Jump to content



Επιλογή laptop <15"


vazelos

Recommended Posts

Παιδιά είμαι σε αναζήτηση laptop μα κυριότερο κριτήριο τη φορητότητα. Που σημαίνει κυρίως ελαφρύ. budget με τπτ πάνω από 1000αρικο και φυσικά όσο το δυνατό φτηνότερο.

Βασικά δεν έχω καταλήξει ακόμα αν πρέπει να πάω σε 14αρι ή 13.3 η μήπως να κοιτάξω για 15αρι απλώς θεωρώ ότι όσο μικρότερο τόσο και πιο ελαφρύ και βολικό. Αλλά και ελαφριά 15αρια μας αφορούν μιας και θα είναι και καλύτερα σε δυνατότητες...

ps. Ξέχασα να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει να έχει και οπτικό μέσο οπωσδήποτε. Οπότε ultrabooks δεν παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

15 ξεχνας λογο budget

Γιατί το λες αυτό??? Υπάρχουν πολλά και σχετικά αξιόλογα 15"-15.6" κοντά στο 1000αρικο.

Π.χ. Toshiba Satellite L855-10X Ice Blue - Laptop - plaisio.gr

Απλώς κάτι πιο ελαφρύ με μια σκάλα κάτω σε δυνατότητες (i5 αντί για i7) θα το προτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι' εγώ ψάχνω κάτι αντίστοιχο, έχω ψιλοκαταληξει στο 14αρι Envy της HP. Είναι πανέμορφο, χωρίς να προσπαθεί να αντιγράψει το στυλ των MBP, έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και έχει βάρος 2KG. Σαν specs προσωπικά με καλύπτει μια χαρά, σίγουρα όμως θα του πετάξω και έναν SSD.

Η αλήθεια είναι ότι το 11αρι Zenbook μου κλείνει το μάτι, αλλά έχασα την τρελή προσφορά πριν λίγες μέρες και τώρα μου φαίνεται κάπως να δώσω τα ίδια λεφτά για χειρότερο πράγμα. Και δεν έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο :p

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό???

2,3 κιλα συμφωνα με το Π.

Ο ΟΡ θελει φορητοτητα τα ~2,5 κιλα που ειναι σχεδον ολα τα 15ρια της αγορας κουραζουν στη συστηματική μεταφορα τους με κλασική τσαντα ώμου.

Επιμενω να παει σε κατι με κατω απο 2 κιλα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι' εγώ ψάχνω κάτι αντίστοιχο, έχω ψιλοκαταληξει στο 14αρι Envy της HP. Είναι πανέμορφο, χωρίς να προσπαθεί να αντιγράψει το στυλ των MBP, έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και έχει βάρος 2KG. Σαν specs προσωπικά με καλύπτει μια χαρά, σίγουρα όμως θα του πετάξω και έναν SSD.

Η αλήθεια είναι ότι το 11αρι Zenbook μου κλείνει το μάτι, αλλά έχασα την τρελή προσφορά πριν λίγες μέρες και τώρα μου φαίνεται κάπως να δώσω τα ίδια λεφτά για χειρότερο πράγμα. Και δεν έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο :p

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Να φανταστώ ότι μιλάς για το Envy με τον i3 όχι τον i5 σωστά???

Σκεφτόμουν και το Vaio E14A αλλά καθότι Sony το βρίσκω πολύ ακριβό για τις δυνατότητές του... Πάντως τα HP γενικά δεν είχαν καλή ποιότητα κατασκευής. Τα πλαστικά τους ήταν..... Αυτό τώρα δεν ξέρω τι λέει και αν έχουν βελτιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

2,3 κιλα συμφωνα με το Π.

Ο ΟΡ θελει φορητοτητα τα ~2,5 κιλα που ειναι σχεδον ολα τα 15ρια της αγορας κουραζουν στη συστηματική μεταφορα τους με κλασική τσαντα ώμου.

Επιμενω να παει σε κατι με κατω απο 2 κιλα

+1

Είναι και ο φορτιστής και το καλωδιομάνι αλλο μισο κιλό.:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Το Inspiron 14z της Dell? Δε λέει?

Το έχω κοιτάξει και αυτό, το review εδώ το λέει για πολύ τίμιο. Και εννοείται ότι προτιμώ Dell από HP.. Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο μπορεί να πάρει, αλλά απλά δεν έχει αυτό το sexy look (:p) του HP.. Αύριο θα κάνω ένα τηλ. στη Dell να δω αν κυκλοφορούν extras, αν έχουν το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο για παραγγελία και αν υπάρχει περίπτωση για καλύτερη οθόνη όπως στο XPS, αλλά το τελευταίο πολύ δύσκολο το κόβω.

Να φανταστώ ότι μιλάς για το Envy με τον i3 όχι τον i5 σωστά???

Σκεφτόμουν και το Vaio E14A αλλά καθότι Sony το βρίσκω πολύ ακριβό για τις δυνατότητές του... Πάντως τα HP γενικά δεν είχαν καλή ποιότητα κατασκευής. Τα πλαστικά τους ήταν..... Αυτό τώρα δεν ξέρω τι λέει και αν έχουν βελτιωθεί...

Μιλάω γι' αυτό. Από όσα είδα μου έκανε την καλύτερη εντύπωση. Σε ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε καλύτερο από ένα Probook και τα Pavilion που είχε. Και με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο που έχει για 'μένα είναι win.. Τι να πω, είναι πανέμορφο laptop.

Εγώ είμαι ανάμεσα στο Dell, το Envy αλλά ακόμα δεν έχω αποκλείσει το Zenbook :p. Η λογική λέει Dell..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει στην Ελλάδα, είναι πολύ φρέσκο, με επεξεργαστές στα 22nm. Αν μπορείς, περίμενε να βγάλουν όλοι οι κατασκευαστές μοντέλα με τους Intel τελευταίας γενιάς. Έρχονται καταπληκτικά μηχανάκια, με πολύ μεγάλη αυτονομία μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει στην Ελλάδα, είναι πολύ φρέσκο, με επεξεργαστές στα 22nm. Αν μπορείς, περίμενε να βγάλουν όλοι οι κατασκευαστές μοντέλα με τους Intel τελευταίας γενιάς. Έρχονται καταπληκτικά μηχανάκια, με πολύ μεγάλη αυτονομία μπαταρίας...

την πολυ μεγαλη αυτονομια την αμφισβητω.. στα χαρτια ειναι αυτα.

Αλλα επιβεβαιωνω οτι δε ζεσταινονται με τπτ!

Link to comment
Share on other sites

...επίσης, εκτός της περίπτωσης να έχεις ανελαστική ανάγκη χρήσης οπτικού δίσκου, νομίζω πως δεν χρειάζεται πλέον τέτοια συσκευή σε μηχανές αυτής της κατηγορίας. Με τόσα φθηνά και ευρύχωρα usb flash δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ σε έκτακτες περιπτώσεις μπορεί πάντοτε να συνδεθεί ένα εξωτερικό BD/DVD/CD...

Link to comment
Share on other sites

την πολυ μεγαλη αυτονομια την αμφισβητω.. στα χαρτια ειναι αυτα.

...

Ναι, αλλά όχι εντελώς. Πάντως, η αυτονομία που ανακοινώνει ο κατασκευαστής είναι μια σαφής ένδειξη. Για παράδειγμα, αν ένα μηχάνημα προδιαγράφεται με αυτονομία 10 ωρών, ε, υπό πραγματικές συνθήκες θα επιτυγχάνει 9 ώρες - και δεν αναφέρομαι σε συνεχές κατέβασμα, αλλά σε τυπική χρήση, βασικά σερφάρισμα και γράψιμο. Είναι απίθανο να δουλεύει κανείς ας πούμε Autocad στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά επαναφέρω το θέμα χωρίς να έχω βγάλει άκρη ακόμα :p:p:p

Το ψάχνω καμιά 15αρια μέρες και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε ultrabook λόγω ssd κυρίως. Έτυχε και δούλεψα για λίγο ένα mac air και πάει σφαίρα... Παίζουν μεταχειρισμένα και με κανα 800αρι i5...Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το λειτουργικό καθώς δεν έχω καμία επαφή μαζί του...

Και έχω πάθει πλάκα με Asus UX31A-DB51 Zenbook Prime!!! Αλλά μιλάμε για 1300 ευρα και απ'οτι έχω ακούσει το service της Asus δεν υπάρχει πουθενά...Διάβασα τα χειρότερα!!!

Βασικά όσο ψάχνω μπερδεύομαι όποτε βάλτε κανα χεράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard Folio 13-1000en

Αυτό πώς σου φαίνεται; Το έχω παραγγείλει από Multirama στα 574€ αλλά τελικά δε θα το χρειαστώ. Αν σου αρέσει πες μου να το κανονίσουμε κάπως να το πάρεις εσύ, αν έρθει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.