Jump to content



homemade phase change


whitewolf

Recommended Posts

ακομα ειμαι στο διαβασμα και στην θεωρια :tomato: αλλα σιγα σιγα να μαζευουμε κανα κομματι.compresor,condenser,φιλτρα...κτλ.προτασεις εντος Αθηνων βεβαια.

και ετοιμο unit δεν θα ελεγα οχι,ολες οι προτασεις δεκτες :jump:

post-650-1416071155,8702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βεβαια θα χρειαστω και μονωτικα.στο μονο που δυσκολευομαι ειναι για dielectric greeze.ακομα σκεφτομε να μονωσω το evaporator με πολυουρεθανη,εκτος απο τον πατο βεβαια :D.Το εχει κανει κανενας αλλος?πρεπει να μιλησω με τον11.Μιχαληηηηηη :D

Link to comment
Share on other sites

καλα με τοσο διαβασμα για τα ψυκτικα θα αρπαξω κανα κρυολογιμα μες στο καλοκαιρι :D

ακομα δεν ξερω γιατι κομπρεσορα ψαχνω....καταλαβα μεν οτι αναλογα το ψυκτικο (φρεον) πρεπει να βρωκαι τους αναλογους ιππους ....σωστα?τι να ψαξω?:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από whitewolf

.....anyway η sandra μου λεει οτι ο mobile ειναι περιπου 144 W !!!!! ειναι δυνατον? σαν πολλα δεν λεει?

Εξαρταται για τι ταση μιλαμε, αν εισαι καπου στα 2V σωστο ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

1.9 στο βιος 1.85 λεει το mbm και το cpuz.

η πιο ψηλη ταση που εχω δει δινοντας 1.9 ειναι αυτη.σιγουρα ομως δεν θα μεινω εκει αλλα θα δωσω πανω απο 2.1v με το phase change :D να δω που θα φτασει και που θα κλαταρει ο κουνιτος :).αρα πως θα υπολογισω τα συνολικα watt?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα τα watt αυξανονται γραμμικα με την αυξηση της συχνοτητας και εκθετικα-στο τετραγωνο σε σχεση με την ταση. Οποτε ξεροντας την καταναλωση στα default υπολογιζεις τα ζητουμενα Watts καπως ετσι

post-44-1416071156,6653_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 16:40]

Θεωρητικα τα watt αυξανονται γραμμικα με την αυξηση της συχνοτητας και εκθετικα-στο τετραγωνο σε σχεση με την ταση. Οποτε ξεροντας την καταναλωση στα default υπολογιζεις τα ζητουμενα Watts καπως ετσι

Δεν πρέπει να είναι ακριβώς έτσι γιατί μου βγάζει τον Pentium4 μου 272Watts...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Δεν πρέπει να είναι ακριβώς έτσι γιατί μου βγάζει τον Pentium4 μου 272Watts...... ;)

Δεν ξερω τι αλγοριθμο ακριβως χρησιμοποιει το sandra και κατα ποσο ειναι σωστος:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Μήπως πρέπει να "μπεί" και ένα - περίπου - 85%......Κάπως έτσι μου βγαίνει τουλάχιστον........

Εχω δει να θεωρουν 88% για τυπικη χρηση, αλλα και παλι δεν βλαπτει να ξερεις την Max καταλωση.

Link to comment
Share on other sites

τα λεει σωστα ο μαστορας?

The biggest confusion is that a compressor is made for one particular refrigerant and CAN NOT be used for anything else. This is a myth it can be with a bit of care and effort. Something you will need to do is find out what refrigerant the compressor

was filled with originally, this information leads us to know what oil it contained this is very important. If the compressor was charged with anything other than R134a the first time then its 99% accurate to assume that it contained mineral oil this is no a huge deal. However if your compressor was originally filled with R134a this can be a problem as it contains ester oil. The reason this is a problem is if you wish to use any other freon to charge your system other than R134a it will need to be cleaned thoroughly to attempt to get all traces of oil out. If you were planing on using R290 or any other refrigerant that doesnt come bottled with oil it doesnt matter whats in the compressor. Now if your compressor was R12 and used mineral oil and you want to move to R134a that is ok because you can purchase R134a that doesnt contain oil for the porpoise of replacing R12/R22 systems.

δηλαδη με αυτο το σκεπτικο μπορω να βαλω οτι φρεον γουσταρω το οποιο βεβαια να ''δουλευει'' με ορυκτελαιο?

Link to comment
Share on other sites

:T: Oil guides:

R12 - Mineral Oil or Alkybenzene

R134a - Polyolester oil (ester oil)

R401 - Mineral Oil or Alkybenzene

R500 - Mineral Oil or Alkybenzene

R508B - Polyolester oil

R502 - Mineral Oil or Alkybenzene

R404A - Polyolester

R507 - Polyolester

R402A - Alkybenzene

R408A - Alkybenzene

R22 - Mineral Oil or Alkybenzene

R290 (propane) - compatible with almost any oil

:clap:

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε καλο το τσαμπα οπως ο κομπρεσορας....αλλα τωρα θελω λιγο βοηθεια

τι φιλτρο να παρω?κολητο η βιδωτο?πως να το ζητησω...για να μην με παρουν με τις ντοματες?κανα μαγαζι Αθηνα ωστε να μην μου πιασουν τον κω...?:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.