Jump to content



My 3dmark scores


panoc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από [pan]oc

........... αλλα δεν εχω καλυ εμπειρια με τισ ΑΤΙ και την αλλαγη ψυχτρας... την 9700pro την χαλασα προσπαθωντας να κανω το ιδιο... μετα απο 3 μερεσ που την αγορασα.

δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα θελει λιγο προσοχη στον σφιξιμο των βιδων , πολυ καλη ψυκτρα για αυτη την δουλεια ειναι η η ψυκτρα του barton 2500+ .

Link to comment
Share on other sites

μονο που δε βρισκετε τετοια ψυχτρα. σκεφτομαι να χρησιμοποιησω καποια απο Ρ4 αφου προτα την τρυπησω ταταλληλα οστε να περασουν οι βιδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από [pan]oc

μονο που δε βρισκετε τετοια ψυχτρα. σκεφτομαι να χρησιμοποιησω καποια απο Ρ4 αφου προτα την τρυπησω ταταλληλα οστε να περασουν οι βιδες.

Ε, και αυτη κανει αν εχει χωρο, γιατι ηδη αυτη που λεω εγω αν και μικρη ευρισκε σε ενα πυκνωτη στην 9800 (στην 9700 δεν ειχε προβλημα) και αναγκαστικα να κοψω λιγο την μια γωνια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με όλα default στο pc στο 3dmark03 έδειξε 3749. Αφου πείραξα την κάρτα και από 499mhz/297mhz τα πήγα στα 530mhz/350mhz για GPU/RAM αντίστοιχα χωρίς κολλήματα και άλλα, έδειξε 6754 και 30500 κάτι στο Aquamark03. Όλα έγιναν με ένα utilitie από το cd της κάρτας, μανίσιο, smartdoctor2 λεγεται. Καμιά παρατήρηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre [Σήμερα, στις 19:04]

Με όλα default στο pc στο 3dmark03 έδειξε 3749. Αφου πείραξα την κάρτα και από 499mhz/297mhz τα πήγα στα 530mhz/350mhz για GPU/RAM αντίστοιχα χωρίς κολλήματα και άλλα, έδειξε 6754 και 30500 κάτι στο Aquamark03. Όλα έγιναν με ένα utilitie από το cd της κάρτας, μανίσιο, smartdoctor2 λεγεται. Καμιά παρατήρηση?

Ωπα :eek: το 6754 είναι σκορ στο 3DMARK2003 με την 9600ΧΤ? η οποία είναι στα 530/350 ?

αυτό θέλει επιβεβαίωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την παραπάνω μέτρηση είχα τους catalyst 4.8 από το site της ati. Τρομεροι drivers, από τους 4.3 που είχα είδα μεγάλη διαφορά κυρίως στην ποιότητα. Α, η μέτρηση έγινε σε 1024x768 32bit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre [Σήμερα, στις 09:09]

Για την παραπάνω μέτρηση είχα τους catalyst 4.8 από το site της ati. Τρομεροι drivers, από τους 4.3 που είχα είδα μεγάλη διαφορά κυρίως στην ποιότητα. Α, η μέτρηση έγινε σε 1024x768 32bit.

Ουτε με τους catalyst 104,8 δεν δίνονται τέτοια νούμερα :D γιατί αν βγαίνουν τέτοια νούμερα θα κάνω μύνηση στην ASUS και θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ;)

Αν επιμένεις είμαι πρόθυμος να το δώ, αλλιώς για πλακίτσες να ανοίξουμε ενα ειδικό threat :jump:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ήθελα να δημιουργήσω εντυπώσεις. Ούτε έχω βλέψεις να παίζω με πράγματα που δε γνωρίζω. ΔΕΝ μπόρεσα να επαληθεύσω τα προηγούμενα που ανακοίνωσα. Κι αυτό διότι πραγματικά δεν έχω ιδέα πως έγραψε τέτοιο σκορ όταν οι 9800ΧΤ και με υπερχρονισμένους CPU ίσα που το πλησιάζουν. Τώρα από εκεί και πέρα μπόρεσα να δω 4224 σκόρ με 526mhz/351mhz για GPU/RAM αντίστοιχα στο 3dmark03 και 32120 στο aquamark3 kai όχι (30500 κάτι ) που είχα γράψει πιο πάνω. Τα πράγματα ήρθαν στη σωστή τους βάση πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre [Σήμερα, στις 12:33]

Παιδιά δεν ήθελα να δημιουργήσω εντυπώσεις. Ούτε έχω βλέψεις να παίζω με πράγματα που δε γνωρίζω. ΔΕΝ μπόρεσα να επαληθεύσω τα προηγούμενα που ανακοίνωσα. Κι αυτό διότι πραγματικά δεν έχω ιδέα πως έγραψε τέτοιο σκορ όταν οι 9800ΧΤ και με υπερχρονισμένους CPU ίσα που το πλησιάζουν. Τώρα από εκεί και πέρα μπόρεσα να δω 4224 σκόρ με 526mhz/351mhz για GPU/RAM αντίστοιχα στο 3dmark03 και 32120 στο aquamark3 kai όχι (30500 κάτι ) που είχα γράψει πιο πάνω. Τα πράγματα ήρθαν στη σωστή τους βάση πιστεύω.

Τώρα που διορθώσαμε το 3dmark2003 καιρός να πάμε και στους χρονισμούς:D για ξανακοίταξε και αυτους καλά και ξαναέλα;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνω δεν μπρορώ να κοντράρω πηγαίες διαφορές και όχι μόνον τους χρονισμούς. Η 9600ΧΤ επεξεργάζεται μια εικόνα ή μια επιφάνεια με 250 εκατομμύρια τριγωνα και η 9800ΧΤ με 412 ! Η δε Χ800ΧΤ με 500 ! Πάντα σε εκατομμύρια τρίγωνα (και όχι Πανοράματος). Σύμφονα με την ιστοσελίδα της ati. Πάντως συμφονούμε σε ένα πράγμα! Η ΑΤΙ κάνει υπέροχη δουλειά. Η 9800ΧΤ σε κάποια σημεία έχει πολύ ανώτερη εικόνα ακόμη και από την GFX6800.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami

Πιάνει τόσο καλά σκορ η 9800ΣΕ???

ναι αν ειναι softmoded σε 9800XT η 9800Pro δηλαδη ενεργοποιηθουν και τα προσθετα 4 pipelines (στην SE δουλευουν μονο τα 4 απο τα 8)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.