Jump to content



Συντήρηση κλιμαστικών


dellman

Recommended Posts

Γνωρίζει κανένας καλό τεχνικό συντήρηση σε κλιματιστικά ,φρέον και τα λοιπά ....

Και επειδή το ζωνάρι είναι σφιγμένο και καλές τιμούλες.....

Για να σας ακούσω

Link to comment
Share on other sites

σε coupon site θα πας και θα βρεις αυτο που ψαχνεις, σε αλλα εχει μονο καθαρισμο με 10Ε, σε αλλα τσεκαρουν και το φρεον κ γεμιζουν αν θελει... δες τιμες, διοτι μεταβαλλονται συνεχως μεστην coupon αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλητο που το κανει, αλλα τσιμπαει. Αν θυμαμαι καλα 30-35€ ανα σωμα.

Φετος τον εγραψα και τσιμπησα 4 προσφορες απο το groupon στα 12 την καθε μια.

Σε 1 εβδομαδα εχω ραντεβου, θα σου πω τοτε...

Link to comment
Share on other sites

θέλω δοκιμάσμενη λύση γιατί από αυτούς έχω ακούσει ότι κουλό θες

μια χαρα τα κανανε στη μανα μου, με τα φρεον με ολα, κανενα προβλημα, βεβαια 18ε, αλλα νομιζω οτι αν τους παρω τηλ παιζει να τα αφησουν 15- .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα κι εγώ πρόσφατα, βρήκα προσφορά από site στα 15€. Βρήκα και 10€, βρήκα και 18€. Με 15€ όμως, ήταν γνωστή και σοβαρή εταιρία και έγραφε πολύ αναλυτικά τι θα κάνει. Εκτός από τον ψεκασμό για μύκητες και φίλτρα δηλαδή, θα έλεγχαν βίδες, σκουριές, διαρροές, καθαρισμό της εξωτερικής μονάδας και διάφορα άλλα.

Αυτό που ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στην προσφορά από κανέναν, είναι το φρέον. Μπορεί να λέει ότι στο γεμίζει αν χρειαστεί, αλλά δεν περιλαμβάνει το υλικό, λογικό βέβαια, αφού κοστίζει σχετικά ακριβά και δε μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων πόση ποσότητα θα χρειαστείς. Το γράφουν στα ψιλά γράμματα όμως.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν κανει αυτου του τυπου εργαλειο, παιζουν κ πιο φθηνα αλλα απο εδω και πανω μου γεμιζει το ματι, για φρεον πας σε ενα ψυκτικο κα βρισκεις την ακρη σου.. Μια φορα λιγο τρεξιμο, μετα εισαι χαλαρος..κ τσαμπα!! :D

Refrigeration Air Conditioning R12 Manifold Gauge Set | eBay

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλητο που το κανει, αλλα τσιμπαει. Αν θυμαμαι καλα 30-35€ ανα σωμα.

Φετος τον εγραψα και τσιμπησα 4 προσφορες απο το groupon στα 12 την καθε μια.

Σε 1 εβδομαδα εχω ραντεβου, θα σου πω τοτε...

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη συμπεριφορά!!

Τόσα χρόνια έκανε τη δουλειά σου και τώρα τον έγραψες

Δηλαδή πόσο δύσκολο σου ήταν να τον πάρεις τηλέφωνο και να του πεις : Φίλε φράγκα δεν υπάρχουν και βρήκα με 12 € το κομμάτι. Αν σου έλεγε 20 η 18 θα σε χάλαγε με δεδομένη τη σιγουριά που θα είχες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τετοιος τυπος και κριμα μετα απο τοσα χρονια αν με σκεφτεσαι για τετοιο αληταμπουρα :(

Φυσικα και τον ειχα ρωτησει, οπου μου ειπε 30-35, αναλογα το σωμα κλπ

Οποτε τον εγραψα και πηγα αλλου. Δεν θα κατσω να παρακαλαω για 5-10-15€

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι η συντηρηση ειχε φτασει στο θεο καποτε.

βεβαια εγω με 10 ευρω δεν περιμενω και πολλα.

επισης για να καθαρισεις τη φτερωτη (που μετα απο καποια χρονια θελει στανταρ) θα σου παρει 3-4 ωρες στο ελαχιστο.

θελω να ειναι πεντακαθαρο γιατι καθε 2 χρονια μπουχτιζει. και αυτο σε δωματιο που δεν παιζουν παπουτσια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, φέτος έβαλα με κουπόνι στα 12€, που είναι αρκετά καλά.

Πέρυσι και πρόπερσι το καθάρισμα το έκανα μόνος μου. Το φρέον ούτως ή άλλως δεν έχω εργαλεία/υλικό και επίσης δεν χρειάζεται να κοιτάς κάθε χρόνο.

Γενικά, αν πέσει η απόδοση του κλιματιστικού ή έχει φύγει φρέον ή έχει βουλώσει η εσωτερική μονάδα από την βρωμιά. Το δεύτερο δεν είναι και τόσο δύσκολο να συμβεί αν το δωμάτιο έχει υγρασία ή/και θέμα με μούχλα, όπου και παγιδεύεται η σκόνη στο 1/4 του χρόνου...

Αυτό που δεν κάνουν τα συνεργεία είναι να λύσουν τελείως την εσωτερική μονάδα και να καθαρίσουν με τρελή λεπτομέρεια. Αυτό βέβαια σημαίνει και λίγο περισσότερο λέρωμα στο δωμάτιο και να έχετε υπόψιν σας ότι το καλό το καθαριστικό είναι ελαφρύ διαβρωτικό οπότε προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.