Jump to content



Open Office vs Libre Office


neuromancer

Recommended Posts

Είναι το ίδιο? Ποια η διαφορά?

Είναι κάποιο που τρέχει μόνο σε win?

Ποιο είναι πλησιέστερο στο MS Office?

Ποιο είναι καλύτερο?

thanks

ξέχασα το βασικότερο!

Ανοίγουν/Σώζουν ms office files? DOC? DOCX? κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το LibreOffice είναι fork του OpenOffice, με πιο ενεργό developing επειδή όλο το Community "μετακόμισε" στο Libre όταν η Sun εξαγοράστηκε από την Oracle (που έχει την τάση να σκοτώνει καλά open source projects).

Τώρα πια που το OpenOffice "χαρίστηκε" στο Apache Foundation δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Αλλά νομίζω η πιο σταθερή επιλογή παραμένει το LibreOffice. Συμβατότητα με αρχεία doc και docx υπάρχει, αλλά ενδέχεται να αλλάζει/χαλάει η παραμετροποίηση της σελίδας αν κάτι έχει φτιαχτεί με εξειδικευμένο MSoffice-only τρόπο.

Και τα δυο, υπάρχουν και για τις τρεις βασικές πλατφόρμες (Windows, Linux, Mac), αλλά και για άλλες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

LibreOffice δοκίμασε, στο openoffice δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να ανταπεξέλθει η Apache, πάντως τα πράγματα κυλάνε αργά.

Ο word processor και το spreadsheet είναι αξιοπρεπή, τα υπόλοιπα είναι χάλια μαύρα σε σχέση με ms office. Συμβατότητα υπάρχει σε αυτά τα δύο, αλλά μπορεί να χαλάει σε σημεία και να θέλει διόρθωση. Το αντίστοιχο του powerpoint είναι μάπα στο άνοιγμα .ppt.

Link to comment
Share on other sites

LibreOffice δοκίμασε, στο openoffice δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να ανταπεξέλθει η Apache, πάντως τα πράγματα κυλάνε αργά.

Ο word processor και το spreadsheet είναι αξιοπρεπή, τα υπόλοιπα είναι χάλια μαύρα σε σχέση με ms office. Συμβατότητα υπάρχει σε αυτά τα δύο, αλλά μπορεί να χαλάει σε σημεία και να θέλει διόρθωση. Το αντίστοιχο του powerpoint είναι μάπα στο άνοιγμα .ppt.

Σε pc με libre δεν έχω παράπονα για τα ppt που τα φτιάχνουν σε office 2003-2007-2010. Παίζουν μια χαρά, αν και το libre δουλεύει για την παρουσίαση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.