έχει κάνει την ίδια διαδικασία στο παρελθόν θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσε να με διαφωτίσει σχετικά:

1) Αν μετά την αγορά του οχήματος κάνω απευθείας κατάθεση πινακίδων για οριστική διαγραφή από τους καταλόγους του Υπ.Μεταφορών για οριστική εξαγωγή στο εξωτερικό, χρειάζεται μετά να δηλώσω το όχημα στην φορολογική μου δήλωση; Αν ναι, θα φορολογηθώ για τους μήνες που το όχημα είναι ακόμα στην Ελλάδα χωρίς πινακίδες σαν να το κυκλοφορούσα κανονικά;

2) Αν κάποια στιγμή θέλω να πουλήσω το όχημα στο εξωτερικό, θα πρέπει να το δηλώσω στην φορολογική μου δήλωση ώστε να φορολογηθώ για οποιοδήποτε τυχόν κέρδος προέκυψε από την πώληση;

3) Ισχύει πως αν υπάρχει ακόμα το τιμολόγιο/απόδειξη αρχικής αγοράς του οχήματος, τότε δικαιούμαι κάποια επιστροφή του ΦΠΑ που πληρώθηκε κατά την αρχική αγορά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρένθεση, γιατί δεν ξέρω σε ποια χώρα έχεις με το καλό σκοπό να πας, ΑΛΛΑ, ΑΝ είναι Ευρώπη πας σίγουρα οδικός πολύ πιο φτηνά (3000) και γρήγορα (45 μέρες), απο το κοντέινερ :)

Απο εκεί και πέρα.

Τιμές χώμα έχει η δευτερογεννής αγορά σε πολλές Ευρωπαικές χώρες σε φάση που παίζει κάλλιστα να ΜΗΝ αξίζει να πάρεις κάτι απο Ελλάδα.

Μιλάω για Γαλλία / Γερμανία και Αγγλία που ξέρω. Αν τώρα πάς στο Αζερμπαιτζάν δεν ξέρω.

Επίσης μην ξεχνάς το κόστος του να κάνεις register το αυτοκίνητο όπου πας.

Ειδικά στην Αγγλία πρέπει να πληρώσεις για αλλαγή κοντέρ (σε μίλια) και αλλαγή της ευθυγράμμισης των φώτων.

Απο οτι κατάλαβα θέλεις να μεταφέρεις το όχημα στο εξωτερικό χωρίς πινακίδες και απλά να το αγοράσεις απο εδώ έστι? οπότε αγνοείς τα πιο πάνω που σου έγραψα για αρχή και μετά κοιτάς απο κανένα Τσάκωνα. Αν και για να το αγοράσεις θα πρέπει να μπορεις να το δικαιολογήσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για Ευρώπη, προς Αφρική μεριά είναι ο σχεδιασμός. Έχω υπολογίσει τα έξοδα μεταφοράς, εκτελωνισμού και registration στην χώρα προορισμού, αλλά και πάλι βγαίνει φθηνότερα από το να αγοράσω το ίδιο όχημα εκεί.

Θέλω να σιγουρευτώ πως το όχημα δεν θα μπει σαν τεκμήριο διαβίωσης στον υπολογισμό του εκκαθαριστικού, για το κόστος αγοράς εκεί που έχουν πέσει οι τιμές μια χαρά το δικαιολογώ με το εισόδημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε λογιστικά θέματα, απλά Αφρική επειδή έχει οικογένεια η κοπέλα του αδερφού μου, τα τζιπ που φαντάζομαι θα κοιτάς ειναι φθηνά (νομίζω).

Με το καλό όπου σε βγάλει πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου για 15 μέρες τουλάχιστον, τότε θα φορολογηθείς με 1 μήνα κατοχής. Αυτο ειναι το ελάχιστο που προβλέπει ο νόμος. Δηλαδή αν το αυτοκι΄νητο έχει τις πινακίδες του για 16 μέρες τότε θα μπει κανονικά στην φορολογική σου δήλωση και θα δηλωθεί οτι ο χρόνος κατοχής του οχήματος ειναι ο ένας μήνας. Αυτά ίσχυαν τουλάχιστον περσυ, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε λογιστικά θέματα, απλά Αφρική επειδή έχει οικογένεια η κοπέλα του αδερφού μου, τα τζιπ που φαντάζομαι θα κοιτάς ειναι φθηνά (νομίζω).

Με το καλό όπου σε βγάλει πάντως!

Σε ευχαριστώ πολύ! Πάντως το τζιπ όπως σωστά υπέθεσες, εκεί στοιχίζει από 15000 μεταχειρισμένο και εδώ από 4000 οπότε σαφώς θα έρθει φθηνότερα να το στείλω από Ελλάδα. Απλά θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα μου έρθει αργότερα καμμιά "λυπητερή" από την εφορία, για τα 1) και 2) που γράφω επάνω.

Αν κρατήσεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου για 15 μέρες τουλάχιστον, τότε θα φορολογηθείς με 1 μήνα κατοχής. Αυτο ειναι το ελάχιστο που προβλέπει ο νόμος. Δηλαδή αν το αυτοκι΄νητο έχει τις πινακίδες του για 16 μέρες τότε θα μπει κανονικά στην φορολογική σου δήλωση και θα δηλωθεί οτι ο χρόνος κατοχής του οχήματος ειναι ο ένας μήνας.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Άρα αν γίνει η κατάθεση σχεδόν άμεσα δεν το βάζω καθόλου στη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Πάντως το τζιπ όπως σωστά υπέθεσες, εκεί στοιχίζει από 15000 μεταχειρισμένο και εδώ από 4000 οπότε σαφώς θα έρθει φθηνότερα να το στείλω από Ελλάδα. Απλά θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα μου έρθει αργότερα καμμιά "λυπητερή" από την εφορία, για τα 1) και 2) που γράφω επάνω.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Άρα αν γίνει η κατάθεση σχεδόν άμεσα δεν το βάζω καθόλου στη δήλωση.

Νομίζω πως ναι. Θα το ψάξω όμως για να σε πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.