Jump to content



Αγορά SSD


porgy

Recommended Posts

Σκέφτομαι για αυτόν τον δίσκο. είναι και σε έκπτωση.

να φανταστώ είναι καλό να πάρω και κάποιο Adaptor αυτόν π.χ. για να κάτσει καλά στο κουτί? αν το βάλω να στηρίζεται πάνω σε υποδοχή για παλιό δίσκο υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά ο ssd?

η μητρική μου είναι . Gigabyte 990XA-UD3

να σημειώσω μόνο ότι δεν έχω καμία εμπειρία με ssd. τα 120Giga πιστεύω είναι καλά για λειτουργικό και βασικά προγράμματα - παιχνίδια που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

To drive είναι μια χαρά για τα λεφτά του αν και εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Intel 120GB SSD 330 Series 2.5¨ SATA III Bundled Desktop Kit

Που έχει και καλύτερο αντάπτορα μέσα, όπως επίσης και software για μεταφορά του λειτουργικού σου. Εννοείται είναι και πιο γρήγορος ο Intel.

Αν πάλι επιμένεις για τον Agility 3, μην πάρεις τον αντάπτορα... πεταμένα λεφτά. Οι SSD δεν έχουν καθόλου βάρος και με 2 βίδες από την μία μεριά μόνο θα στηριχτεί μία χαρά στο κουτί σου, σε θέση για κλασικό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι επιμένεις για τον Agility 3, μην πάρεις τον αντάπτορα... πεταμένα λεφτά. Οι SSD δεν έχουν καθόλου βάρος και με 2 βίδες από την μία μεριά μόνο θα στηριχτεί μία χαρά στο κουτί σου, σε θέση για κλασικό δίσκο.

Ισχυει αυτο που λες, αλλα δεν ειναι και δοκιμο να προτεινουμε τετοιες λυσεις σε απειρους χρηστες!

Τι θα γινει αν μεταφερει τον υπολογιστη με το αμαξι και παλαντζαρει επι δυο ωρες πανω σε δυο βιδες??!

Κανεις δεν μπορει να προβλεψει, αλλα καλυτερα να προτεινουμε να παρει εναν ανταπτορ.. Ειτε τον oroginal ειτε απο αλλον vendor

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει αν μεταφερει τον υπολογιστη με το αμαξι και παλαντζαρει επι δυο ωρες πανω σε δυο βιδες??!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αλήθεια, τι θα γίνει αν παλατζάρει ο SSD πάνω σε 2 βίδες... μήπως θα χαλάσει; θα χαλάσουν οι βόλτες; τι ακριβώς;

Στο άλλο κομμάτι τώρα απ' όσο θυμάμαι και ο Agility 3, έχει μέσα αντάπτορα, εκτός αν το Πλαίσιο έχει καμιά stripped έκδοση για να κατεβάσει την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ο agility 3 δεν έχει adaptor και νομίζω ότι οι περισσότεροι OCZ πλέον έρχονται χωρίς παρελκόμενα. Τον δίσκο και ένα χαρτί ή χαρτόνι με τα specs σε πλαστική διάφανη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ο agility 3 δεν έχει adaptor και νομίζω ότι οι περισσότεροι OCZ πλέον έρχονται χωρίς παρελκόμενα. Τον δίσκο και ένα χαρτί ή χαρτόνι με τα specs σε πλαστική διάφανη συσκευασία.

Αυτό ισχύει σίγουρα για τον Octane. Agility 3 χωρίς παρελκόμενα ξέρω πως έχει αγοράσει μόνο ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] και αυτό ήταν από το mrsmith.gr.

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε σεις...150g ζυγίζουν, με χαζαπλαστ μπορείς να τον κολλήσεις στο ταβάνι του κουτιού και να μην έχεις πρόβλημα.

Το kit το παίρνεις για ομορφιά/λειτουργικότητα, όχι για να μη "παίζει" ο δίσκος μέσα στο κουτί. Πάντως έχουν 7-10€ ξεχωριστά, εγώ θα τα έδινα για λόγους πρακτικότητας και μόνο.

Όποιον και να πάρεις από τις γνωστες μάρκες θα είσαι σούπερ. Είτε πας σε agility, είτε σε Μ4, intel 330 ή και samsung 830 (προσωπική επιλογή, άμα τον βρεις σε καλή τιμή).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες. όσο για τη πρόταση σου jax7480 είδα και σε άλλα Posts ότι προτείνουν intel. μάλλον θα αφήσω τον αντάπτορα αρχικά. ως τότε θα χω το νου μου σε τυχόν μετακινήσεις του Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

To drive είναι μια χαρά για τα λεφτά του αν και εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Intel 120GB SSD 330 Series 2.5¨ SATA III Bundled Desktop Kit

Που έχει και καλύτερο αντάπτορα μέσα, όπως επίσης και software για μεταφορά του λειτουργικού σου. Εννοείται είναι και πιο γρήγορος ο Intel.

Αν πάλι επιμένεις για τον Agility 3, μην πάρεις τον αντάπτορα... πεταμένα λεφτά. Οι SSD δεν έχουν καθόλου βάρος και με 2 βίδες από την μία μεριά μόνο θα στηριχτεί μία χαρά στο κουτί σου, σε θέση για κλασικό δίσκο.

Σωστά, αλλά με τα κατάλληλα brackets, μπορεί κανείς να παρκάρει δύο δίσκους 2,5" σε ένα φατνίο 3,5", αξιοποιώντας το χώρο πιο αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει σίγουρα για τον Octane. Agility 3 χωρίς παρελκόμενα ξέρω πως έχει αγοράσει μόνο ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] και αυτό ήταν από το mrsmith.gr.

Έχω αγοράσει δύο agility 3 120GB και στις δύο περιπτώσεις η συσκευασία είναι η ίδια. Η πρώτη αγορά έγινε όταν είχε πρωτοβγεί ο agility 3 ενώ η δεύτερη την προηγούμενη βδομάδα από ΠΛΑΙΣΙΟ. Η συσκευασία είναι η ίδια και στις 2 περιπτώσεις και σίγουρα χωρίς παρελκόμενα. Όσο αναφορά το mounting των SSD στα νέα cases υπάρχει ήδη adapter ή ειδικός χώρος για να μπει ένας ή περισσότεροι SSD ενώ για παλιά cases υπάρχουν adapters που πωλούνται ανεξάρτητα κοντά στο πεντάευρω νομίζω.

ΕDIΤ: Επίσης επειδή τυχαίνει και έχω και τον Intel 330 SSD στα 120GB νομίζω ότι είναι οριακά καλύτερος από τον Agility 3 αν και δύσκολο να παρατηρηθεί σε καθημερινές συνθήκες λειτουργίας. Οι μνήμες στον Intel είναι καλύτερες και δουλεύουν σύγχρονα ενώ σε agility 3 είναι περισσότερο value και δουλεύουν ασύγχρονα. Σε benchmark προγράμματα και ειδικά αν έχει γεμίζει ο δίσκος η διαφορά είναι μετρήσιμη παρόλο που πάλι μιλάμε για 2 προϊόντα που είναι δίπλα-δίπλα σε επιδόσεις. Η διαφορά στην τιμή πάντως είναι σχετικά μικρή και από άποψη λίγο καλύτερων επιδόσεων αλλά και παρελκόμενων προσωπικά θα προτιμούσα τον intel. Επίσης ο Intel έρχεται με πρόγραμμα migration ώστε να περάσεις το τωρινό λειτουργικό σου απευθείας στον ssd και να ξεκινήσεις να δουλέυεις σε λιγότερο από μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, τι θα γίνει αν παλατζάρει ο SSD πάνω σε 2 βίδες... μήπως θα χαλάσει; θα χαλάσουν οι βόλτες; τι ακριβώς;

Στο άλλο κομμάτι τώρα απ' όσο θυμάμαι και ο Agility 3, έχει μέσα αντάπτορα, εκτός αν το Πλαίσιο έχει καμιά stripped έκδοση για να κατεβάσει την τιμή.

Εγω τι να πω.. common sense

Link to comment
Share on other sites

ΕDIΤ: Επίσης επειδή τυχαίνει και έχω και τον Intel 330 SSD στα 120GB νομίζω ότι είναι οριακά καλύτερος από τον Agility 3 αν και δύσκολο να παρατηρηθεί σε καθημερινές συνθήκες λειτουργίας. Οι μνήμες στον Intel είναι καλύτερες και δουλεύουν σύγχρονα ενώ σε agility 3 είναι περισσότερο value και δουλεύουν ασύγχρονα. Σε benchmark προγράμματα και ειδικά αν έχει γεμίζει ο δίσκος η διαφορά είναι μετρήσιμη παρόλο που πάλι μιλάμε για 2 προϊόντα που είναι δίπλα-δίπλα σε επιδόσεις. Η διαφορά στην τιμή πάντως είναι σχετικά μικρή και από άποψη λίγο καλύτερων επιδόσεων αλλά και παρελκόμενων προσωπικά θα προτιμούσα τον intel. Επίσης ο Intel έρχεται με πρόγραμμα migration ώστε να περάσεις το τωρινό λειτουργικό σου απευθείας στον ssd και να ξεκινήσεις να δουλέυεις σε λιγότερο από μισή ώρα.

Ο Intel 330 120GB παίζει στις ίδιες επιδόσεις με τον Vertex 3 120GB. Σίγουρα είναι καλύτερος από τον Agility 3.

Εννοείται σε καθημερινές εφαρμογές δεν φαίνεται με το μάτι ποιος είναι γρηγορότερος, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα drives. Από τη στιγμή που θα βάλεις SSD (από μηχανικό) οι διαφορές μεταξύ τους είναι ανεπαίσθητες (με άλλους SSD).

Για το bundle δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω, γιατί ότι drives Agility 3 πέρασαν από τα χέρια μου, δεν ήταν retail εκδόσεις. Απλά πίστευα πως όλες οι εκδόσεις είχαν τουλάχιστον το brucket μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.