Jump to content



Συντήρηση κλιμαστικών


dellman

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική των τιμών που διαβάζω. 30-35€ για καθαρισμό.

Αύριο περιμένω τεχνίτη γνωστό μου ο οποίος με 70€ θα κάνει την εγκατάσταση του 2ου κλιματιστικού που πήρα, θα κάνει και συντήρηση το πρώτο όταν οι εταιρείες που υπάρχουν ζητάνε για εγκατάσταση 85€ με προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

υποψιν βασικη προυποθεση να ειστε κατοχος σκουτερ-παπιου με χαμηλη καταναλωση κ μπαγκαζιερα ικανη να μεταφερει τα απιτουμενα εργαλεια+ φιλτρα! :)

Τα εχω και αυτα!

αμα το ψηνεις εσυ το ψηνω και εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 3 κλιματιστικά στο σπίτι. Μένω Βόλο.

Σήμερα πήρα προσφορά από 3 διαφορετικούς.

1. 55€ το κομμάτι

2. 45€ το κομμάτι

3. 35€ το κομμάτι

Και οι 3 είπαν θα κάνουν καλύτερη τιμή

και για τα 3 μαζί (το πόσο καλύτερη δεν

διευκρίνησαν) Σε όλους ρώτησα και μου

είπαν πώς κάνουν ολα τα παρακάτω:

Εκτός από τον ψεκασμό για μύκητες και φίλτρα δηλαδή, θα έλεγχαν βίδες, σκουριές, διαρροές, καθαρισμό της εξωτερικής μονάδας και διάφορα άλλα.

Όσο και να 'ψαξα, τιμές 15-18€ ΔΕΝ βρήκα Βόλο.

Για αυτόν που χρεώνει 35€ το κόβω για τελική

στα 80-90€ για 3 service αν και πάλι Μ@Λ@Κ@Σ

αισθάνομαι με τις τιμές που γράψατε οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

TL;DR

αποψη μου παντα για αν δεν χρειάζεται φρεον τοτε συντήρηση κανεις μονος σου.

Μια φορα αγορασα με 13 ευρω λογο έλλειψης φρεον στη μια μοναδα και ολα καλα απο τότε

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 3 κλιματιστικά στο σπίτι. Μένω Βόλο.

Σήμερα πήρα προσφορά από 3 διαφορετικούς.

1. 55€ το κομμάτι

2. 45€ το κομμάτι

3. 35€ το κομμάτι

Και οι 3 είπαν θα κάνουν καλύτερη τιμή

και για τα 3 μαζί (το πόσο καλύτερη δεν

διευκρίνησαν) Σε όλους ρώτησα και μου

είπαν πώς κάνουν ολα τα παρακάτω:

Όσο και να 'ψαξα, τιμές 15-18€ ΔΕΝ βρήκα Βόλο.

Για αυτόν που χρεώνει 35€ το κόβω για τελική

στα 80-90€ για 3 service αν και πάλι Μ@Λ@Κ@Σ

αισθάνομαι με τις τιμές που γράψατε οι υπόλοιποι.

αν τα κλιματιστικά είναι < 4 ετών το βρίσκω απίθανο να χρειάζονται φρέον.

Αν το θέμα είναι ο καθαρισμός κάντε το μόνοι σας. Το υγρό κάνει <20€, ειναι 4lt και το αραιώνεις 1/4 (~16 lt και για εξονυχιστικό πλύσιμο εγω χρησιμοποιώ γύρω στα 2 λτ ανα μονάδα) και θα χρειαστείτε και μια χειροκίνητη αντλία ψεκασμού σαν αυτή P7180295b.gif ! και μια μασκούλα για τις αναθυμιάσεις δεν θα ήταν κακό... Σε καμμια περίπτωση μην δοκιμάσετε να το κάνετε με μικρό ψεκαστήρι σαν αυτό που είναι για τα τζάμια, μιλάω σαν παθών....

Επίσης, να πάτε σε μαγαζί που πάνε και οι ψυκτικοί, μην πάρετε τα "οικιακά" καθαριστικά γιατι αυτά δεν κάνουν τίποτα, και το υγρό που θα πάρετε να είναι για την εσωτερική μονάδα (αυτό που λέει για εξωτερική είναι πολύ δυνατό και επίσης αφήνει και επικίνδυνες αναθυμιάσεις)....

Απο κει και πέρα, αν κάνετε το απλό καθάρισμα που κάνουν και οι εταιρείες, σε 20-30 λεπτά ανα μονάδα θα έχετε τελειώσει (μπορεί και λιγότερο). Αν μπείτε στην διαδικασία να βγάλετε όλα τα πλαστικά (πολύ προσοχή να μην είναι στο ρεύμα...) εκεί YMMV αλλά να υπολογίζετε 2 ώρες με όλα τα πλυσίματα/ξεβγάλματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη συμπεριφορά!!

Τόσα χρόνια έκανε τη δουλειά σου και τώρα τον έγραψες

Δηλαδή πόσο δύσκολο σου ήταν να τον πάρεις τηλέφωνο και να του πεις : Φίλε φράγκα δεν υπάρχουν και βρήκα με 12 € το κομμάτι. Αν σου έλεγε 20 η 18 θα σε χάλαγε με δεδομένη τη σιγουριά που θα είχες;

Διαφωνώ εδώ. Δηλαδή "αφού δε μιλάς τόσα χρόνια που σου κάνω τη δουλειά σε 2πλάσια τιμή, δεν τρέχει τίποτα, αλλά αν βρεις φθηνότερη, έλα να στην κάνω εγώ με τόσα;"

Λυπάμαι. ΔΕ δίνω τόσες ευκαιρίες σε κάποιον. Μία, άντε δύο. Αν καταλάβω ότι παίρνει πολλά, ούτε καλημέρα. Δεν κάνω παζάρια, δε κάνω και χάρες. Μου είπες Χ, θα σου δώσω Χ. Αν όμως βρω άλλον, που θα κάνει την ίδια δουλειά, με Χ/2, από εδώ παν και οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ εδώ. Δηλαδή "αφού δε μιλάς τόσα χρόνια που σου κάνω τη δουλειά σε 2πλάσια τιμή, δεν τρέχει τίποτα, αλλά αν βρεις φθηνότερη, έλα να στην κάνω εγώ με τόσα;"

Λυπάμαι. ΔΕ δίνω τόσες ευκαιρίες σε κάποιον. Μία, άντε δύο. Αν καταλάβω ότι παίρνει πολλά, ούτε καλημέρα. Δεν κάνω παζάρια, δε κάνω και χάρες. Μου είπες Χ, θα σου δώσω Χ. Αν όμως βρω άλλον, που θα κάνει την ίδια δουλειά, με Χ/2, από εδώ παν και οι άλλοι.

Ας ξεκινήσουμε με το αξίωμα ότι αν μπορούσες να κρίνεις τη δουλειά που κάνει ο άλλος θα την ήξερες και θα την έκανες μόνος σου.

Τις τιμές πάντα τις καθορίζει η πιάτσα και υπό κανονικές συνθήκες παρόμοιας ποιότητας δουλειά αμείβετε το ίδιο περίπου.

Όμως δεν έχουμε κανονικές συνθήκες.

Οι περισσότεροι χρωστάμε.

Δεν ξέρουμε πόσο είναι ικανός να δουλέψει ο άλλος για να μην κλίσει. Αν δεν με πληροφόρησης εσύ που ήσουν πελάτης μου χρόνια και μου έχεις εμπιστοσύνη δεν θα γνωρίζω πόσο μέσα μπήκε ο άλλος ή τι απατεωνιά έκανε για να πάρει τη δουλειά.

Είναι σαν το αφεντικό σου να διώχνει υπαλλήλους που του δούλευαν χρόνια επειδή βρήκε κάποιους που δουλεύουν για ένα πιάτο φαγητό

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με το αξίωμα ότι αν μπορούσες να κρίνεις τη δουλειά που κάνει ο άλλος θα την ήξερες και θα την έκανες μόνος σου.

Τις τιμές πάντα τις καθορίζει η πιάτσα και υπό κανονικές συνθήκες παρόμοιας ποιότητας δουλειά αμείβετε το ίδιο περίπου.

Όμως δεν έχουμε κανονικές συνθήκες.

Οι περισσότεροι χρωστάμε.

Δεν ξέρουμε πόσο είναι ικανός να δουλέψει ο άλλος για να μην κλίσει. Αν δεν με πληροφόρησης εσύ που ήσουν πελάτης μου χρόνια και μου έχεις εμπιστοσύνη δεν θα γνωρίζω πόσο μέσα μπήκε ο άλλος ή τι απατεωνιά έκανε για να πάρει τη δουλειά.

Είναι σαν το αφεντικό σου να διώχνει υπαλλήλους που του δούλευαν χρόνια επειδή βρήκε κάποιους που δουλεύουν για ένα πιάτο φαγητό

Δε θα σε ενημερώσω. Αν είσαι επαγγελματίας γνωρίζεις το χώρο και πως δουλεύει ο καθένας. Ενημερώσου, μπες στο internet, δες τις προσφορές. Ο "μάστορας" μας τέλειωσε που έπαιρνε τη δουλειά λόγω γνωριμίας γιατί σπάνια ξέραμε δεύτερο που να κάνει το ίδιο. Καλό ή κακό, αυτή είναι η ζωή μας σήμερα. Θα γίνουν όλοι υπάλληλοι σε μεγάλες εταιρίες και θα δουλεύουν τσάμπα; πρόβλημά τους, ας ψήφιζαν κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.