Jump to content



Περί ομοφυλοφοβίας κλπ


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

ΥΓ 1. Ψάξτε "Homosexuality behavior in animals". Και ειδικά για κύκνους.

μερικά είδη σκοτώνουν/τρώνε το ταίρι τους ή τρώνε τα μικρά τους ή σκοτώνουν τα παιδιά των άλλων. Επίσης δεν είναι σπάνιο αν πεθάνει ο γονέας το παιδί να μην το μεγαλώνει κανείς και να το αφήνουν να πεθάνει (και ενδεχομένως να το φάνε μετά). Είναι στην φύση οπότε είναι φυσιολογικό amirite?

Είμαστε ίσως το μόνο είδος στο πλανήτη που έχει τόσο διαφορετικές κοινωνικές συμπεριφορές και αυτό επειδή το επιλέγουμε. Επομένως δεν είναι θέμα τι είναι φυσιολογικό, αλλά τι θέλουμε να κάνουμε στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον που οι gay, ενώ είναι μόλις το 4% του πληθυσμού (US statistics) - το 10% έχει κάνει έστω και μία σεξουαλική επαφή, κατέχουν το 59% τον σημαντικών θέσεων σε επιχειρήσεις. (στατιστικά ασφαλιστικού οργανισμού* που δυστυχώς δε δημοσιοποιούνται κατόπιν απαγόρευσης των αρχών - US πάλι). Δηλαδή το παιδάκι βλέπει, ότι για να γίνει μεγάλος και τρανός, πρέπει να δώσει λοκώ... Πόσο μάλλον όταν οι γονείς του, αποτελούν ένα "φυσιολογικό" παράδειγμα αυτής της συμπεριφοράς.

Καλά, θα προσπεράσω το γεγονός ότι ασφαλιστικοί οργανισμοί έχουν κίνητρο ή ακόμα και πρόσβαση στο να συλλέγουν πληροφορίες για την σεξουαλικότητα των υπαλλήλων, θα προσπεράσω και την αόριστη ορολογία "σημαντικές θέσεις σε επιχειρήσεις" (μάλιστα, ο CEO δηλαδή πιο εύκολα θα βγει από την ντουλάπα από τον οδηγό του φορτηγού, το ακούσαμε κι αυτό...) ακόμα και το γεγονός ότι μιλάς για στατιστικά που δεν δημοσιοποιούνται αλλά τα βρήκες γιατί προφανώς ξέρεις τα κατάλληλα άτομα (μέσα σ'όλα είσαι βρε!) και θα μείνω σ'αυτό που είπες για το παιδί που θα αλλάξει σεξουαλική προτίμηση με βάση του τι βλέπει να γίνεται στον κόσμο.

Εσύ που έμαθες τώρα από τα αδημοσίευτα στατιστικά ότι για να πας μπροστά πρέπει να πας με την όπισθεν, έγινες gay; Αν δείξεις αυτά τα στατιστικά σε ένα παιδί, θα γίνει gay;

Ένας ομοφυλόφιλος σήμερα που μεγάλωσε σε ετεροφυλοφιλικό περιβάλλον από πατέρα και μητέρα, γιατί έγινε gay; Αφού λες ότι δεν είναι στο DNA, τότε γιατί υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Αρκεί ένα περιστατικό για να γίνει κάποιος ομοφυλόφιλος; Η θεωρία σου έχει χειρότερη απόδοση κι από αυτή της Μολδαβίας στην Eurovision :hehe:

[MENTION=1390]JaguarOne[/MENTION] Ας μην πάμε σε επιλεγμένα παραδείγματα, γιατί δεν αποδεικνύουν τίποτα. Το να φέρω ως παράδειγμα παιδιά ετεροφυλόφιλων παιδιών που γίνανε serial killers, βιαστές και τα ρέστα, δεν έχει να κάνει με το αν είχανε πατέρα+μητέρα (βάζω στοίχημα ότι η συντριπτική πλειοψηφεία είχανε ετεροφυλόφιλους γονείς) αλλά με το πως μεγαλώσανε τα παιδιά τους.

Δεν διαφωνώ στο να περνάνε από κόσκινο αυτούς που ζητάνε παιδί για υιοθέτηση και μάλιστα σε έναν ιδανικό κόσμο θα το κάναμε αυτό σε κάθε άνθρωπο που θέλει να γίνει γονέας. Βάζω στοίχημα ότι τα περισσότερα παιδιά που κακοποιήθηκαν ή πετάχτηκαν σε έναν κάδο μετά τη γέννα, είχαν ετεροφυλόφιλους γονείς.

Το να λες ότι ένα παιδί με 2 μάνες ή 2 μπαμπάδες θα βγει "στραβό", δείχνει προδιάθεση για βιαστικά και αυθαίρετα συμπεράσματα που αγνοούν τον παράγοντα "χαρακτήρας του γονέα". Και δεν έχει καμία διαφορά από το να λες ότι αν οι γονείς σου είναι από τα Ζωνιανά, θα γίνεις ναρκομανής.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1390]JaguarOne[/MENTION] Ας μην πάμε σε επιλεγμένα παραδείγματα, γιατί δεν αποδεικνύουν τίποτα. Το να φέρω ως παράδειγμα παιδιά ετεροφυλόφιλων παιδιών που γίνανε serial killers, βιαστές και τα ρέστα, δεν έχει να κάνει με το αν είχανε πατέρα+μητέρα (βάζω στοίχημα ότι η συντριπτική πλειοψηφεία είχανε ετεροφυλόφιλους γονείς) αλλά με το πως μεγαλώσανε τα παιδιά τους.

Δεν διαφωνώ στο να περνάνε από κόσκινο αυτούς που ζητάνε παιδί για υιοθέτηση και μάλιστα σε έναν ιδανικό κόσμο θα το κάναμε αυτό σε κάθε άνθρωπο που θέλει να γίνει γονέας. Βάζω στοίχημα ότι τα περισσότερα παιδιά που κακοποιήθηκαν ή πετάχτηκαν σε έναν κάδο μετά τη γέννα, είχαν ετεροφυλόφιλους γονείς.

αν δεν βιαζόσουν να συμπεράνεις ότι είμαι ο "εχθρός" σου θα είχες καταλάβει ότι το παράδειγμα που έθεσα είναι διττό: η -ετεροφυλόφιλη- μαμά ήταν drug addict. Απλά είναι μια θαυμάσια περίπτωση το πόσο περίπλοκος είναι ο κόσμος μας και ότι η οποιαδήποτε απόφαση δεν είναι απλή.

Είμαι υπερ των gay ζευγαριών και γάμων. Πραγματικά δεν θέλω να κρύβεται κανείς. Γιατί όταν οι άνθρωποι κρύβουν αυτό που πραγματικά είναι, μόνο κακό μπορεί να είναι, όπως έχει πολλάκις αποδειχθεί με τις περιπτώσεις γονέων που κάνανε εκτρώματα στα παιδιά τους ή και στους άλλους.

Δεν είμαι υπέρ όμως στο να μην αποδέχονται οι ίδιοι αυτό που λένε ότι είναι. Από την στιγμή που παίρνουν μια απόφαση γιατί να μην μείνουν σε αυτή. Αν θέλουν παιδιά ας ακολουθήσουν τελικά την βιολογική διαδικασία και μετά ας πάνε με όποιον θέλουν.

Το να λες ότι ένα παιδί με 2 μάνες ή 2 μπαμπάδες θα βγει "στραβό", δείχνει προδιάθεση για βιαστικά και αυθαίρετα συμπεράσματα που αγνοούν τον παράγοντα "χαρακτήρας του γονέα". Και δεν έχει καμία διαφορά από το να λες ότι αν οι γονείς σου είναι από τα Ζωνιανά, θα γίνεις ναρκομανής.

Πάντως ακόμη και εκεί που τα πράγματα είναι πιο μετρήσιμα ο άνθρωπος καταφέρνει, όπως πάντα, να κάνει μαντάρα, όπως δείχνει αυτό το παράδειγμα ...

Η μάνα recovering-heroin-addict, οι παπουδο-γιαγιαδες δεν εγκρίνονται, και δίνουν το παιδί σε gay-couple. Δηλαδή εκτός ότι το παιδί είναι ήδη στην δύσκολη κατάσταση του να καταλάβει την αρρώστια της μάνας του, τώρα θα μάθει, ότι το να έχεις 2 μπαμπάδες είναι απόλυτα φυσιολογικό

Καταρχήν δεν είπα ότι θα βγει στραβό. Μην βάζεις λόγια στα post μου, δεν λεει. Μάλιστα έγραψα ακριβώς για το χαρακτήρα του γονέα:

imho είναι το ίδιο λάθος με το να είναι ένα παιδί με προβληματικούς γονείς που το δέρνουν/βιάζουν κλπ. Δεν υπάρχει εγγύηση σε καμμία από τις 2 περιπτώσεις ότι θα κάνουν την δουλειά του γονέα σωστά, απλά το gay couple ξεκινάει με handycap το οποίο αν δεν καταφέρουν να ξεπεράσουν, το παιδί θα την πατήσει.

Ακόμη όμως και να το είχα γράψει όπως θα ήθελες να είχα γράψει:Well, δεν είναι θέμα βιαστικού και αυθαίρετου. Είναι θέμα στατιστικό. Σίγουρα βγαίνουν και αξιόλογοι άνθρωποι από τα "ζωνιανά", το matter-of-fact όμως είναι ότι εκεί που μεγαλώνουμε, οι παραστάσεις που έχουμε είναι που καθορίζουν σε υπέρμετρο βαθμό αυτό που θα κάνουμε και στο μέλλον. Όπως άμα είχε όλο το σόι μου μπαμπάκια είναι πολύ πιο πιθανό να ακολουθούσα την δουλειά της οικογενειας από το να γινόμουν ψαράς. Ή αν ήμουν σε φυλή καννίβαλων είναι πολύ πιθανό να γινόμουν και εγώ ένας. Ή αν μεγάλωνα στο ghetto να γινόμουν κάποιου είδους εγκληματίας. ΔΕΝ είναι απόλυτο, είναι πολύ πιθανό όμως. Και αν διαφωνείς, ε τότε απεδειξέ το και μετακόμισε στην πιο κακόφημη περιοχη που ξέρεις. Ακόμη καλύτερα απέδειξε ότι οι άνθρωποι δεν κάνουν γεωγραφικές (και όχι μόνο) κοινωνικές ομάδες με βάση τις προσδοκίες τους για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που έμαθες τώρα από τα αδημοσίευτα στατιστικά ότι για να πας μπροστά πρέπει να πας με την όπισθεν, έγινες gay; Αν δείξεις αυτά τα στατιστικά σε ένα παιδί, θα γίνει gay;

Τα νούμερα αυτά δείχνουν μια κοινωνική τάση. Μια τάση βεβιασμένης αποδοχής. Μια προσπάθεια ενοχοποίησης σε όποιον δε συμφωνεί. Ελπίζω και εύχομαι, αν κάνεις κάποτε (ή αν έχεις) γιό, να μη σε ενοχλεί το γεγονός ότι μπορεί να σου φέρει το φίλο του σπίτι και οι φωνές που θα ακούγονται στο σαλόνι θα είναι επειδή παίζουν το γιατρό...

Ένας ομοφυλόφιλος σήμερα που μεγάλωσε σε ετεροφυλοφιλικό περιβάλλον από πατέρα και μητέρα, γιατί έγινε gay;

Όπως είπα και πριν οι λόγοι μπορεί να είναι και εκ γενετής, αλλά και επίκτητοι. Οι δεύτεροι είναι περισσότεροι. Το ότι οι γονείς είναι ετεροφυλοφιλικοί, δεν σημαίνει ότι το παιδί δεν έχει ερεθίσματα από γύρω του. Θα μου πεις το ίδιο συμβαίνει και με τους gay. Ναι, αλλά η διαφορά είναι, πως επειδή σε μεγάλο ποσοστό νοιώθουν "αδικημένοι", κατά κάποιο τρόπο επιβάλουν στο παιδί ότι το σωστό είναι αυτό που κάνουν οι ίδιοι.

Αφού λες ότι δεν είναι στο DNA, τότε γιατί υπάρχουν ομοφυλόφιλοι;

Ε...; Σου έχω πει τόσους λόγους...

Αρκεί ένα περιστατικό για να γίνει κάποιος ομοφυλόφιλος;

Άμα το γυρίσω ποτέ, θα σου πω αν έγινε από ένα περιστατικό ή περισσότερα. Όσον αφορά στο φίλο μου, δε μίλησα για ένα, μίλησα για 10+ χρόνια απογοήτευσης. Γυναίκες του άρεσαν όμως, απλά δεν είχε τρόπο να τις κερδίσει και προκειμένου να είναι μόνος του, το γύρισε.

Να σου πω ένα συγκεκριμένο περιστατικό που έχει να κάνει με το DNA; Αποδεδειγμένα, όχι με θεωρίες ότι θα μπορούσε, ίσως και αν, μάλλον είναι πιθανό, κλπ.

Μια κοπέλα, γνωστή σε όλους μας. Έχει κάνει και εγχείρηση και διατηρούσε δικούς της οίκους στην επαρχία. Τζένη το μικρό της. Πρώτη εξαδέρφη κολλητού μου. Τη γνώρισα όταν ήμουν 14 κι εκείνη 16. Μια κούκλα, όμορφη, φορούσε ψηλοτάκουνα και εντυπωσιακό μίνι φόρεμα. Όταν ρώτησα τον κολλητό μου, τι παίζει με αυτή, μου είπε, "μην ασχολείσαι, ο ξάδερφός μου είναι και ντύνεται σαν κορίτσι"... :blink:

Μερικά χρόνια αργότερα έμαθα, ότι σε εξετάσεις που έκανε της βρήκαν ότι από τα 4 χρωμοσώματα που ορίζουν το φύλο, τα 3 ήταν γυναικεία. Ναι, εδώ είναι θέμα DNA. Ναι, εδώ είχε δώσει δείγματα από παιδί. Βέβαια, καταλύτης στη ριζική αλλαγή της συμπεριφοράς ήταν ένας βιασμός όταν ήταν 13... Χωρίς αυτό το περιστατικό, δεν ξέρω τι θα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για γκέι, συζητάτε για 2 άντρες, ενώ παράλληλα στον κόσμο το καλύτερο και πιο απολαυστικό θέαμα για τους στρέιτ άντρες είναι 2 γκέι γυναίκες σε περιπτύξεις.

Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι που τόσα τους οφείλουμε, την ώρα που "οι άλλοι ήταν στα δέντρα και έτρωγαν βελανίδια", αυτοί έδιναν και έπαιρναν τα όργια, παιδοφιλίες και άλλα πολλά.

Μιλάτε για "ανωμαλίες", ενώ πάνω των μισών εδώ κάνει ή την βρίσκει με διάφορα που ονομάζουν φετίχ. Όσοι δεν είναι fan των φετίχ αυτών, τα ονομάζουν ανωμαλίες.

Σχετικά με το κοινωνικό, επαγγελματικό τομέα κλπ, θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσοι είναι πια αυτοί οι gay CEO's, αλλά να μου πει και πόσοι είναι οι straight, αλλιώς τσάμπα συζητάμε.

2 μπαμπάδες είναι για κάποιους μεγάλο πρόβλημα, προβληματικοί και κακοποιοί γονείς για πόσους;

Τίποτα δεν είναι straight απόλυτα (pun intented).

Υ.Γ.: το thread γιατί είναι μαρκαρισμένο ως NSFW?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κοινωνικό, επαγγελματικό τομέα κλπ, θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσοι είναι πια αυτοί οι gay CEO's, αλλά να μου πει και πόσοι είναι οι straight, αλλιώς τσάμπα συζητάμε.

59% κι αν κάνεις αναγωγή στα αντίστοιχα ποσοστά (96% straight, 4% gay), μιλάμε για 35 φορές περισσότεροι. Επίσης, δεν ανέφερα ποτέ CEOs, αλλά στελέχη σε σημαντικές θέσεις. Μπορώ να σου πω ποιός έχει κάνει την έρευνα, αλλά σε προσωπικό επίπεδο, δε μπορώ να δημοσιεύσω στοιχεία. Φυσικά μιλάμε για US, αλλά σύντομα τα νούμερα αυτά θα επεκταθούν παγκοσμίως, εκτός αν διαφωνεί κάποιος πως ότι γίνεται εκεί, γίνεται και στην Ευρώπη τουλάχιστον με διαφορά 10 ετών περίπου.

2 μπαμπάδες είναι για κάποιους μεγάλο πρόβλημα, προβληματικοί και κακοποιοί γονείς για πόσους;

Το ίδιο ή και χειρότερο πρόβλημα. Δεν είπα ότι μόνο αυτό είναι το πρόβλημα, απλά εγώ προσωπικά το θεωρώ πρόβλημα σε κάποιο βαθμό.

Υ.Γ.: το thread γιατί είναι μαρκαρισμένο ως NSFW?

Δεν ξέρω, δεν το δημιούργησα εγώ. Ξεκίνησε στο Funlab και αποκόπηκε :p

Link to comment
Share on other sites

59%. Δεν ανέφερα ποτέ CEOs, αλλά στελέχη σε σημαντικές θέσεις. Μπορώ να σου πω ποιός έχει κάνει την έρευνα, αλλά σε προσωπικό επίπεδο, δε μπορώ να δημοσιεύσω στοιχεία.

Θεωρίες λοιπόν και γενικότητες.

Όλα αυτά είναι σχετικά με το καφέ του πίνακα στο παρακάτω post:

http://www.thelab.gr/off-topic/aksiologa-polymesa-kai-riseis-sto-diadiktyo-thinklab-71762-110.html#post1063320920

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι..θεωρίες επι θεωριών, άκρα προοδευτικές ιδέες, απελευθέρωση, ελευθερία, κτλ κτλ κτλ σοφός Α, σοφός Β...

Πείτε το όπως θέλετε, κάντε ότι θέλετε, δεχτείτε ότι θέλετε....φυσιολολικό δεν ήταν , δεν είναι, δεν θα είναι. Δε πα να ναι οι ετερόφυλοι γονείς δολοφόνοι, κτήνη και οι ομοφυλόφιλοι παράδειγμα γονέων....Δεν έχει καμία μα καμία σχέση....

Τώρα για ποιον λόγο ΠΡΕΠΕΙ να γίνει φυσιολογικό και trendy....ε! εξέλιση είναι αυτή...μας κάνει καλύτερους! .Ε; Φως φανάρι στην εποχή μας....

Εγώ τον γιόκα μου πάντως θα συνεχίσω να τον αγαπώ αν πάρει λάθος δρόμο....αλλά θα του πω ότι αυτό που κάνει-είναι δεν είναι φυσιολογικό και είναι εναντίον των φυσικών νόμων...

Όταν η βαρύτητα αρχίζει να λειτουργεί αντίστροφα, το ξανασυζητάμε...για το φυσιολογικό του θέματος...αντικειμενικά ή όχι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον που οι gay, ενώ είναι μόλις το 4% του πληθυσμού (US statistics) - το 10% έχει κάνει έστω και μία σεξουαλική επαφή, κατέχουν το 59% τον σημαντικών θέσεων σε επιχειρήσεις. (στατιστικά ασφαλιστικού οργανισμού* που δυστυχώς δε δημοσιοποιούνται κατόπιν απαγόρευσης των αρχών - US πάλι). Δηλαδή το παιδάκι βλέπει, ότι για να γίνει μεγάλος και τρανός, πρέπει να δώσει λοκώ... Πόσο μάλλον όταν οι γονείς του, αποτελούν ένα "φυσιολογικό" παράδειγμα αυτής της συμπεριφοράς.

Πιστεύεις πραγματικά ότι στις καπιταλιστικότατες επιχειρήσεις του US όπου μόνος στόχος είναι το κέρδος, τα κριτήρια για τις υψηλόβαθμες θέσεις είναι η σεξουαλικότητα των υποψηφίων και όχι οι ικανότητες τους, βάζοντας σε κίνδυνο την επιχείρηση; Αυτοί που κάνουν τα κουμάντα δηλαδή δεν μπορούν να πηδήξουν αλλού, πρέπει να πηδήξουν τα στελέχη της εταιρείας; Κυνηγάς φαντάσματα μου φαίνεται. Τα στατιστικά στοιχεία που βασίζονται;

Για τις λεσβιακές τσόντες τί άποψη έχεις;

Πείτε το όπως θέλετε, κάντε ότι θέλετε, δεχτείτε ότι θέλετε....φυσιολολικό δεν ήταν , δεν είναι, δεν θα είναι. Δε πα να ναι οι ετερόφυλοι γονείς δολοφόνοι, κτήνη και οι ομοφυλόφιλοι παράδειγμα γονέων....Δεν έχει καμία μα καμία σχέση....

Τώρα για ποιον λόγο ΠΡΕΠΕΙ να γίνει φυσιολογικό και trendy....ε! εξέλιση είναι αυτή...μας κάνει καλύτερους! .Ε; Φως φανάρι στην εποχή μας....

Εγώ τον γιόκα μου πάντως θα συνεχίσω να τον αγαπώ αν πάρει λάθος δρόμο....αλλά θα του πω ότι αυτό που κάνει-είναι δεν είναι φυσιολογικό και είναι εναντίον των φυσικών νόμων...

Ολόκληρος ο ανθρώπινος πολιτισμός ήταν ανέκαθεν εναντίον των φυσικών νόμων και το τι είναι "φυσιολογικό" χωράει άπειρες ερμηνείες. Για σένα πχ. μόνο η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι μη φυσιολογική αλλά να γουστάρεις το σεξ σαν ευχαρίστηση, μια εντελώς θεοκρατική αντίληψη θα έλεγε ότι το σεξ θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο για αναπαραγωγή, άρα κομμένο το σεξ για ευχαρίστηση, όπως κομμένα στοματικά, πρωκτικά, παρτούζες κλπ, επειδή είναι ανώμαλα και του σατανά.

Αυτή η θεοκρατική αντίληψη έχει κι αυτήν τις ρίζες της στη φύση, ότι δηλαδή η φύση (ή ο θεός...) έδωσε το σεξ αποκλειστικά για την αναπαραγωγή του ανθρώπου και των ζώων, έλα όμως που και ο άνθρωπος, όπως και πολλά είδη ζώων, το κάνουν από ευχαρίστηση, όχι μόνο αναπαραγωγή. Επίσης, η ομοφυλοφιλία των ζώων δείχνει ότι δεν είναι μόνο πολιτιστικό φαινόμενο.

Συμπέρασμα: έσεις που επικαλείστε τον πολιτισμό ως υπεύθυνο για την ομοφυλοφιλία, το ζωϊκό βασίλειο σας αποδικνύει ότι δεν υπάρχει φυσιολογικότητα, είναι η προσωπική σας άποψη που επειδή δεν μπορείτε την στηρίξετε με επιχειρήματα, επικαλείστε μια άσχετη, αυθαίρετη αρχή (την φύση). Μπορείτε να επικαλεστείτε προσωπικά γούστα ή κοινωνικές/πολιτιστικές συνέπειες για την ομοφοβία σας, αλλά μην μιλάτε για το τί είναι φυσιολογικό και τί όχι.

Link to comment
Share on other sites

2 μπαμπάδες είναι για κάποιους μεγάλο πρόβλημα, προβληματικοί και κακοποιοί γονείς για πόσους;
Το ίδιο ή και χειρότερο πρόβλημα. Δεν είπα ότι μόνο αυτό είναι το πρόβλημα, απλά εγώ προσωπικά το θεωρώ πρόβλημα σε κάποιο βαθμό.

Προσωπικά πιστεύω πως είναι παραπολύ πολύ κατώτερο σαν πρόβλημα από το να γίνουν γονείς άτομα που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια για παιδί, και όμως η πλειοψηφία του κόσμου κάνει παιδί με προβληματικό οικονομικό τομέα...

...αλλα δεν βλέπω πολύ κόσμο να κάνει εκστρατεία σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι που τόσα τους οφείλουμε, την ώρα που "οι άλλοι ήταν στα δέντρα και έτρωγαν βελανίδια", αυτοί έδιναν και έπαιρναν τα όργια, παιδοφιλίες και άλλα πολλά.

Mία μικρή διόρθωση, εάν μου επιτρέπεται, η παιδοφιλία απαγορευόταν και επίσης μην συγχέεις την σχέση μαθητή/διδάσκαλου.

Ορίστε μία ενδιαφέρουσα πηγή :

Η παιδεραστία στην αρχαία Ελλάδα - www.paidiatros.gr

"Η οποιαδήποτε παραπλάνηση νεαρού ή χρήση

βίας τιμωρείται αυστηρότατα από το νόμο. Στην αρχαία Ελλάδα

δεν αναφέρθηκε ποτέ κακοποίηση ή φόνος παιδιών με αφορμή τη

σεξουαλική ικανοποίηση"

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πραγματικά ότι στις καπιταλιστικότατες επιχειρήσεις του US όπου μόνος στόχος είναι το κέρδος, τα κριτήρια για τις υψηλόβαθμες θέσεις είναι η σεξουαλικότητα των υποψηφίων και όχι οι ικανότητες τους, βάζοντας σε κίνδυνο την επιχείρηση; Αυτοί που κάνουν τα κουμάντα δηλαδή δεν μπορούν να πηδήξουν αλλού, πρέπει να πηδήξουν τα στελέχη της εταιρείας; Κυνηγάς φαντάσματα μου φαίνεται. Τα στατιστικά στοιχεία που βασίζονται;

Τα νούμερα δεν είναι φαντάσματα. Αν τα θεωρείς τέτοια, δεν έχω τίποτα να σου πω.

Προσωπικά πιστεύω πως είναι παραπολύ πολύ κατώτερο σαν πρόβλημα από το να γίνουν γονείς άτομα που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια για παιδί, και όμως η πλειοψηφία του κόσμου κάνει παιδί με προβληματικό οικονομικό τομέα...

...αλλα δεν βλέπω πολύ κόσμο να κάνει εκστρατεία σε αυτό το θέμα

Πολλά παιδιά φτωχών οικογενειών μεγάλωσαν κι έγιναν παραδείγματα προς μίμηση. Το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα στη σωστή διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού.

Για τις λεσβιακές τσόντες τί άποψη έχεις;

Γουστάρω με τρέλα. Από εκεί έμαθα τι αρέσει στις γυναίκες.

Edit: Επειδή αναφέρθηκα και στις ταινίες σε κάποια φάση... Είδαμε προχθές το J.Edgar. Μα σώνει και καλά να τον βγάλουν αδερφή...!!! Υπάρχει μια ομάδα που το πιστεύει, βασισμένη μόνο σε εικασίες, ενώ ιστορικοί και ο συγγραφέας της βιογραφίας του, επιμένει για το αντίθετο, βασισμένος σε μαρτυρίες συναδέλφων. Η όλη νοοτροπία είναι, "μα είσαι, αλλά δεν το ξέρεις...". Αυτό μου τη δίνει, που είμαστε όλοι, αλλά δεν το ξέρουμε. Η αδερφική φιλία μεταξύ δύο ανδρών, πρέπει να μεταφράζεται ως "πλατωνική ερωτική σχέση μέχρι να το κάνουν κιόλας".

Link to comment
Share on other sites

Mία μικρή διόρθωση, εάν μου επιτρέπεται, η παιδοφιλία απαγορευόταν και επίσης μην συγχέεις την σχέση μαθητή/διδάσκαλου.

Ορίστε μία ενδιαφέρουσα πηγή :

Η παιδεραστία στην αρχαία Ελλάδα - www.paidiatros.gr

"Η οποιαδήποτε παραπλάνηση νεαρού ή χρήση

βίας τιμωρείται αυστηρότατα από το νόμο. Στην αρχαία Ελλάδα

δεν αναφέρθηκε ποτέ κακοποίηση ή φόνος παιδιών με αφορμή τη

σεξουαλική ικανοποίηση"

ενημερωτικά δηλαδή το πως θα πείσεις το παιδί να κάνει sexaki μαζί σου και μετά θα πάει σπίτι του είναι ok?

nice!

εγώ νόμιζα πως παιδεραστία είναι γενικά το να κανεις σεξουαλική πράξη οποιασδήποτε μορφής με ανήλικο

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά δηλαδή το πως θα πείσεις το παιδί να κάνει sexaki μαζί σου και μετά θα πάει σπίτι του είναι ok?

nice!

εγώ νόμιζα πως παιδεραστία είναι γενικά το να κανεις σεξουαλική πράξη οποιασδήποτε μορφής με ανήλικο

Κάνε μου την χάρη και διάβασε όλο το άρθρο περί παιδεραστίας στην Αρχαία Ελλάδα και τι θεωρούσαν αποδεκτό ή μη αποδεκτό.

Εν ολίγοις δεν μπαλαμουτιάζαν τα παιδιά και δεν τα έβαζαν σε όργια με το έτσι θέλω και ούτε τα κυνηγούσαν με τις μαλαπέρδες τους έξω.

Το τι έκανε ο διδάσκαλος με το παιδί , το οποίο έπρεπε να έχει μπει στην εφηβεία, το ενέκρινε η οικογένεια και μόνο η οικογένεια.

Αρκετοί διδάσκαλοι θεωρούσαν αισχρή πράξη την ερωτική περίπτυξη ενός μαθητή με τον διδάσκαλο του.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παιδιά φτωχών οικογενειών μεγάλωσαν κι έγιναν παραδείγματα προς μίμηση. Το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα στη σωστή διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού.

μάλλον το οικονομικό θέμα δεν το έχεις δει από κοινωνιολογικής πλευράς το ποσο μεγάλο πρόβλημα μπορεί η είναι στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών. τώρα το πως με τεράστιο κόπο μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί σχετικά ok, ναι δεν διαφωνεί κανεις σε αυτό. αλλα για σκέψου την πίεση που έχει το παιδί στο σχόλιο επειδή δεν έχουν λεφτά οι γονείς του ούτε καλά καλά να του πάρουν μολύβια και ξύστρες, όταν είναι υποσιτικα και πολλά τέτοια ωραία.

και πάλι σε μικρότερη κλίμακα όταν το παιδί δεν μπορούσε να φάει ένα παγωτό e.t.c. και πολύ απότομα αναγκάστηκε να γίνει ενήλικας... είναι πιθανότητα μετά από αυτό το παιδί να είναι ok.

όπως και με ενδοοικογενειακή via το παιδί μπορεί να βγει ok, αλλα δεν κάνει την ενδοοικογενειακή παιδιά light θέμα...

επίσης πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν οι γονείς είναι κοινωνικά αγράμματοι

σε σχέση με τον μεγάλο πλήθος των οικογενειακών δυσλειτουργιών και προβλημάτων, άμα υπάρχει λίστα με 1000 πράγματα από τα πιο ακραία έως τα πιο τέρμα ligt, την ομοφυλοφιλία στους γονείς θα κατά πασα πιθανότητα θα ήταν κάπου μετά το 900

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα δεν είναι φαντάσματα. Αν τα θεωρείς τέτοια, δεν έχω τίποτα να σου πω.

Που είναι αυτά νούμερα; Δώσε πηγή.

Γουστάρω με τρέλα. Από εκεί έμαθα τι αρέσει στις γυναίκες.
Δεν σε ενοχλεί ότι είναι...ομοφυλοφιλικές; Δεν αηδιάζεις; Το πρόβλημα σου είναι μόνο στην αντρική ομοφυλοφιλία;
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.