Jump to content



Προβλημα με σημα !!


kwizard

Recommended Posts

Γεια σε ολους..θα ειθελα να ρωτισω πως να κανω πιο δυνατο το σημα για το ιντερνετ .. εχω ενα μοντεμ dlink στο ισογειο αλλα εγω μενω στον δευτερο κι εχω το πολυ 2 γραμες σημα !! θα μπορουσα να δυναμοσω αρκετα το σημα μου με ενα repeater ? κι ακομα τι μαρκα να επιλεξω ? ξερω για την cisco οτι βγαζει καλα repeater ..please τα φωτα σας ! ty :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να τραβήξεις καλώδιο και να στήσεις ένα access point στον δεύτερο, τότε θα μπορούσες να βάλεις ένα repeater στον 1ο όροφο (ή και στο 2ο αν είναι καλό το σήμα σε κάποιο σημείο). Αλλά να ξέρεις ότι με τα repeater η ταχύτητα πέφτει στο μισό, δηλαδή αν το μέγιστο που θα μπορούσε να πιάσει είναι 20Mbps με την προσθήκη repeater θα πέσει στα 10Mbps το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι στην πλακα του 1ου Οροφου εχει πεσει Περλιτης ενδιαμεσα για λογους μονωσης και εμαθα οτι ο περλιτης κοβει τα 3/4 απο το σημα, αυτο που μαλον θα με σωσει ειναι να βγαλω το μοντεμ στην βεραντα..:weep: ..?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να τραβήξεις καλώδιο και να στήσεις ένα access point στον δεύτερο, τότε θα μπορούσες να βάλεις ένα repeater στον 1ο όροφο (ή και στο 2ο αν είναι καλό το σήμα σε κάποιο σημείο). Αλλά να ξέρεις ότι με τα repeater η ταχύτητα πέφτει στο μισό, δηλαδή αν το μέγιστο που θα μπορούσε να πιάσει είναι 20Mbps με την προσθήκη repeater θα πέσει στα 10Mbps το πολύ.

Μετριμενο μου το βγαζει 4,9Mbs αρα με τον repeater θα παει στα 2,4Mbs...? :bye:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.