Jump to content



συνδέοντας τα καλώδια της μητρικής στο case...


Incredible

Recommended Posts

λοιπόν μέσα στις επόμενες μέρες θα στήσω για πρώτη φορά ένα pc!

θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα θα πάνε ρολόι!

στο θέμα μας. θα πάρω μητρική της οποίας το manual είναι αυτό

Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 | Manual

και θέλω να με βοηθήσετε στο πως συνδέουμε τα καλώδια του case με την μητρική!

στο manual αναφέρει το πως στις σελίδες 25-27 (αλλά έχω ακόμα θέμα)

λοιπόν τα καλώδια του case μου είναι τα εξής:

power sw, reset sw, power led, hdd led, speaker

αυτά πάνω κάτω καταλαβαίνω που μπαίνουν (αν και θα ήθελα μια μια μικρή βοήθεια γιατί δεν λένε πουθενά (+,-) όπως δείχνει το manual )

μετά: 2+5v, 2ground, 2-D, 2+D

1+5V, 1-D, 1+D, 1ground

Link to comment
Share on other sites

μου αρκούν αυτά τα πέντε για να λειτουργήσει το pc; πράγματι υπάρχουν θύρες usb μπροστά!

ΝΑΙ

Τα υπόλοιπα είναι για ότι είπε ο dpolal.

Συγκεκριμένα για τα usb και συνήθως για 2 θύρες usb του κουτιού σου, τσεκάρεις σελίδα 28 από το manual σου, και ξεκινάς απο δεξιά να τοποθετείς σωστά.

9 7 5 3 1

10 8 6 4 2

2+5v (1,2) 2ground (7,8) 2-D (3,4) 2+D (5,6) | 9 και δέκα δέν έχουν κάτι.

1+5V, 1-D, 1+D, 1ground ( Δέν είμαι σίγουρος για ότι περισσεύει)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

Τα υπόλοιπα είναι για ότι είπε ο dpolal.

Συγκεκριμένα για τα usb και συνήθως για 2 θύρες usb του κουτιού σου, τσεκάρεις σελίδα 28 από το manual σου, και ξεκινάς απο δεξιά να τοποθετείς σωστά.

9 7 5 3 1

10 8 6 4 2

2+5v (1,2) 2ground (7,8) 2-D (3,4) 2+D (5,6) | 9 και δέκα δέν έχουν κάτι.

1+5V, 1-D, 1+D, 1ground ( Δέν είμαι σίγουρος για ότι περισσεύει)

ευχαριστώ πολύ παιδιά! θα έρθει σύντομα το pc θα το φτιάξω και θα σας πω αν έχω θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ζητάς να σου το στήσουν στο πλαισιο? Δωρεάν είναι.

50 ευρώ θέλουν οι @@ για 10 λεπτά δουλειά! καλύτερα να το κάνω μονος μου, για την εμπειρία! τόσο δύσκολο είναι;;

Link to comment
Share on other sites

50 ευρώ θέλουν οι @@ για 10 λεπτά δουλειά! καλύτερα να το κάνω μονος μου, για την εμπειρία! τόσο δύσκολο είναι;;

Επίσης τα παλικάρια εκεί κάνουν και ότι θέλουνκαμιά φορά. Σε φιλαράκι που επέμενε να το παραλάβει ώς έτοιμο custom pc, είχαν περάσει για την 4870 και nvidia drivers ( καμία σχέση το ....physx ) και ήταν και κλοκαρισμένο το pc. Αυτό πρίν 1.5 χρόνο. Απλά δέν καταλαβαίνω το ΓΙΑΤΙ και γιατί να τους δώσεις και ενα ευρώ. ANYWAYS κάντο μόνος σου ή βρές φιλαράκι που να ασχολείται άν δεν είσαι σίγουρος για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω να συνδέω όλα τα παρτ μεταξύ τους, είδα πως θα συνδέσω το μομπο με το case, και μετα ανοίγεις μπουτάρεις από σιντι τον windows και μετά έχει λίγο δουλειά να περάσεις drivers κτλ κτλ! τι άλλο πρέπει να ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

50 ευρώ θέλουν οι @@ για 10 λεπτά δουλειά! καλύτερα να το κάνω μονος μου, για την εμπειρία! τόσο δύσκολο είναι;;

Εφόσον παρεις απο κει κουτί, επεξεργαστή, μητρική, σκληρό, μνήμη (όχι κάρτα γραφικών εφόσον υπάρχει η ενσωματωμένη) είναι δωρεάν.

10 λεπτά δουλειά δεν είναι με τίποτα και τα 50 ευρώ τα θεωρώ πολύ λογικό πόσο. Τώρα αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου εννοείται ότι είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παρεις απο κει κουτί, επεξεργαστή, μητρική, σκληρό, μνήμη (όχι κάρτα γραφικών εφόσον υπάρχει η ενσωματωμένη) είναι δωρεάν.

10 λεπτά δουλειά δεν είναι με τίποτα και τα 50 ευρώ τα θεωρώ πολύ λογικό πόσο. Τώρα αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου εννοείται ότι είναι καλύτερα.

το κουτάκι που έχω μου αρέσει πολύ! :p

νομίζω οτι μπορώ! υπάρχει κάτι λεπτό που μπορεί να μην ξέρω να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τον παραμικρό ενδοιασμό για κάποια σύνδεση, έχε μαζί μου μία φωτογραφική, τράβα φωτό και γράψε την απορία εδώ. Θα λυθεί...

Και όχι, 50€ για στήσιμο υπολογιστή δεν είναι λογικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλωδια που εχουν χρωμα (πρασινο κοκινο πορτοκαλι κλπ) ειναι το +

Το μαυρο ειναι παντα το -

Επίσης καμιά φορά το + φένεται και από ένα τριγωνάκι που υπάρχει συνήθως στην αριστερή πλευρά από τα βυσματάκια.

τα καλώδια "power" είναι άσπρο κ πράσινο!

10 λεπτά δουλειά δεν είναι με τίποτα και τα 50 ευρώ τα θεωρώ πολύ λογικό πόσο. Τώρα αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου εννοείται ότι είναι καλύτερα.

Και όχι, 50€ για στήσιμο υπολογιστή δεν είναι λογικό ποσό.

οκ δεν είναι δέκα λεπτά, αλλά για να το στήσεις μόνο (χωρις drivers windows κτλ κτλ) το πολύ 20 λεπτά θες!

ποιός βγάζει 50 ευρώ σε 20 λέπτα σήμερα; που νομίζουν ότι είναι;

θα το φτιάξω μόνος μου, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα! στην χειρότερη δεν θα μπουτάρει! τότε θα δω τι θα κάνω...αλλά δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι αν θα πάρουν 20Ε 25Ε 50Ε 100Ε αλλα να γίνουν όλα σωστά , θυμάμαι κάποτε που παραπονιόταν πελάτης σε συνοικιακό μαγαζί γιατί στο πλαίσιο έκαναν μέσα σε 4 ώρες συναρμολόγηση κτλπ ενώ αυτό του έλεγε "ελάτε αύριο " αν ο πελάτης δεν ξέρει τι του γίνετε....

Απο εκει και πέρα ΔΕΝ είναι δύσκολο να το δέσεις μόνο σου απλά αν έχεις και κάποιο ποιο έμπειρο μαζί σου καλύτερα .Στην προκειμένη τράβα καμία φωτογρ. οπως σε λένε αν μπερδευτείς κάπου .

πρόσεχε στο βίδωμα με το κατσαβίδι μην τα γδάρεις όλα (σιγά σιγά:computer:) δεν σε κυνηγάει κανείς , όσο ποιο αργά το κάνεις τοσο ποιο εύκολο θα είναι να μην κάνεις κάποιο λάθος

το βρήκα μόλις τώρα αν δεν το έχεις δει http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/pws-na-ftiaksete-enan-ypologisti-vima-vima-110329.html

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το έχω δει το βίντεο αυτό (και άλλα όμοια) δεν βλέπω κάτι δύσκολο, ξεκαθάρισα και το πως μπαίνουν τα καλώδια του case. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να πάει άσχημα

και η αλήθεια είναι ότι όταν κάτι το έχεις φτιάξει μόνος σου είναι άλλη η γλύκα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.