Jump to content



backlight keybord


fantacid

Recommended Posts

Tα υλικα που χρειαζομαστε(foto):

ενα keyboard

ενα Neon String

ενα τρυπανι

ενα κατσαβιδι

ενα "δοχειο" για να βαλετε τα keys (μη χασουμε κανενα κ τρεχουμε μετα!)

βαθμος δυσκολιας:1/10

απαιτουμενος χρονος:30-45 λεπτα περιπου

post-752-1416071130,3232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχουμε διαλεξει την διαδρομη που θα κανει το string μας κανουμε τις τρυπες(no foto :( ),

το πλαστικο τρυπαει παρα πολυ ευκολα.

Συνεχιζουμε περνοντας το string απο τις τρυπες-οδηγους που εχουμε κανει:

post-752-1416071130,4822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

ναι βγαινουν μαζι κ μπαινει στο κουτι απο μια αδια pci κ φτανει σε ενα molex

ετσι οπως το εχεις βαλει(δηλ σε μια συγκεκριμενη πορεια)φωτιζει ολο ομοιομορφα περιπου????

οσο για τις pci που λες....εμενα ειναι βγαλμενα ολα τα σιδερακια που καλυπταν τις κενες θεσεις κ ειναι περασμενα καμια 5αρια καλλωδιακια....:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται και εύκολο :T: Aν και δε θα το κάνω ποτέ γιατί πάντα με ανοιχτά τα φώτα είμαι μπροστά στο PC

γιατί δε βάζετε τίποτα λαμπάκια μέσα στο πληκτρολόγιο, από τα 5volt της USB δε πιστεύω να είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

γιατί δε βάζετε τίποτα λαμπάκια μέσα στο πληκτρολόγιο, από τα 5volt της USB δε πιστεύω να είναι πρόβλημα.

για συνεχισε αυτο που λες...πως δηλαδη με την usb???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Καλό φαίνεται και εύκολο :T: Aν και δε θα το κάνω ποτέ γιατί πάντα με ανοιχτά τα φώτα είμαι μπροστά στο PC

γιατί δε βάζετε τίποτα λαμπάκια μέσα στο πληκτρολόγιο, από τα 5volt της USB δε πιστεύω να είναι πρόβλημα.

κ γω μια απο τα ιδια,παντα με ανοιχτο φως ειμαι.

Απλα πεταγοταναι στο δωματιο,κ επρεπε καπου να το βαλω ή να το πεταξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

για συνεχισε αυτο που λες...πως δηλαδη με την usb???

τραβάς από τα 5Volt που τροφοδοτείται η USB (κάπου μέσα στο πληκρολόγιο κοντά στο καλώδιο είναι, θα κολλήσεις ένα καλώδιο και από εκεί σε σειρά ή παράλληλα βάζεις ledάκια τον πέντε volt και πίσω όλα στη γείωση που πάλι θα τη βρεις δίπλα στα 5v. Εννοείται ότι πρέπει να είναι USB το πληκτρολόγιο και να είναι plugαρισμένο στη USB, αν είναι PS/2 μέτρα ή δες από πιο pin παίρνει ρεύματα και κάνε το ίδιο αλλά δε ξέρω στα πόσα volt παίζει το PS/2.

Μπορείς να βάλεις και ένα από τα hotkeys που δε χρησιμοποιείς για διακόπτη on off από κάτω αν το ψάξεις... δε έχω κάνει βέβαια τίποτα από αυτά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και τα PS/2 με 5 βολτ τροφοδοτουνται (το δικο μου τουλαχιστον :) ) επισης ειχα παρατηρησει πως σχεδον ολες οι αντιστασεις που φαινονται εχουν 5 βολτ στα ακρα τους , οποτε μπορεις να τραβηξεις και απο εκει ρευμα, δεν ξερω μονο αν θα σου βγαλει κανενα προβλημα , αλλα δεν νομιζω , σιγα τα watt που καινε τα λεντακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκίμασα το mod που αναφέρεται εδώ όμως αντιμετώπισα το πρόβλημα ότι το logitech πληκτρολόγιο είναι κάπως "ρηχό" και το neonstring ενοχλεί τα πλήκτρα. Τελικά το έβαλα περιμετρικά του πληκτρολογίου. Σήμερα άρχισε να φαίνεται πολύ ξεθωριασμένο το φως του. Το έχω περίπου 2 βδομάδες πάνω και το pc είναι 24/7 ανοιχτό. Και σας τόσο κρατάει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.