Jump to content



Αγορά SSD


larryf13

Recommended Posts

Καλησπέρα,

εδώ και καιρό το ψήνω για αγορά SSD στο σταθερό μηχανάκι μου. Έχω συνηθίσει με τον SSD του MacBook Air και δεν ανέχομαι ο σταθερός να είναι τόσο πίσω στο θέμα δίσκος.

Τώρα στον σταθερό, εδώ και 2 χρόνια έχω ένα RAID 0 με 2x250GB μηχανικούς 7200 δίσκους. Καλούτσικό, αλλά λίγα πράγματα.

Σκέφτομαι για SSD στα 120GB και πάνω θα κάτσουν Windows και τα προγράμματα, κυρίως Office, Adobe Suite και MS Studio.

Δε με ενδιαφέρουν οι απόλυτες επιδόσεις, δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά απλά έναν αξιόπιστο SSD. Στην αξιοπιστία όμως δε μπορώ να κάνω καμία έκπτωση καθώς ο σταθερός χρησιμοποιείται επαγγελματικά και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σε αυτόν το τομέα όσον αφορά τους SSD. Η μητρική μου έχει SATAII.

Δε με ενδιαφέρει αν ο δίσκος πιάνει 150ΜΒ/s ή 300 ή 400. Ας πιάνει 150, να είναι αξιόπιστος και να έχω το μικρό seek time των SSD.

Τι προτείνετε;

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Samsung 830 Series 128 GΒ MZ-7PC128B | Skroutz.gr

Crucial M4 128GB 2.5" Solid-State Drive | Skroutz.gr

Intel 330 Series 120GB 2.5" Sata III | Skroutz.gr

Ευτυχής κάτοχος samsung 830 θεωρείτο πολύ αξιόπιστος SSD, έχω 2 256αριδες έναν στον σταθερό και έναν στον laptop χωρίς κανένα θέμα κάνα 2μηνο τώρα.

Επίσης και οι ιντελ είναι απο τους ποιο ποιοτικούς και αξιόπιστους SSD απο την στιγμή που δεν θές απόλυτες επιδόσεις μια χαρά σου κάθεται και ένας 330.

Link to comment
Share on other sites

blah blah ... αξιοπιστία ... blah blah

Samsung 830 και τέλος. 105 ευρώ στην πόρτα σου από Amazon.co.uk (διάλεξε Free delivery)

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007BBQPUA/]Samsung 128GB 830 SSD SATA 6GBPS 2.5 inch Desktop Basic Kit: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Η περιμένεις λίγο μέχρι τον Αύγουστο και πας σε intel 330. Σε κάποιο thread διάβαζα ότι η intel ανακοίνωσε πτώση τιμών μέσα στον Αύγουστο σε ssd

Τον intel 330 στα 120GB τον έχω και εγώ και από θέμα αξιοπιστίας μέχρι στιγμής είναι τέρας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα!!

Να κανω και εγω μια ερωτηση,θελω και εγω να παρω εναν SSD βασικα εχω για win εναν VELOCIRAPTOR 150GB και ψαχνω SSD με πρότεινε ενας ξαδερφος μου Corsair Force Series 3 120GB αυτος βασικα εχει intel SSD,τι λετε για αυτον: Corsair Force Series 3 120GB SATA 3 6Gb/s | Skroutz.gr ?? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Samsung 830 και τέλος. 105 ευρώ στην πόρτα σου από Amazon.co.uk (διάλεξε Free delivery)

Samsung 128GB 830 SSD SATA 6GBPS 2.5 inch Desktop Basic Kit: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Thanks για την πρόταση με το κλειδί στο χέρι. Θα περίμένω μέχρι 15αύγουστο, γιατί έτσι κι αλλιώς τώρα το καλοκαίρι το PC δε βγάζει δουλειά, και τότε θα κινηθώ μεταξύ του Intel 330 και του Samsung. Να δουμε μήπως γίνει και η μείωση τιμών στους Ιντέλ.

Πάντως, σιγά σιγά, μπορείς να πάρεις έναν SSD με λογική τιμή. Πριν 2-3 χρόνια είχα πει πως όταν τα 120γίγα κοστίζουν 100Ε θα χτυπήσω δίσκο, και τώρα έφτασε η ώρα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας!!

ποιον προτείνετε SSD 64αρι GB απο αυτους εδω κατω απο e-shop η καποιον αλλον απο αλλο site!!

Βασικα τον θελω μονο για το λειτουργικο συστημα Windows 7 64Bit :help1:

E-SHOP.GR:

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω intel .τρομερα αξιοπιστοι και ποιοτικοι. ο corsair force πολυ ακριβος και ειναι και παλιο μοντελο

Στο e-shop που εχω το link το ειδες? Δεν εχει 64GB σε intel και ουτε corsair....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.