Jump to content



Tι να παρω με 1600 ευρω


ison

Recommended Posts

Λοιπον κατα σεπτεμβριο μερια λεω να παω να τσιμπησω κανα καινουργιο μηχανηματακι!

Ηδη εχω παρει το κουτι(Thermaltake V1000A) και την καρτα ηχου με 7.1 ηχεια(Creative soundblaster audigy 2 pro) οποτε τι προτεινετε να παρω.

Ο υπολογιστης θα χρησιμοποιηθει κατα κορον για aytocad και παιχνιδια.

Σκεφτομαι για athlon64 αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν υποστηριζει ακομα pcixpress.Το συστημα θα κρατηθει τουλαχιστον 2 χρονια γι αυτο δεν ξερω αν θα πρεπει να περιμενω ακομα.

Για ιντελ το εχω ψιλοαποκλεισει λογω οτι οι prescott ψηνονται ....

Τροφοδοτικο ειμαι αναμεσα σε antec 550 truecontrol και τωρα τελευταια ειδα και το ocz 520 το οποιο φαινεται πολυ καλο...καμια γνωμη .

Σε σκληρους σκεφτομαι 3 πραγματα

Ειτε να παρω 2 maxtor σε raid 0, ειτε 1 ραπτορα (40)για λειτουργικο + 2 maxtor σε ραιδ 0, ειτε 2 ραπτορες 74 σε raid 0 και μετα καποια στιγμη να παρω και κανα 200 απλο.Τι προτεινετε.

Απο μητρικες λεω για 939 αλλα δεν ξερω πια(θα ασχοληθω με overcloking) προτεινετε κατι σε μαρκα ή chipset.

Αυτο στο οποιο δεν εχω ιδεα ειναι στις μνημες (θελω στανταρ 1 γιγα)..ocz για αθλον τι λενε

Καρτα γραφικων θα παω για ατι χ800χτ μαλλον.

Το ξερω οτι ισως να βγαινουν λιγο περισσοτερα αλλα προτεινετε και βλεπουμε.

Ευχαριστω και μια παρακληση...αν και ασχολουμαι εδω και χρονια με υπολογιστες δεν εχω στησει ποτε μηχανημα εξολοκληρου απο την αρχη...οταν με το καλο το παρω υπαρχει περιπτωση καποιος να βοηθησει apo konta (κυριως για ρυθμισεις σε bios και σεταρισμα του raid 0) κερναω καφεδακι:)

Σας ευχαριστω για τον κοπο σας και ελπιζω να ακουσω πολλες αποψεις...

Γενικα παντως θα με συμβουλευατε να τον παρω προς χριστουγγενα καλυτερα.

Και παλι ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

ποπο..!εχεις μεγαλο buget...:o

βαλε 2 ραπτορες 74αρες σε raid 0

παρε cpu athlon fx53(939)

παρε μνημες ocz 1gb

καρτα γραφικων ati x800

και περιμενε τον σεμτεμβριο(αφου τοτε λες θα τα παρεις..) να δεις τι μητρικες εχουνε βγει και παρε την καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zpower [Σήμερα, στις 15:10]

ποπο..!εχεις μεγαλο buget...:o

βαλε 2 ραπτορες 74αρες σε raid 0

παρε cpu athlon fx53(939)

παρε μνημες ocz 1gb

καρτα γραφικων ati x800

και περιμενε τον σεμτεμβριο(αφου τοτε λες θα τα παρεις..) να δεις τι μητρικες εχουνε βγει και παρε την καλυτερη...

1600 είπαμε όχι 3600! :D

Link to comment
Share on other sites

2 ραπτορ σε ρειντ ειναι οτι καλητερο οπως και ο επεξεργαστης, μνημη, καρτα γραφικων αλλα θα τσουξουν λιγο στην τιμη, εκτος αν στα χρηματα που διαθετεις δεν συμπερηλαμβανεται και η οθονη ειδικα αν ειναι τφτ.Να ξερεις ομως οτι κοντα στα χρηστουγεννα οι τιμες τσιμπάνε αρκετα λόγω ζητησης αυτην την περιοδο αν μπορεσεις να τον παρεις θα πετυχεις καλες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Ρε συ πάρε μια μηχανή, οι Τσέχες και γενικά οι τουρίστριες ανατολικής Ευρώπης τρελένονται για βόλτες ;):hehe:

LOL ειναι και αυτο μια αποψη αλλα δυστηχως δεν ξερω να οδηγαω...μεχρι παπι!Να μου πεις μαθαινεις.

Απο την αλλη καλες οι τσεχες αλλα δεν κανουν overclock ή μήπως κάνουν και δεν το ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Ρε συ πάρε μια μηχανή, οι Τσέχες και γενικά οι τουρίστριες ανατολικής Ευρώπης τρελένονται για βόλτες ;):hehe:

Αρχική απάντηση από trendy

Overclock μπορεί να μην ξέρουν, αλλά σίγουρα μπορούν να σε φτάσουν στα όριά σου!

:worship: :worship: :worship: :worship: :rofl:

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.