Jump to content



X-Fi Extreme Gamer Fatal1ty pro


Reselie

Recommended Posts

έχει καιρό τώρα που ειδικά απο τα ακουστικά αλλα και απο τα ηχεία ακούω μικρά 'κοψίματα' και popping

σα να ακούγεται δηλαδή το καλημέρα ---> 'Καλη-χκσς-κενο-χκσσ-ρα

To κάνει πιο έντονα όταν παίζει μουσική απο flac απ'οτι οταν παίζει mp3 όπως επίσης και όταν παίζω ταυτόχρονα κανα παιχνίδι...

το πρόβλημα το κάνει απ'οταν έβαλα τη κάρτα (μήνες) αλλα προσπαθούσα να το αγνοήσω...Επειδη λοιπόναρχίζω να σαλεύω παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τη λύση ας με βοηθήσει...

εχω την ΕΧ58-UD4P mobo

ήδη έχω δοκιμάσει

  • Αλλαγή drivers ήχου
  • Αλλαγή ρυθμίσεων στο DES της GIGABYTE(απενεργοποίηση του dynamic energy saver)
  • Πειραματισμός με οποιαδήποτε ρυθμιση του Creative panel
  • κλείσιμο της ενσωματωμένης κάρτας ήχου απο bios
  • Bios Update

Mετά το τελευταίο γαμ΄..... τα πάντα, έκανε θόρυβο ακόμα και μέσα στα windows....έκανα reboot,clockara (γιατί είχε κάνει reset απο το update) και όταν άνοιξε το πισι δεν άκουγα θόρυβο αλλα επειδή ήταν και 4 τη νύχτα δε συνέχισα να το ψάχνω....

Επίσης να ενημερώσω οτι το DPC Latency είναι κατακόκκινο και πάνω απο 10.000μs ανα sec ελέγχου και πολύ σπάνια πέφτει πιο κάτω...(σημείωση στο pc της δουλειάς βγάζει κάνω απο 150μs

Δοκίμασα να κλείσω ένα ένα ότι device είχα τη δυνατότητα χωρίς κάποια διαφορά

Επίσης παρατήρησα οτι η κάρτα ειναι στο IRQ17 μαζί με την ενσωματωμένη(κλειστή) και μαζί με αλλες 2 λειτουργίες (Intel® ICH10 Family PCI Express Root Port 1 και κάτι άλλο που δε θυμάμαι

Δε γίνεται να δοκιμάσω σε άλλη pci γιατι δεν υπάρχει κάποια που να εξυπηρετεί... (σε pci για gpu μπαίνει?)

Αν κάποιος έχει υπόψην ας με βοηθήσει!! Θα τρελλαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, 3 ερωτήσεις:

1) Στο BIOS η μητρική σου έχει ρύθμιση που λέγεται "PCI Latency Timer" ?

2) Έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο τροφοδοσίας στην εξωτερική μονάδα ? Αν έχεις κάποια συσκευή που παράγει θόρυβο στην ίδια γραμμή τροφοδοσίας ( π.χ. φανάκι ) μπορεί από αυτό να σου εισάγει τσίκ τσίκ κλπ κλπ

3) Δοκίμασε να βάλεις από το BIOS ( PCI IRQ Management ) άλλο ( reserved ) IRQ στην θύρα που είναι η κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, 3 ερωτήσεις:

1) Στο BIOS η μητρική σου έχει ρύθμιση που λέγεται "PCI Latency Timer" ?

2) Έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο τροφοδοσίας στην εξωτερική μονάδα ? Αν έχεις κάποια συσκευή που παράγει θόρυβο στην ίδια γραμμή τροφοδοσίας ( π.χ. φανάκι ) μπορεί από αυτό να σου εισάγει τσίκ τσίκ κλπ κλπ

3) Δοκίμασε να βάλεις από το BIOS ( PCI IRQ Management ) άλλο ( reserved ) IRQ στην θύρα που είναι η κάρτα ήχου.

1) όσο έψαξα δεν έχει κάτι τέτοιο...μόνο pci frequency

2)Στο 5,25 λές? το έχω πάνω σε γραμμή μαζί με ένα DVDRW αλλα όπως και να έχει δε μου μοιάζει για θόρυβος παρεμβολής

3) δέν ήξερα οτι γίνεται αυτό, θα το ψάξω

ουσιαστικά τα κοψίματα που περιγράφω δεν τα κάνει συνέχεια , τα κάνει σε τυχαίες στιγμές με interval γύρω στα 3-8 sec πάνω κάτω και μόνο αν υπάρχει κάτι που να παράγει ήχο(μουσική/παιχνίδι κτλΠ)...Πάντως με ανησυχεί και το DPC γιατι παραείναι πολύ και δε βρίσκω και το λόγο....όπου αλλού δοκίμασα δε ξεπερνάει τα 350-400 μs ενώ σε εμένα πάει αρκετά πάνω απο 10.000 και ΠΟΛΥ σπάνια πεφτει κάτω απο 5000-6000

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ανησυχεί και το DPC γιατι παραείναι πολύ και δε βρίσκω και το λόγο....όπου αλλού δοκίμασα δε ξεπερνάει τα 350-400 μs ενώ σε εμένα πάει αρκετά πάνω απο 10.000 και ΠΟΛΥ σπάνια πεφτει κάτω απο 5000-6000

Είναι υπερβολικά μεγάλο νούμερο. Στην περίπτωσή μου, η μια εκ των δύο Ethernet, μου ανέβαζε το DPC στο ~300. Αφού το βρήκα και την απενεργοποίησα, έπεσε στο ~80. Έκτοτε ούτε crackling sounds ούτε pops ούτε τίποτα. Λες να είναι αυτό; Είπες πως έχεις κοιτάξει τα devices σου, έτσι;

Sent from my HTC Incredible S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικά μεγάλο νούμερο. Στην περίπτωσή μου, η μια εκ των δύο Ethernet, μου ανέβαζε το DPC στο ~300. Αφού το βρήκα και την απενεργοποίησα, έπεσε στο ~80. Έκτοτε ούτε crackling sounds ούτε pops ούτε τίποτα. Λες να είναι αυτό; Είπες πως έχεις κοιτάξει τα devices σου, έτσι;

Sent from my HTC Incredible S using Tapatalk 2

Έκλεισα οτιδήποτε ήμουν σίγουρος οτι δε θα προκαλέσει δυσλειτουργία του η/υ,όσον αφορα περιφεριακά κτλπ

Network adapters

άλλαξα keyboard

άλλαξα mouse

εκλεισα σκληρούς

έκλεισα την ενσωματωμένη καρτα ήχου απο bios

έκανα disable το AMD High definition sound

και λοιπά άλλα...

Δέ μπορώ να καταλάβω τι φταίει και έχω τέτοιο λατενσυ... είμαι 70% πεπεισμένος οτι φταίει το latency που έχω για τα crackles κτλπ και 30% οτι φταίει η μητρική

:...::...::...:

Link to comment
Share on other sites

C1 & CxE States & EIST τα έχεις κλειστά ?

Το DPC latency σου είναι τραγικό.

Θυμάμαι πως είχανε κάποιο θέμα κάποιες μητρικές, τώρα πως λυνότανε και αν λυνότανε τελικά δυστυχώς δεν θυμάμαι, είναι και κάμποσα χρονάκια πίσω πλέον :D

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατάστησα όλα τα drivers της gigabyte και ότι έχει σχέση με αυτή..εγκατέστησα απο την αρχή chipset / DES ξανά και το άνοιξα...ηταν ήδη ενεργοποιημένο..το ξαναέκλεισα και ειδού τα αποτελέσματα (πάνω με το DES ON , Κάτω με το DES OFF!!!)

τουλάχιστον βρήκα λύση!

Σταμάτησαν τα crackles και θεός βοηθός να μη ξαναρχίσουν και να ήταν όντως εκεί το πρόβλημα....!

2.PNG

1.png

μετά το ρεσταρτ έπεσα και άλλο και τώρα ειμαι στα 80-90 σταθερα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι σε φυσιολογικά νούμερα και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον ήχο. Αλλά τόσο πολύ βρε παιδάκι μου;

Το DES δεν το γνωρίζω ως προς την αξία χρήσης του, αλλά μάλλον θα το ακύρωνα κι εγώ αν είχα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.