Jump to content



Συνθηματικό?...


the_Scientist

Recommended Posts

Γεια παιδιά. Ελπίζω να μην ειναι σπαμ το πόστ μου. Εχω το εξής πρόβλημα,οταν εβαλα τα linux εβαλα και εναν 4ψήφιο κωδικό,τον εβαλα γιατι αν θυμαμαι καλα δε με αφηνε να πάω στο επομενο βήμα. Αφου πέρασε λιγος καιρός και βαρέθικα να τον πατάω μπηκα σους "χρήστες" και τον εβγαλα. Οταν ομως παω να κανω install/setup καποια εφαρμογή,μου ζητάει συνθηματικό. Εχω δοκιμάσει παρα πολα πραγματα ως συνθηματικό αλλα κανένα δεν ηταν. Μπαινω πάλι στους χρήστες για να βάλω νεο κωδικό μηπως φτιάξει (παλιά ως συνθηματικό εβαζα τον κωδικό) και δε μ'αφινει να αλλάξω κωδικό. Ζητάει τον παλιο και 2 φορες τον νέο,βαζω τους νέους βαζω και τον παλιό και δεν "ανάβει" το κουμπί "αλλαγη" (ο νεος κωδικός δεν εχει κανενα πρόβλημα ειναι μονο γραμματα και αριθμούς,χωρίς σύμβολα που μπορει να με εμποδίσουν για την αλλαγη). Επίσεις υπάρχει κανενας συνδιασμός να αλλάζω την γλώσσα γραφης απο το πληκτρολόγιο? Αυτο που στα windows einai Shift+Alt.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι καλό να μην έχεις κωδικό για λειτουργίες σχετικά με το σύστημα.

Παρόλα αυτά αν θες να αλλάξεις κωδικό και δεν τον θυμάσαι πρέπει να ανοίξεις το σύστημα με single user mode. Ψάξε στο google σχετικά posts και έχουν οδηγίες.

Ένα από τα πρώτα λινκς: How-To: Recover root password under linux with single user mode | Debian/Ubuntu Tips & Tricks

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι καλό να μην έχεις κωδικό για λειτουργίες σχετικά με το σύστημα.

Παρόλα αυτά αν θες να αλλάξεις κωδικό και δεν τον θυμάσαι πρέπει να ανοίξεις το σύστημα με single user mode. Ψάξε στο google σχετικά posts και έχουν οδηγίες.

Ένα από τα πρώτα λινκς: How-To: Recover root password under linux with single user mode | Debian/Ubuntu Tips & Tricks

Αα,θα το προσπαθίσω μια έτσι...αν και μου φένεται λιγο δύσκολο...μακαρι να τα καταφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Και απορω γιατι δεν ειναι ηδη ετσι.. Εμενα στα 12.04 αλλαζει κλασικα με alt+shift,μαλλον το εχεις αλλαξει καταλαθος και εβαλες κατι αλλο.

Εμένα δεν έπαιζε αυτός ο συνδυασμός και έπρεπε να τον αλλάξω, χωρίς να έχω πειράξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε καθαρό install χρησιμοποιείται ο συνδυασμός left shift + right shift. Επίσης μιας που πιάσαμε τα περί συνδυασμών πλήκτρων για να μπορέσετε να εισάγετε χαρακτήρες όπως το ευρώ (€) στην καρτέλα που επικόλλησε ο RootX βρείτε το "combination to choose 3rd level" και κλικάρετε στο πλήκτρο της αρεσκείας σας. Προσωπικά χρησιμοποιώ το αριστερό Win.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.