Jump to content



Προβληματικο δικτυο. Αξιζουν τα ακριβα router;


auteur

Recommended Posts

Εχω ενα Fritz! Box Fon WLAN 7140 Annex A το οποιο ειναι συνδεμενο σε ενα cisco switch το οποιο δινει σε αλλα 2 switch (lyksys & dlink)..κανενα δεν ειναι router παρα μονο switch, και εχω μια υποψια οτι αυτο ευθυνεται, για το οτι πολλες φορες, δεν βλεπει η μια συσκευη την αλλη..πχ ο σερβερ απο το networks δεν βλεπει το synology και εχω φτιαξει ενα shortcut για το βλεπω απο εκει..το popcorn, στο network browser, δεν βλεπει τιποτα, μονο οταν ειχα ανοιχτα και τα 2 pc εβλεπε το workgroup. Σε σχεδον ολες τις συσκευες (πανω απο 15) εχω βαλει σταθερες ip (σε οσες μπορουσαν να μπουν).

θα ηθελα ενα πιο δυνατο wireless απο το fritzbox μιας και εχω ipad και macbook που βλεπουν το δικτυο μονο μεσω wi-fi για κανα 1080p streaming και σπανιως μεταφορα μεγαλων αρχειων..

αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν το N900 μπορει να αξιοποιηθει απο το ipad,macbook pro..και αν αυτο το hd fuel ειναι καλυτερο απο το QOS που υποτιθεται εχουν και τα switch που εχω, αλλα οταν παω να δω κανενα βιντεο youtube απο το ipad πρεπει αν σταματησω το nas απο το seeding/leeching για να μην εχω κοληματα.

οπως δεν γνωριζω και αν ειναι επικυνδυνα για την υγεια τα dual band.

αυτο που καλοκοιταζω ειναι το dlink 857 κυριως λογο usb3, N900 και HD fuel (κατι σαν Quality Of Service) και φαινεται πιο bulletproof για το μελλον.

μερικα που βρηκα..

D Link Dir857

netgear WNDR4000

LinkSys EA4500

υπαρχει λογος να δωσω 140+ ευρω για router ή κανω την ιδια δουλεια και με ενα τον 80e; πχ αυτο

Link to comment
Share on other sites

To Fritz! Box Fon WLAN 7140 Annex A που έχεις είναι modem/router. Λογικά θα πρέπει να δίνει αυτό IPs σε όλο το δίκτυο σου. Δες από το λειτουργικό το IP του DHCP server και επιβεβαίωσε ότι είναι αυτό του Fritz. Επίσης οι IPs που παίρνουν οι συσκευές σου θα πρέπει να είναι ίδιες με αυτή του DHCP με διαφορά στο τελευταίο νούμερο μόνο.

Ταινία σε 1080p με wifi g χλωμό το βλέπω. Πιο λογικό να χρησιμοποιείς wifi n. Το πρόβλημά σου συνολικά μπορεί να λυθεί με την αγορά ενός router που να υποστηρίζει wifi n. Από το modem θα συνδέσεις σε router και από εκεί το υπόλοιπο δίκτυό σου παραμένει ως έχει. Πιθανολογώ ότι όταν κάνεις seeding λόγω των πολλών συνδέσεων έχει θέμα το modem σου και επειδή είναι ταυτόχρονα και DHCP κληρονομεί αρκετά προβλήματα και στο υπόλοιπο δίκτυό σου. Ρίξε μια ματιά και πάλι σε UPnP στο modem σου και βεβαιώσου ότι όλα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

To Fritz! Box Fon WLAN 7140 Annex A που έχεις είναι modem/router. Λογικά θα πρέπει να δίνει αυτό IPs σε όλο το δίκτυο σου. Δες από το λειτουργικό το IP του DHCP server και επιβεβαίωσε ότι είναι αυτό του Fritz. Επίσης οι IPs που παίρνουν οι συσκευές σου θα πρέπει να είναι ίδιες με αυτή του DHCP με διαφορά στο τελευταίο νούμερο μόνο. απο που ακριβως θα το δω αυτο;

Ταινία σε 1080p με wifi g χλωμό το βλέπω. Πιο λογικό να χρησιμοποιείς wifi n. Το πρόβλημά σου συνολικά μπορεί να λυθεί με την αγορά ενός router που να υποστηρίζει wifi n. Από το modem θα συνδέσεις σε router και από εκεί το υπόλοιπο δίκτυό σου παραμένει ως έχει. Πιθανολογώ ότι όταν κάνεις seeding λόγω των πολλών συνδέσεων έχει θέμα το modem σου και επειδή είναι ταυτόχρονα και DHCP κληρονομεί αρκετά προβλήματα και στο υπόλοιπο δίκτυό σου. Ρίξε μια ματιά και πάλι σε UPnP στο modem σου και βεβαιώσου ότι όλα είναι ΟΚ.

τι ακριβως να κοιταξω; εκανα και Prioritization στο fritz..

με την αγορα νεου router πχ to dlink 857 πως θα ξερω οτι λειτουργει αυτο σαν router και οχι το fritz;

τωρα απο το LAN1 του Fritzbox φευγει ενα ethernet στο 8απλο cisco switch το οποιο ειναι gigabit και απο εκει συνδεωνται ολα..συνδεει και αλλα 2 switch τα οποια ειναι σε διαφορετικα δωματια..μηπως κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις θα τις δεις από Η/Υ στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Κοίτα για προεπιλεγμένη πύλη και διακομιστή DHCP IPv4.

Το cisco είναι unmanaged switch. Δεν έχει δυνατότητες routing. Αλλάζει η gateway και οι IPs όταν αναλάβει έργο router μετά το modem/router.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι συσκευές σου επικοινωνούν μεταξύ τους δεν περνάνε από το router. Οπότε αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου στα switches που μπορεί να είναι προβληματικά και να χάνουν κάποια πακέτα και για αυτό να μην παίζουν σωστά οι υπηρεσίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.