Jump to content



Eleven Waterblock σε AM3


Sektor

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το Waterblock που έχω, το οποίο είναι αυτό που φαίνεται στην υπογραφή μου (αν δεν κάνω λάθος το Crussader με το Plexy), ταιριάζει σε μητρική με Socket AM3.

Συγκεκριμένα είναι αυτό, αλλά χωρίς χαλκό από πάνω όπως μπορείτε να δείτε.

Waterblocks Round-Up ( English version) - pctechnology - overclockers

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα boy! Δεν ειναι συμβατο απο τις φωτο που ειδα στο link που εδωσες. Με ενα καινουργιο πλεξυ απο πανω και τις σωστες τρυπες μπορεις αν θες ομως να κανεις την δουλεια σου αν και κατ'εμε δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να υποβιβασω την δουλεια του Μιχαλη, το Crusader ειναι ξεπερασμενο. Μιας και δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι καινουργιο, δες για EK, Dangerden.

Φυσικα χωρις πλεξι, μιας και ολα καποια στιγμη θα ραγισουν...

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη και εγώ θυμόμουν ότι δεν είναι συμβατό. Ότι πάει να ταιριάξει, αλλά για λίγο δεν ταιριάζει. Ναι είναι ξεπερασμένο.

Έχω ένα πάρα πολύ καλό χοντρό τριπλό ψυγείο, μία αντλία πολύ καλή Swiftech (ρυθμιζόμενη) και αυτό που με "κόβει" είναι το Block.

Από εκεί και πέρα παιδιά...

Θα ήθελα να πάρω ένα από τα 3 παρακάτω:

1. Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black 10404

2. Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) 10430

και επειδή δεν παίζουν πολλά χρήματα να καταλήξω τελικά σε αυτό:

3. EK Water Blocks HK-Supreme LTX AMD Acetal CPU Waterblock

Πόση διαφορά να έχουν πια;

Link to comment
Share on other sites

εαν θες κατι πιο οικονομικο κοιτα κι αυτο εδω

ειναι ουσιαστικα σχεδιο και λογικη EK

απλα σε πιο προσιτη τιμη

τα πρωτα reviews δειχνουν πολυ καλα αποτελεσματα

απλα δεν το εχω δουλεψει ουτε εχω πιασει στα χερια μου ακομα

ωστε να μπορω να επιβεβαιωσω τα νουμερα και να σου πω για θεματα ποιοτητας φινιρισματος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Ένα θέμα που υπάρχει είναι τα ρακόρ.

Έχω1/2 όπως φαίνεται και παρακάτω, μιας και έχω χοντρούς σωλήνες οπότε σε μερικά block, δεν ξέρω αν χωράνε τέτοια ρακόρ.

Όπως στα δύο παρακάτω:

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) 10430

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black 10404

Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Ένα θέμα που υπάρχει είναι τα ρακόρ.

Έχω1/2 όπως φαίνεται και παρακάτω, μιας και έχω χοντρούς σωλήνες οπότε σε μερικά block, δεν ξέρω αν χωράνε τέτοια ρακόρ.

Όπως στα δύο παρακάτω:

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supremacy - Acetal + Nickel (1156/1155/1366/2011/AM2/AM3/939/XEON) 10430

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black 10404

Κάνω κάπου λάθος;

λογικα χρησιμοποιεις σωληνα 19/13 (od-id)

και τα ρακορ σου εχουν κοινο σπειρωμα G1/4 (99.9% των wc parts τετοιο εχουν)

τωρα εαν τα ρακορ σου ειναι barbed μπαινουν ανετα κι αυτα και το σφιγκτηρακι τους σε ολα τα μπλοκακια

εαν ειναι compression υπαρχει περιπτωση σε καποια μοντελα waterblocks να μην χωρανε

αλλα αυτο διαπιστωνεται ευκολα εαν μας πεις τι ρακορ εχεις και ποιο μπλοκ σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απωθημένο με αυτό το WB.

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black Swiftech Apogee HD 4-Port Wasserkhler fr Intel & AMD - Black 10404

Είναι λίγο ακριβό όμως.

Ναι, τα ρακόρ μου έχουν G1/4 σπείρωμα.

Είναι barbed, δηλαδή τα απλά όχι Compression. Έχεις βάλει λάθος link στο compression.

Αυτά είναι τα ρακόρ μου ακριβώς:

Αυτό το block έχω, αλλά χωρίς χαλκό από πάνω. Είναι με plexy. Φαίνεται και στη φωτογραφία της υπογραφής μου.

IMG_0541.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και απαντάει ο αρχιμάστορας ας πω την γνώμη μου και εγώ το μικρό.

Εχω δουλέψει τελευταία αυτό το waterblock

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer cuplex kryos Delrin fr Sockel AM3/AM2, G1/4 Aquacomputer cuplex kryos Delrin fr Sockel AM3/AM2, G1/4 10377

αν βέβαια δεν μπορείς να παραγγείλεις απο εξωτερικό υπάρχει μαγαζί στο Ελλάντα αν και το ξέρεις καθώς έδωσες λινκ πιο πάνω, το eworld στην Πάτρα

Aqua Computer Cuplex Kryos Delrin AMD CPU Waterblock

με ένα euro παραπάνω σιγά τα ωα...

επίσης το συγκεκριμένο εκτός απο φτηνό και καλό αν αύριο μεθαύριο θες να πας σε intel παίρνεις ένα τέτοιο και το κοτσάρεις πάνω και γίνεται Intelάδικο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer Umrstsatz Halterung Sockel 1366 / 1156 / 775 fr cuplex kryos PRO / XT / HF Aquacomputer Umrstsatz Halterung Sockel 1366 / 1156 / 1155/ 775 fr cuplex kryos PRO / XT / HF 16175

αυτά απο μένα :o

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλέψει τελευταία αυτό το waterblock

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer cuplex kryos Delrin fr Sockel AM3/AM2, G1/4 Aquacomputer cuplex kryos Delrin fr Sockel AM3/AM2, G1/4 10377

αν βέβαια δεν μπορείς να παραγγείλεις απο εξωτερικό υπάρχει μαγαζί στο Ελλάντα αν και το ξέρεις καθώς έδωσες λινκ πιο πάνω, το eworld στην Πάτρα

Aqua Computer Cuplex Kryos Delrin AMD CPU Waterblock

με ένα euro παραπάνω σιγά τα ωα...

αξιολογο και τιμιο και το kryos Ιndeed

κι απο eworld βγαινει αρκετα πιο φτηνα εαν συνυπολογισεις και τα μεταφορικα

ετσι κι αλλιως απο ενα σημειο και μετα ειναι κι αυτο που λεει ο Sektor

παιζει ρολο και τι σου καθεται καλυτερα στο ματι απο θεμα design

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτη, να μην ανησυχω με τα ρακορ;

εαν εννοεις να ανησυχεις για το εαν θα χωρεσουν τα barbed 13αρια στο Swiftech HD

οχι, δεν υπαρχει λογος ανησυχια,

περιλαμβανονται εξαλλου κοντα 13αρια barbs στο πακετο του ιδιου του waterblock.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να χρησιμοποιησω τα ρακορ που εχω στο στο Block μου τωρα;

εαν δεν εχουν ξεραθει τα orings

και το μηκος του σπειρωματος των ρακορ δεν ειναι πολυ μεγαλο, ναι τα βαζεις.

εαν εχουν ξεραθει μπορεις απλα να αλλαξεις τα o-rings

και εαν τα σπειρωματα ειναι πολυ μακρια

μπορεις να χρησιμοποιησεις δυο στεγανες αποστατες-ροδελες που θα μειωσουν το μηκος του σπειρωματος που θα βιδωσει πανω στο μπλοκ.

εαν συμβαινουν και τα δυο

δεν αξιζει να ασχοληθεις

παρε δυο νεα ρακορ με τα ιδια χρηματα κι εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.