Jump to content



Αξίζει τo peltier??


jogi

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 22:08]

ειπαμε, οχι 3d και compression, εκει ειναι γνωστα τα πραγματα. στα 12Χ227=2717 μου δινει 37. ποσο σου δινει για τα 10Χ250??

Ορίστε ΑΠΙΣΤΕ ΘΩΜΑ...... :hehe:

Κατάλαβε επιτέλους τι εννοούμε όταν λέμε ότι δεν μπορούν να συγκριθούν Α64 & BARTON.... :T:

UPDATE: Ο ασταμμάτητος θα έχει λίγο παραπάνω σε ίδια settings επειδή έχει 512ΚΒ Cache και ΟΧΙ 1ΜΒ που εχει ο Clawhammer που έχω εγώ......

Αυτό το PI είναι με τις ΑDATA VITESTA 1:1 @ CL3 4-4-4-8 1T :jump: :jump:

post-153-1416071152,2187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από .38-.45

ειπαμε, οχι 3d και compression, εκει ειναι γνωστα τα πραγματα. στα 12Χ227=2717 μου δινει 37. ποσο σου δινει για τα 10Χ250??

37 μου δινει ο 3000+ στα 10χ240 με 200ΜHz μνημη στα 2-2-3-10-1Τ, τεραστια διαφορα θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 22:18]

Δαγκαλιδη , Δαγκαλιδη θα μου κλεισεις το σπιτι....

Ρε δεν ειπαμε δεν ποσταρουμε το πι μας με α64 η ΕΕ γιατι πληγώνοντε ττα αλλα παιζακια που δεν εχουν??????

Σκέψου να βάλω και κανένα MAXIMIZER by Hipro και να βάλω κανένα 330 1:1 :jump:

Eκεί να δείς τι έχει να γίνει ...... :clap: :clap:

ΒΤW ... Mήπως είμαστε λιγουλάκι :OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 19:14]

εδω και καιρο ψαχνομαι για 64αρι, στην πραγματικοτητα ψαχνω λογο για να παω σε 64αρι. το κακο ειναι ομως πως δεν τον βρισκω. απο οσα εχω δει, θα πρεπει να κλοκαρει ψηλα το 64αρι (κατι που δεν ειναι σιγουρο),.

συμφωνω απολυτα και συνπασχω :) τον τελευταιο καιρο με τρωει και μενα ο πισινος μου για 64bit αλλα με αυτα που βλεπω δεν το αποφασιζω...απο την αλλη εχουμε να δουμε πραγματα και θαματα,939,nforce4...κτλ και ολα αυτα σε 2 αντε 3 μηνες.

anyway προτιμω να φτιαξω ενα phase change που θα μου μεινει οτι αναβαθμηση κι αν κανω και να περιμενω λιγουλι να δω πως θα πανε τα πραγματα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 22:39]

Γιατι τοσο χαμιλα κλοκς ομως????????(2300)

Μέχρι 2350 περίπου πάει με σχεδόν default vcore....

Aπό εκεί και πάνω θέλει δροσιά γαιτί με την μαμήσια ψήτρα της AMD και σκατοαέρα = ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ και δεν λέει να ζορίζω την CPU....

Oταν αποφασίσω να βάλω νεράκι θα ανεβάσω τον πύχη ίσως κοντά στα 2600 αν σταθώ τυχερός.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το EXOS θα δουλέψει ΜΟΝΟ με το δικό του γνήσιο CLIP....

Δοκίμασα μια πετέντα με λαμάκι και ντίζες και λίγο έλειψε να κάψω την CPU Αφού επειδή το block είναι ανώμαλο δεν πατάει καλά και θέλει πολύ προσοχή ......

Καλύτερα να περιμένω παρά να :wall: :wall: :rip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 22:51]

lol, τον εαυτο σου προσπαθεις να πεισεις τοση ωρα?

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

loool

οχι βρε, αλλα στα 64αρια ηθελα να δω την αλλαγη που περιμενα τοσο καιρο. μεχρι που ηρθαν τα mobile και εκλεισαν σπιτια, δινοντας φτηνες επιδοσεις, σε μια πλατφορμα που ξερουμε. δεν αντιλεγω οτι ειναι πιο γρηγορα, αλλα δε δικαιολογουν προς το παρρον την αλλαγη, για να δουμε πραγματα που ηδη βλεπουμε (ελεος, σα να μιλαω για Ρ4 και amd ακουγομαι).

καποτε ειχαμε και μια κουβεντα για Peltier. o jogi δε μας ειπε τι αποφασισε. το πηρε το Peltier, τον 64αρι ομως θα τον παρει;

Link to comment
Share on other sites

κατα τι δικια μου γνωμη αν και off topic,ενας 754 δεν εχει τεραστιες διαφορες απο ακραια κλοκαρισμενο mobile!

απο την αλλη αν συγκρινουμε mobile με 939 ...... εκει θα τριβουμε τα ματια μας γιατι τετοια σκορ δεν εχουμε ξαναδει γιατι ποτε δεν ειχαμε πραγματικο dual channel !

οσο για το peltier καλυτερα να μην το παρεις γιατι με το πολυ 150ε φτιαχνεις phasechange!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται offtopic την συζητηση αφου ουσιαστικα αυτο ρωτησε ο jogi, ποση ειναι η διαφορα σε σχεση με Α64 και τι αξιζει να παρει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν είστε καθόλου off topic. Απλώς έχω 300 ευρώ και με τρώωωωνε και δεν ξέρω που να τα δώσω, σε αναβάθμιση cpu, σε peltier ή στην... τράπεζα.

Εγώ με 210 fsb στα 2600mhz βγάζω 39 sec στον mobile με μέτρια timings γιατί οι μνήμες είναι χάλια (samsung tccc ανεβαίνουν αλλά με 3 3 3 8 μέχρι 220 ή 4 4 4 11 timings μέχρι 235 που έχω δοκιμάσει). O mobile δεν ανεβαίνει εύκολα σε φσβ, το γιατί δεν το ξέρω. Εχω κάνει l12 mod και ακόμα + εχω και πρόβλημα με την καρτα δικτύου και τυχαία restarts. Τώρα να μπώ στην διαδικασία του ψαξίματος και της αλλαγής για να κερδίσω ενα 10% - 15% δεν νομίζω να αξίζει. H αξίζει?? Εδώ καλά καλά δεν εχω δεί διαφορά στις καθημερινές δουλειές απο τα 2ghz στα 2.6ghz, αλλά είναι κ@υλα να βλέπεις τον επεξεργαστή στα 2,7ghz και όλοι όσοι είχατε barton το ξερετε... Ειδικα όταν οι πρώτοι μετα βίας έφταναν στα 2,4-2,5 ghz. Aρα απο αυτήν την άποψη (της ευχαρίστησης του oc) είναι καλύτερος ο mobile. Aλλά απο την άλλη τα 64 bit είναι 64 bit.

Αρα back to ground zero...

Link to comment
Share on other sites

ο mobile μια χαρα ανεβαζει fsb, αφου εκανες το L12 και εβαλες τα διαφορα σκαλισμενα Bios. οι μνημες σου δεν ανεβαινουν. τον εχω δει πανω απο τα 245, με χαλαρα timings, αλλα 2-2-2-11 ownz.

αν δε βλεπεις διαφορά στις καθημερινές δουλειές απο τα 2ghz στα 2.6ghz, τοτε καλυτερα να μην κανεις αναβαθμιση, αφου μιλαμε για benchmarks και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.