Jump to content



Μονος intel postville SSD vs new gen RAID σε Χ58


P70

Recommended Posts

Εχω εναν Intel postville 160 gb και σκεφτομαι να κανω κινηση για raid με 2 απο ειτε αυτους:

1)Kingston HyperX 3K SSD 120GB (upgrade bundle kit) | Skroutz.gr

ειτε αυτους :

2)OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, VTX3-25SAT3-120G) - Solid State Drives (SSD) - plaisio.gr

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

Α) Ποια απο τις 2 επιλογες απο πανω θα διαλεγατε?

Β) Σε πλατφορμα Χ58 θα αξιοποιησω την πληρη ισχυ τους?

Γ) Γινεται να κανω πατεντα του στυλ intel migrate για να περασω το λειτουργικο χωρις format?

Η μητρικη μου ειναι η ASUS - Motherboards- ASUS P6X58D Premium

αναβαθμισμενη με το τελευταιο bios

Παραθετω τι νουμερα βλεπω με τον τωρινο intel

disk160gb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Χ58 δεν έχει native sata3/usb3, οπότε η μητρική σου το επιτυγχάνει χρησιμοποιώντας pci-lanes.

Κάπου έχω διαβάσει ότι η συγκεκριμένη mobo χρησιμοποιεί 1 lane για την υλοποίηση sata3, το οποίο οριακά θα σου δώσει το πλήρες bandwidth για έναν sata3 δίσκο. Αν ισχύει αυτό, ένα sata3 SSD raid φαντάζει άσκοπο τουλάχιστον ως προς την αξιοποίηση των 2 δίσκων. (το καλύτερο Latency θα είναι πρακτικά άχρηστο).

Επίσης υπάρχει ο κίνδυνος από 16x το pciexpress της κάρτας γραφικών να πέφτει σε 8x mode. Ψάξτο.

Link to comment
Share on other sites

Και δέκα να δίνει, μπορεί να χρησιμοποιούν 1 pci lane και να μοιράζουν το bandwdth. Για μηχανικούς δίσκους είναι OK. Για raid με SSD ενδέχεται να έχεις πρόβλημα. Μη σε παίρνω στο λαιμό μου. Ψάξτο. Το σίγουρο είναι ότι το sata3 δεν είναι native και παίρνει κάποια pci lanes. Δες επίσης και αν η κάρτα γραφικών θα παίζει πλέον 8x αντί για 16x

Link to comment
Share on other sites

και με εναν τετοιο controller θα εχω ιδιες επιδοσεις λες και ειχα ας πουμε lga2011 socket ή X79 socket?

Επισης σε τι κοστος βρισκεις κατι αξιολογο, γιατι βλεπω οτι ξεκινανε απο πολυ χαμηλα οι τιμες και πανε παρα πολυ ψηλα!

κατι τετοιο θα κανει σωστη δουλεια? (αν και παλι τετοιο κοστος το βρισκω καπως μεγαλο)

http://www.cosmodata.gr/product/16973/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.