Jump to content



Toshiba Laptop - Εγγύηση


Sitios

Recommended Posts

Ένα φιλαράκι μου αγόρασε πρόσφατα ένα Satellite L855-10W από Ιταλία. Χθες του έπεσε από ύψος 20-30 εκατοστών ενώ ήταν μέσα στα Windows. Το αποτέλεσμα είναι τώρα να μη φορτώνει με τίποτα τα Windows. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Αν του κάνω format (υποθέτοντας ότι ο σκληρός δίσκος είναι ok), θα χάσει την εγγύηση ή όχι? Υπάρχει κάποιος συνδυασμός κουμπιών για να κάνει recovery τα Windows αντί να κάνω format? Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο όποιων ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την έχασε? Αν δεν έχει πουθενά σημάδι από χτύπημα, πως είναι σε θέση να το ξέρουν? Άρα φορμάρω αβίαστα? Επίσης, γίνεται πριν να φορμάρω να τσεκάρω με κάποιο τρόπο τον σκληρό αν είναι κομπλέ για να μην τυρανιέμαι άδικα?

ΥΓ: Τέτοια άμεση απάντηση δεν περίμενα πάντως...:p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την έχασε? Αν δεν έχει πουθενά σημάδι από χτύπημα, πως είναι σε θέση να το ξέρουν? Άρα φορμάρω αβίαστα? Επίσης, γίνεται πριν να φορμάρω να τσεκάρω με κάποιο τρόπο τον σκληρό αν είναι κομπλέ για να μην τυρανιέμαι άδικα?

ΥΓ: Τέτοια άμεση απάντηση δεν περίμενα πάντως...:p

Τον σκληρό, καλό θα ήταν να τον βγάλεις και να τον τσεκάρεις με ένα HD Sentinel και να κάνεις και ένα πλήρες φορμάτ.

Εξωτερικά μπορεί να μην έχει σημάδι, αλλά εσωτερικά μπορεί να έχει σπάσει κάτι.

Αν βέβαια τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει, τότε δεν έχουν τρόπο να βρούνε το πέσιμο οπότε είναι ακόμα εντός εγγύησης.

Φόρμαρε άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Αν φορμαρεις το δίσκο θα χάσεις και το recovery partition. Πρόσεχε λοιπόν. Δοκίμασε ένα Linux live cd να δεις αν γενικά λειτουργεί το laptop. Αν "χτύπησε" ο δίσκος δε σώζεται με format.

Παλιότερα η Toshiba έδινε εγγύηση που κάλυπτε και πτώσεις. Δεν ισχύει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει αγοραστει μεσα σε 14 μερες μπορεις να το κανεις register και μετα να αποκτησεις την " οτι και να συμβει" εγγυηση.

Δε χανει παντως να το δηλωσει και να πει πως το αγορασε πριν 1 βδομαδα .. δε ξερω αμα πιασει

https://eemea.computers.toshiba-europe.com/nmwg/T&Cs%20No%20Matter%20What%20Guarantee.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αφού το No Matter What δεν υπάρχει στη Ιταλία, πώς θα το ενεργοποιήσει...; Και έστω και υπήρχε... Για τόσο μ@λάκες τους έχεις εκεί στην Toshiba ? Αφού ζητάνε αντίγραφο απόδειξης αγοράς με το serial number επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τον παράγγειλα ήδη... :)

Γιατί όχι από εδώ που είναι και στην πόλη σου και μάλιστα φθηνότερα;

OCZ Vertex 4 Series 2,5-128 GΒ [PN: VTX4-25SAT3-128G], 120GB, SSD, Σκληροί Δίσκοι, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι για μένα, αλλά για φιλαράκι μου που μένει στην Ανατ. Κρήτη. Ξέρω ότι με τα μεταφορικά και πάλι θα ήταν λίγο φτηνότερος, αλλά δεν πειράζει... Το Π. είναι ακόμα νομίζω το καλύτερο (ή στα καλύτερα) όσο αφορά το RMA policy... Σε λίγο καιρό που θα τον ψωνίσω για μένα, από εκεί θα τον πάρω (Digital-Master).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.