Jump to content



Κολλήματα και άλλα "όμορφα" με GTX680


Death

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα ένας φίλος πήρε καινούργιο PC και αποφάσισε να αγοράσει την Gigabyte GTX680 OC. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 5-10 λεπτά παιχνιδιού η οθόνη μαυρίζει και το παιχνίδι κολλάει! Υπάρχει η περίπτωση να ξεκολλήσει και να συνεχίσει κανονικά, αλλά μόνο για 2-5 λεπτά. Μετά ξανακολλάει και μερικές φορές σβήνει το PC! Άλλές φορές πάλι βγάζει BSOD με error 116.

Στην αρχή πίστευα ότι προκαλούνταν από κάποιο πρόγραμμα το πρόβλημα και γι' αυτό είπα να εγκαταστήσω ξανά τα Windows 7 και να βάλω μόνο τους drivers της κάρτας γραφικών και τίποτα άλλο (301.42). Το πρόβλημα συνεχίστηκε!

Του έκανα διάφορα τεστ με το OCCTGPU και το FurMark αλλά δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα, ούτε κόλλησε καθόλου. Το πρόβλημα μπορεί να αναπαραχθεί μόνο όταν παίζω ένα 3d παιχνίδι.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι να κάνω προτού δώσουμε την κάρτα για έλεγχο;

PS. Το τροφοδοτικό είναι ένα Corsair 800Watt και η μνήμη 32GB DDR3. Τα Windows είναι εγκατεστημένα σε έναν SSD της Intel (520).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τους τελευταίους beta και πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Αυτό με το τροφοδοτικό ίσως και να έχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω πρώτα την δική μου κάρτα γραφικών να δω αν κολλάει και με αυτή. Αν κολλάει τότε το πιθανότερο η αιτία να είναι αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

Με την κάρτα μου όλα οκ. Βέβαια είναι η 4770 και δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα με την 680, αλλά για αρχή θα στείλουμε την κάρτα για έλεγχο.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Ναι με οποιοδήποτε παιχνίδι το κάνει. Η αλήθεια είναι ότι memtest δεν δοκίμασα. Το ξέχασα. Βασικά δεν πήγε το μυαλό στις μνήμες καθόλου, ειδικά από τη στιγμή που με την 4770 δεν παρουσίασε κάποιο κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα ένας φίλος πήρε καινούργιο PC και αποφάσισε να αγοράσει την Gigabyte GTX680 OC. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 5-10 λεπτά παιχνιδιού η οθόνη μαυρίζει και το παιχνίδι κολλάει! Υπάρχει η περίπτωση να ξεκολλήσει και να συνεχίσει κανονικά, αλλά μόνο για 2-5 λεπτά. Μετά ξανακολλάει και μερικές φορές σβήνει το PC! Άλλές φορές πάλι βγάζει BSOD με error 116.

Στην αρχή πίστευα ότι προκαλούνταν από κάποιο πρόγραμμα το πρόβλημα και γι' αυτό είπα να εγκαταστήσω ξανά τα Windows 7 και να βάλω μόνο τους drivers της κάρτας γραφικών και τίποτα άλλο (301.42). Το πρόβλημα συνεχίστηκε!

Του έκανα διάφορα τεστ με το OCCTGPU και το FurMark αλλά δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα, ούτε κόλλησε καθόλου. Το πρόβλημα μπορεί να αναπαραχθεί μόνο όταν παίζω ένα 3d παιχνίδι.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι να κάνω προτού δώσουμε την κάρτα για έλεγχο;

PS. Το τροφοδοτικό είναι ένα Corsair 800Watt και η μνήμη 32GB DDR3. Τα Windows είναι εγκατεστημένα σε έναν SSD της Intel (520).

error 0x116 = Low IOH (NB) voltage, GPU issue (most common when running multi-GPU/overclocking GPU)

Για κοιταξτε το πρωτα πριν κανετε οτιδηποτε αλλο.

Επισης, δεν μας λες τι ειναι αυτο το pc.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις drivers εναν πιο πισω απο τους 300...

Δεν παίζει ρόλο αλλά και δεν μπορεί κιόλας ( δεν υποστηρίζουνε τις GTX 680 ).

Τροφοδοτικό μου ακούγεται πάντως κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα λύθηκε και η λύση είναι ολίγον κουλή. Άλλαξα μια ρύθμιση από το BIOS. Συγκεκριμένα αντί να λειτουργεί η PCI Express σαν Gen 3, την άλλαξα σε Gen2. Και ως δια μαγείας δεν ξανακόλλησε! Κάποιο πρόβλημα της κάρτας γραφικών μάλλον με το συγκεκριμένο mobo/chipset ίσως.

Τι να πω. Απαράδεκτο να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και ακόμα να μην το έχουν λύσει. Μέσα στη βδομάδα που θα παίξει περισσότερη ώρα ο φίλος θα δούμε αν πράγματι λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εξακολουθουμε να μην εχουμε ιδεα για το ποια ειναι η mobo του, οποτε δεν ξερω (εγω προσωπικα) τι κανει αυτη η παραμετρος.

Οτι ηταν θεμα ρυθμισης του bios, ηταν το πρωτο που θα επρεπε να δεις.

Κι εγω επειδη σπανια πιστευω σε προβληματα του hardware, σου συνιστω να δεις και αυτο..

error 0x116 = Low IOH (NB) voltage, GPU issue (most common when running multi-GPU/overclocking GPU)

Συνηθως τα μηνυματα που μας βγαζει ενα συστημα, τα λαμβανουμε πολυ σοβαρα υπ οψιν μας, ως πρωτα απ ολα.

Ανεβασε λιγο την ταση, δεν κανει κακο.

P.S.

Τι θεωρεις απαραδεκτο και ποιος θα επρεπε να το εχει λυσει?

Οι ρυθμισεις σε ενα bios ειναι για να ρυθμιζεις το συστημα σου οπως απαιτειται, αναλογα το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν θέματα όσο αφορά το χ79 και το pcie3 με τις gtx680, που από αυτά που βλέπω είναι θέμα της NV και του ότι δεν θεωρεί official την υποστήριξη pcie3 σε sb-e/x79.

http://www.techpowerup.com/162942/GeForce-GTX-680-Release-Driver-Limits-PCI-Express-to-Gen-2.0-on-X79-SNB-E-Systems.html

http://www.waybeta.com/news/162453/do-not-blame-us-nv-to-clarify-that-no-pcie3.0-x79-platform./

http://www.guru3d.com/news/x79-motherboards-dont-run-gtx-680-in-pcie-gen-3/

forums.nvidia.com/index.php?showtopic=226569

Δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει η ιστοριά από τότε.

Πια M/B έχεις; bios update δοκίμασες;

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.