Jump to content



Phaze Wall - A Collaborative Archive for Semantic Web Images


CherryB

Recommended Posts

Γεια σας, μετά από λίγο καιρό σκέψης και ψαξίματος έκατσα και έφτιαξα κάτι που φιλοδοξώ να γίνει το μεγαλύτερο archive εικόνων με περιγραφές στο Internet. Βασικά θέλω οι εικόνες αυτές κάποτε να συνδεθούν σημασιολογικά με βάση τις περιγραφές των χρηστών προλαβαίνοντας έτσι το Web 3.0 και το Semantic web κατά μια έννοια.

Το εγχείρημα αυτό το ονόμασα: Phaze Wall και θέλω στην ουσία να αποτελέσει μια μεγάλη αποθήκη για εικόνες οι οποίες γίνονται hot linked από άλλα site, για λόγους copyright και επιπλέον ανώνυμα σαν το Wikipedia να μπορεί ο κάθε ένας να γράφει πληροφορίες/σχόλια κάτω από κάθε εικόνα.

Επιπλέον η ιδέα μου είναι να είναι απλό σαν design και να είναι σαν tiles όλα για να είναι μεγάλα και ευδιάκριτα.

Θα ήθελα λοιπόν τα σχολιά σας και τις ιδέες σας για το πως να γίνει πιο ελκυστικό ή τι άλλο θα θέλατε να δείτε σε αυτή την πλατφόρμα καθώς επίσης είμαι ανοικτός και σε προτάσεις συνεργασίας!

Phaze Wall (Ακόμα σε BETA stage...)

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ermm ελέγχεις για broken links πριν δείξεις μια εικόνα?Eπειδή σου χαλάει το layout πχ

attachment.php?attachmentid=51945&stc=1&d=1346086472

Επίσης όταν προσθέτεις ένα σχόλιο σε μια εικόνα δεν σου λέει αν ενημερώθηκε ή όχι.Επίσης θα κρατάει "ιστορικό" σχολίων σε μια εικόνα ή όχι?Τέλος το resize σου παίζει οκ σε "16:9" (width > height) αλλά όχι σε "4:3" εικόνες (width < height)

post-1215-1416076532,3432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα... Έ ότι βρήκα εγώ και 2, 3 άλλοι φίλοι βάλανε.

Ο κάθε ένας βάζει και σχολιάζει αυτά που θέλει...

:happy2:

Πιστευω αν δεν υπαρξει moderation, το καταστρεφεις ετσι

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Έ καλά. Άμα γίνει τόοοσο μεγάλο κάποτε μπορεί ένα moderation team να αναλαμβάνει π.χ. να αφαιρεί το πορνογραιφικό περιεχόμενο ας πούμε...

Γενικά η φιλοσοφία είναι να είναι όλα anonymous και free όμως.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Ermm ελέγχεις για broken links πριν δείξεις μια εικόνα?Eπειδή σου χαλάει το layout πχ

attachment.php?attachmentid=51945&stc=1&d=1346086472

Επίσης όταν προσθέτεις ένα σχόλιο σε μια εικόνα δεν σου λέει αν ενημερώθηκε ή όχι.Επίσης θα κρατάει "ιστορικό" σχολίων σε μια εικόνα ή όχι?Τέλος το resize σου παίζει οκ σε "16:9" (width > height) αλλά όχι σε "4:3" εικόνες (width < height)

Γενικά οι νέες εικόνες και οι HD θα είναι 16:9 οπότε δε με πολύ πειράζει αλλά ναι θα το φτιάξω και αυτό που λες.

Επιπλέον δε ξέρω αν θα χρειαστρεί να βάλω να λέει εάν ενημερώθηκε η εικόνα μιας και με το που τελειώνεις το γράψιμο το κάνει αυτόματα.

Θέλω να έιναι όσο πιο straight και απλό γίνεται με βάση την φιλοσοφία KISS.

KISS principle - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.