Jump to content



Project Testbench


johnko1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Μετά απο αρκετά χρόνια αποφάσισα να φτιάξω ένα testbench.Οι λόγοι που το ήθελα είναι πολλοί,κυρίως γιατί ήθελα να βάλω αρκετά και μεγάλα ψυγεία για υδροψυξη,κάτι που τα κουτιά της αγοράς δεν μπορούν ή αυτά που μπορούν έχουν απαγορευτική τιμή.Επιπλέον μπορώ να στήνω έυκολα τον υπολογιστή στο testbench όταν τα κουτιά μου περνάνε απ'το χειρουγρείο :p

Tο πρότζεκτ ξεκίνησε πριν ένα μήνα (θα ήθελα δηλαδή) αλλά μια οι εξετάσεις στο σχολείο,μια τα θερινά στα φροντιστήρια, κατάφεραν να με καθυστερήσουν.Ναι,είμαι ακόμα 17,δηλαδή μαθητής,και φέτος θα περάσω τη δυσκολότερη σχολική χρονιά,τρίτη λυκειου :) Οπότε κομμένα τα πολλά πρότζεκτ για φέτος,ότι προλάβω το καλοκαιράκι...

Για να μην σας κουράζω,θα ανεβάσω αργότερα ότι έχω κάνει μέχρι στιγμής.Μέχρι τότε απολαύστε μερικά βιντεάκια που έκανα στο youtube σχετικά με το πρότζεκτ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rG4IGIiTKbY]Project Testbench Part 1 - First Look on the schematic - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MdnOJcGg_5M]Project Testbench Part 2a - Aluminum bars semi-completed - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Na5R4kGYj0A]Project Testbench Part 2b - HDD Hot Swap bay and more - YouTube[/ame]

Έχω φτιάξει ένα θέμα στο overclock.net ,όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά και εκεί

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας κάνω το πρώτο update :)

Το πρότζεκτ άργησε επειδή δεν έβρισκα το card reader.Έχω παλιά dslr (canon 350d) που πέρνει compact flash αλλά από τώρα θα χρησιμοποιώ και μια compact camera

img1250vg.jpg

Όταν πήγα πρακτικερ,είχαν μείνει ελάχιστα κομμάτια από αυτές τις γωνίες,οπότε με θεωρώ τυχερό :)Είναι ότι πρέπει,αφού όλες οι άλλες γωνίες ήταν πολύ μεγαλύτερες

img1252nd.jpg

Αρχικά προσπάθησα να χρησιμοποιήσω βίδες...

img1245c.jpg

Κοντινή λήψη

img1246ttw.jpg

δυστυχώς το σπείρωμα χάλασε σε πολλές βίδες και μάλλον φταίει το συγκεκριμένο αλουμίνιο,πολύ μάπα.Τελικά χρησιμοποίησα πριτσίνια,πιο σίγουρη λύση :)

img1247sp.jpg

Τελείωσα και με τις 4 μπάρες

img1247sp.jpg

Επίσης αγόρασα μερικά λαστιχένια ποδαράκια

img1249dd.jpg

Αυτά για την ώρα,μέχρι το βράδυ έρχεται ένα ΜΕΓΑΛΟ update

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14352]johnko1[/MENTION] εύχομαι καλή αρχη και καλά τελειώματα :)

Απλά στο επόμενο ΜΕΓΑΛΟ update κάνε ένα resize τις φωτογραφίες γιατί φορτώνει με ρυθμούς χελώνας το θέμα σου :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14352]johnko1[/MENTION] εύχομαι καλή αρχη και καλά τελειώματα :)

Απλά στο επόμενο ΜΕΓΑΛΟ update κάνε ένα resize τις φωτογραφίες γιατί φορτώνει με ρυθμούς χελώνας το θέμα σου :)

Σε τι ανάλυση να τις κάνω resize;Γιατί τις έχω ανεβάσει ήδη και είναι 12mp...

Αυτές οι γωνίες τι διαστάσεις έχουν? (μήκος/φάρδος)

25x15x2mm αν θυμάμαι καλά.Το αλουμίνιο είναι 2x2cm

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ανάλυση να τις κάνω resize;Γιατί τις έχω ανεβάσει ήδη και είναι 12mp...

25x15x2mm αν θυμάμαι καλά.Το αλουμίνιο είναι 2x2cm

1000 άντε max 1200 Pixels είναι καλά. Από εκεί και πάνω θα τρως βρίσιμο :p

Και μιας και μπορείς ακόμα κάνε ένα resize και στις απο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

1000 άντε max 1200 Pixels είναι καλά. Από εκεί και πάνω θα τρως βρίσιμο :p

Και μιας και μπορείς ακόμα κάνε ένα resize και στις απο πάνω :)

ok τις εκανα 1000x750,θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω απο το λαπτοπ(2mbps στο χωριο!!)Δυστυχως δεν βρήκα στο imageshack επιλογή για resize μετά το ανεβασμα...

edit: Όλα έτοιμα,ευχαριστώ Αγάπη για την γρήγορη ειδοποίηση :)

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Ορίστε και το μεγάλο update που έλεγα,τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα

Πήρα τα μεταλλικά φύλλα,αλλά υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι,το οποίο θα εξηγήσω αργότερα

Αρχικά να σας δείξω τα δύο φύλλα χάλυβα γαλβανιζέ με διαστάσεις 57x57cm και πάχος 2mm.Είναι αρκετά βαριά και απ’ότι φαίνεται το testbench δεν θα μετακινείται συχνά :) Διάλεξα χάλυβα γιατί ήταν αρκετά πιο φτηνός

img1066h.jpg

Μια κοντινή λήψη όπου μπορείτε να δείτε το πρόβλημα.Το μαγαζί έκοψε λάθος τις γωνίες και επειδή δεν ήθελα να περιμένω παραπάνω τα πήρα έτσι και αποφάσισα να αλλάξω το αρχικό σχέδιο.Ασε που τα πήρα και στη μισή τιμή :D

img1067tk.jpg

Η ωφέλιμη επιφάνεια είναι 55x55cm αλλά παρήγγειλα 57x57.1cm σε κάθε μεριά έχει λυγιστεί 90 μοιρες,έτσι ώστε να μπορώ να βάλω πλαϊνά στο μέλλον,αν χρειαστεί φυσικά

img1068hd.jpgimg1069i.jpg

Παρεμπιπτόντως ,πήρα καινούριο παιχνίδι :)

img1070y.jpg

Προσπαθώντας να σημαδέψω τις τρύπες

img1071jl.jpg

Λίγο δύσκολο,μιας και δεν έβρισκα το εργαλείο για πόντες

img1072w.jpg

Μια κοντινή λήψη

img1073s.jpg

Άρχίζει το τρύπημα!

img1075w.jpg

Τέλειωσαν οι τρεις γωνίες,μία ακόμα έμεινε

img1076q.jpg

Ευτυχώς,όλα πήγαν καλά και στην τελευταία γωνία

img1077l.jpg

Ώρα να ασχοληθώ με την τοποθέτηση της μητρικής

img1080u.jpg

Πάλι καλά βρήκα ένα χάρακα 90 μοιρών από τα lidl και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια

img1081wx.jpg

Μετά από εξονυχιστικό έλεγχο,η μητρική είναι στη θέση της έτσι ώστε να σημαδευτούν οι τρύπες για τους αποστάτες

img1082f.jpg

Έγινε η πρώτη τρύπα!

img1083pz.jpg

Δυστυχώς έπεσα σε μάπα βίδα,η οποία έσπασε μέσα στην τρύπα.Μικρό το κακό,αφού το σπείρωμα δεν διαλύθηκε τελείως

img1084c.jpg

Έτσι το μισο-έφτιαξα αλλά αν έχετε καμια ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω τελείως είμαι όλος αυτιά!

img1085mi.jpg

Κάνοντας μια ακόμα δοκιμή

img1088oo.jpg

Από την άλλη μεριά είχα έναν αποστάτη για να κρατάει την μητρική επίπεδη.Έτσι οι τρύπες έγιναν με μεγαλύτερη ακρίβεια.

img1089dm.jpg

Οι υπόλοιπες τρύπες έγιναν καθώς και το σπείρωμα.Τελικά όλα πήγαν καλά,εκτός από την πρώτη τρύπα

img1090en.jpg

Έβαλα και τις αλουμινένιες μπάρες για ένα πρόχειρο μέτρημα και για να διορθώσω το πρόβλημα του μαγαζιού

img1095hm.jpg

Το σχέδιο είναι απλό,θα κοπεί ένα μικρό κομμάτι από κάθε γωνία και το αλουμίνιο θα είναι ορατό.Μετά θα βάλω μια τάπα σε κάθε μπάρα,ακριβώς σαν αυτές που έχω για ποδαράκια,για να είναι πιο ολοκληρωμένο.Αρχικά ήθελα να κρύψω όλο το αλουμίνιο,αλλά δεν πειράζει

img1097p.jpg

Το πρώτο κόψιμο έγινε

img1098u.jpg

Τα βασικά ηλεκτρικά εργαλεία σε αυτό το update

img1099dy.jpg

Να και ο φορητός πάγκος κάτω από το δέντρο του σπιτιού,μιας και έξω είχε ΠΟΛΥ ζέστη

img1100aq.jpg

Ελπίζω αυτό το update να άξιζε την υπομονή σας :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14352]johnko1[/MENTION] μια ερώτηση καθώς τώρα το πρόσεξα. Οι γραμμές που φαίνονται είναι απο ανεξίτηλο μαρκαδόρο;

Αν ναι και έχεις σκοπό να το βάψεις μετά, πρόσεχε γιατί η βαφή "ξερνάει" σε αυτά τα σημεία (βέβαια δεν γνωρίζω αν ο χάλυβας έχει την ίδια συμπεριφορά με το αλουμίνιο σε αυτόν τον τομέα)

Προτίμησε να βάζεις χαρτοταινία και να σημειώνεις πάνω σε αυτή, η οποία την ίδια στιγμή θα σου προφυλάξει και την επιφάνεια απο τα κοψίματα που κάνεις

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14352]johnko1[/MENTION] μια ερώτηση καθώς τώρα το πρόσεξα. Οι γραμμές που φαίνονται είναι απο ανεξίτηλο μαρκαδόρο;

Αν ναι και έχεις σκοπό να το βάψεις μετά, πρόσεχε γιατί η βαφή "ξερνάει" σε αυτά τα σημεία (βέβαια δεν γνωρίζω αν ο χάλυβας έχει την ίδια συμπεριφορά με το αλουμίνιο σε αυτόν τον τομέα)

Προτίμησε να βάζεις χαρτοταινία και να σημειώνεις πάνω σε αυτή, η οποία την ίδια στιγμή θα σου προφυλάξει και την επιφάνεια απο τα κοψίματα που κάνεις

Το μαρκαδοράκι ήταν το μόνο που είχα κοντά.Στο τέλος ή θα βαφτεί ή θα περάσω αυτοκόλλητο,όταν τα πήρα τα φύλλα ήταν χάλια και γεμάτα χαρακιές.

Τα γαλβανιζέ φύλλα αν τα τρίψεις χαλάει η επίστρωση;

Link to comment
Share on other sites

Για το πως αντιδρά ο χάλυβας δεν είμαι σίγουρη καθως δε το έχω δουλέψει σαν υλικό. Στο αλουμίνιο υπάρχει θέμα σίγουρα με τον ανεξίτηλο μαρκαδόρο ακόμα και αν τον τρίψεις καλά και με το μάτι φαίνεται να έχει φύγει.

Για να απαντάει με σιγουριά ο digitaltiger θα το έχει δοκιμάσει οπότε πάω πάσο.

Παρόλα αυτά η ταινία σου είπα τι άλλο θα σου προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14352]johnko1[/MENTION] δώσε λίγο προσοχή σ' αυτό:

Αν πχ. την ώρα που δουλεύεις με το dremel σου κλωτσήσει/γλιστρήσει απ' τα χέρια ξέρεις που θα πέσει?

Πως να πέσει;Δεν μου έχει τύχει ποτέ.Άσε που έκοβα και σε πολύ χαμηλή ταχύτητα...Όταν έκανα το κόψιμο αργότερα στον πάγκο ήμουν πιο ασφαλής γιατί είχα κρεμάσει το καλώδιο απ'το δέντρο οπότε και να έπεφτε δεν ακουμπούσε πάτωμα (έκανα δοκιμη :p )

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπράβο ως ώρας για τη δουλειά σου επειδή σου έχουν ξεφύγει 2 λεπτομέριες.

Αφενός αυτό που σου λέει και ο Λάκης για το dremel και αφετέρου οτι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις χαρτοταινία για τα μαρκαρίσματά σου.

Μία ερώτηση.

Τις τρύπες για τους αποστάτες με τι νούμερο τρυπανάκι τις έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.