Jump to content



Διαρροή πυκνωτή μητρικής. Υπάρχει ελπίδα;


iterator

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Χθές και ενώ ο υπολογιστής δούλευε κανονικά, έκλεισε απότομα και από τότε δεν ξανάνοιξε.

Για να είμαι ακριβής δηλαδή πατάω το power ανάβουν τα λαμπάκια της μητρικής ( post leds ) και γυρνάνε τα ανεμιστήρια αλλά για 1 sec μόνο και κλείνει.

Τελικά πρόσεξα ότι αρκετοί πυκνωτές έχουν φουσκώσει και ένας από αυτούς είχε διαρροή.

Στην ακόλουθη φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα το πρόβλημα.

yjeB0.jpg

Ποια είναι η γνώμη σας, υπάρχει ελπίδα να σωθεί με αλλαγή των πυκνωτών που έχουν πρόβλημα;

Μπορώ να προμηθευτώ ανταλλακτικά και να ζητήσω από ένα φίλο που έχει κολλητήρι να τους αλλάξει αλλά φοβάμαι μήπως δε μπορέσει και καταστρέψει το κύκλωμα της μητρικής.

Στην ακόλουθη φωτογραφία φαίνεται ο εν λόγω πυκνωτής από την κάτω μεριά.

CPj32.jpg

Η άλλη λύση είναι να την πάω σε ένα επαγγελματία που θα έχει πείρα από τέτοιες επισκευές.

Περιμένω τις απαντήσεις/απόψεις σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, DFI Lanparty είναι. Πολύ παρατηρητικός.

Το καθάρισμα με ποιο τρόπο ακριβώς;

Πιστεύετε ότι η όλη διαδικασία είναι σχετικά έυκολη χωρίς πιθανότητα βλάβης άλλων εξαρτημάτων, ώστε να το παλέψω με το φίλο μου ή καλύτερα να το πάω σε έναν ειδικό;

Όπως γράφω και στο αρχικό post είναι αρκετοί που θέλουν αλλαγή.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα συνταρακτικό η αλλαγή και ο καθαρισμός. Αν γνωρίζει ο φίλος σου, μια χαρά θα τα κάνει, αρκεί να προσέχει φυσικά. Και γνώμη μου είναι να βάλετε ένα κλικ μεγαλύτερης χωρητικότητας πυκνωτές. Παράδειγμα, οι 1500 που φαίνονται στην φωτό, να γίνουν 1700-1800 δεν θυμάμαι πόσο πάει μετά.

Έχω κάνει πολλές αλλαγές σε οθόνες και τηλεοράσεις LCD, που πάντα φούσκωνε κάποιος πυκνωτής στο κύκλωμα εισόδου κυρίως. Πολιτική των εταιριών μάλλον να βάζουν το μικρότερο που μπορούν....

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς φουσκωμένοι φαίνονται 2 από τους πυκνωτές. Πιθανώς να είναι λειτουργικοί ακόμα αλλά τελικά θα πρέπει να αλλαχθούν. Θέλει σταθερό χέρι και δυνατό κολλητήρι ώστε να μην αρχίσει να ξεκολλάει μαζί με τους πυκνωτές και κανένα γειτονικό εξάρτημα. Βάλε ίδιους πυκνωτές ή μεγαλύτερους όπως σε συμβούλεψαν παραπάνω. Αν δεν αισθάνεσαι ότι μπορείς να κάνεις την αλλαγή πήγαινε σε κανένα ηλεκτρολόγο από αυτά τα συνοικιακά καταστήματα που αναλαμβάνουν επισκευές. Θα ζωγραφίζει με το κολλητήρι του.

Link to comment
Share on other sites

Πας σε μαγαζι με ηλεκτρονικα 2 πυκνωτες ειναι παμφτηνοι. Ενα κολλητηρι και τελειωσες. Ειχα αλλαξει σε εναν ενισχτυτη που ειχαν σκασει (εμενα ειχαν λιωσει τελειως) και δεν ειναι κατι το τραγικο!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια και έχω αλλάξει και εγώ σε 2 ΜΟΒΟ πυκνωτές (και ψιλό ασχολούμαι με το άθλημα) απλά χρειάζεται αν το κάνετε οι ίδιοι ένα μικρό κολλητήρι (25 Watt καλό θα ήταν) και μια μικρή κατά το δυνατόν μύτη σε αυτό. Καλάι συγκόλλησης και όχι υδραυλικού :haha:, και φυσικά κατά την άποψη μου ίδιους πυκνωτές με αυτούς που θα αφαιρέσεις . Τέλος να σιγουρευτείτε για την σωστή πολικότητα των πυκνωτών κατά την αφαίρεσή και τοποθέτησή τους (όπως το βγάζεις το βάζεις) ιδικά αν δεν γνωρίζεται να διαβάζετε το PCB.

Γενικά δεν είναι κάτι τραγικό.

Καλή επιτυχία !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια και έχω αλλάξει και εγώ σε 2 ΜΟΒΟ πυκνωτές (και ψιλό ασχολούμαι με το άθλημα) απλά χρειάζεται αν το κάνετε οι ίδιοι ένα μικρό κολλητήρι (25 Watt καλό θα ήταν) και μια μικρή κατά το δυνατόν μύτη σε αυτό. Καλάι συγκόλλησης και όχι υδραυλικού :haha:, και φυσικά κατά την άποψη μου ίδιους πυκνωτές με αυτούς που θα αφαιρέσεις . Τέλος να σιγουρευτείτε για την σωστή πολικότητα των πυκνωτών κατά την αφαίρεσή και τοποθέτησή τους (όπως το βγάζεις το βάζεις) ιδικά αν δεν γνωρίζεται να διαβάζετε το PCB.

Γενικά δεν είναι κάτι τραγικό.

Καλή επιτυχία !!

εχουν πολικοτητα οι πυκνωτες???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

εχουν πολικοτητα οι πυκνωτες???:hmm:

Yeap, they do.

Στην φωτογραφία σου, πρόσεξες πως έχουν μια γκρί κάθετη γραμμή; Εκείνη είναι ο αρνητικός πόλος. Εξ ού και οι παύλες (-). Προσέχεις πολύ πως τους βάζεις, γιατί αλλιώς θα έχεις μερικά μίνι Voyager όταν πάρουν ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση πυκνωτών καθώς από ότι φαίνεται 1500μF 6.3V δεν κυκλοφορούν.

Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ;

Διάβασα ότι μπορώ να βάλω ίδιας χωρητικότητας μεγαλύτερης τάσης, όπως 1500μF 16V αλλά δεν ξέρω αν οι διαστάσεις τους το επιτρέπουν.

Αλλιώς θα κάνω μεταμόσχευση από μια παλιά μητρική.

Ποιά η γνώμη σας για τις δύο εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση πυκνωτών καθώς από ότι φαίνεται 1500μF 6.3V δεν κυκλοφορούν.

Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ;

Διάβασα ότι μπορώ να βάλω ίδιας χωρητικότητας μεγαλύτερης τάσης, όπως 1500μF 16V αλλά δεν ξέρω αν οι διαστάσεις τους το επιτρέπουν.

Αλλιώς θα κάνω μεταμόσχευση από μια παλιά μητρική.

Ποιά η γνώμη σας για τις δύο εναλλακτικές;

Ναι μπορείς να βάλεις ίδιας χωρητικότητας/μεγαλύτερης τάσης. Δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά, συνήθως μόνο στο ύψος.

Πανηλεκτρονική

2109565281

Σκρα 39, Καλλιθέα, 17673, ΑΤΤΙΚΗΣ

Έδω μπορείς να βρείς τα πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες με την κατάληξη της εγχείρησης.

Για αρχή να ευχαριστήσω τον pantelos που μου βρήκε κατάστημα να προμηθευτώ τον συγκεκριμένο πυκνωτή καθώς δυσκολευόμουν.

Η αλλαγή έγινε από τον φίλο μου πολύ εύκολα και γρήγορα, συνδέσαμε επεξεργαστή, ram κτλ και δούλεψε.

Η εγχείρηση στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία και με ελάχιστο κόστος η μητρική είναι σαν καινούρια.

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.