Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=6133]honda22[/MENTION]

To AHCI υπάρχει και στο BIOS όντως ? Γιατί με την NVidia υπήρχαν κάποιοα θέματα δυσλειτουργίας και το απενεργοποίησαν σε κάποιους controllers είτε μέσω BIOS, είτε μέσω driver (κλείνοντας το NCQ) . Σιγούρεψέ το πρώτα.

Επίσης δεν γνωρίζω κατα πόσο υποστηρίζεται το TRIM, είτε από πλευράς controller είτε από υποστήριξη driver, ίσως να λύνεται αφήνοντας τον MSAHCI.

Από εκεί και έπειτα, δεν θα έχεις θέμα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα έχεις τις επιδόσεις ενός ICHx της INTEL.

[MENTION=9888]Papakitou[/MENTION]

Σε κάποια γίνεται, για να μήν μπλέξεις, κατέβασε από εδώ το f6flpy-x64 ή x32 ( δεν ξέρω τι Windows έχεις) και ξεζίπαρε το κάπου που να το βρείς έυκολα

Κατόπιν κάνε "Update driver" στον Intel SATA Controller μέσα από το device manager και επέλεξε "Browse my computer for driver Software" και με το "Βrowse" στο επόμενο βήμα βρές το μέρος που έχεις ξεζιπάρει το f6flpy zip και επέλεξε τον driver .

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Το περασα με το [MENTION=2971]bios[/MENTION] το πρόγραμματακι που εχει η gigabyte..

Εβαλα παλι ahci στο bios μπουταρα, αλλα παλι δεν μπαινει ο rst..

Δοκιμασα και uninstall αυτον που εχει στο device manager εκανα επανεκινηση. Αλλα τιποτα.. Δεν μπορω αλλο

*S2

Ανέβασε ένα screen από εδώ όταν είναι σε ahci.

attachment.php?attachmentid=54408&stc=1&d=1359231734

H giga (και άλλες με award) έχει ένα ξεχωριστό ahci module στο bios, το οποίο είναι στην έκδοση 1.20Ε το οποίο δεν έχει ανανεωθεί για χρόνια. Δηλαδή και μια καινούργια μητρική να πάρεις πάλι 1.20Ε έχει. Παρόλα αυτά παρατήρησα κάποιες διαφορές στο ahci module από το bios της δικιά σου giga σε σχέση πχ. με τη P67 μου.

Έβαλα το ahci module από τη δική μου στο δικό σου bios, θα το βρεις στο dropbox που έδωσα πριν. Επειδή παίζει να μην μπορείς να μπεις windows αν δεν είναι συμβατό, πρέπει να έχεις ένα usb bootable έτοιμο με το μαμα bios να φλασάρεις ή να κάνεις restore από το backup bios. Δε ξέρω ποιά μέθοδος θα σε αφήσει να κάνεις restore για τη συγκεκριμένη μητρική, δες εδώ [GUIDE] Forcing backup BIOS on Gigabyte motherboards. - Overclockers Forums.

Γενικά μη χρησιμοποιείς [MENTION=2971]bios[/MENTION], πάντα usb bootable flash και clear cmos. [edit] Πριν αρχίσεις οτιδήποτε, ανέβασε το screen.

post-35-1416077017,7491_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

O νεότερος που βρήκα που λογικά θα παίξει όπως είσαι είναι ο 10.8, βάλε τον f6flpy driver απλά μέσα από device manager.

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20768〈=eng&wapkw=rapid+storage+technology+driver

και το παρακάτω πακέτο θα έπρεπε να παίζει αλλά δεν βρήκα το dev_2922 key στο inf, αν και λέει οτι παίζει με ich9r σε ahci. Δε χάνεις να δοκιμάσεις

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20110〈=eng&wapkw=rapid+storage+technology+driver

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

O νεότερος που βρήκα που λογικά θα παίξει όπως είσαι είναι ο 10.8, βάλε τον f6flpy driver απλά μέσα από device manager.

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20768〈=eng&wapkw=rapid+storage+technology+driver

και το παρακάτω πακέτο θα έπρεπε να παίζει αλλά δεν βρήκα το dev_2922 key στο inf, αν και λέει οτι παίζει με ich9r σε ahci. Δε χάνεις να δοκιμάσεις

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20110〈=eng&wapkw=rapid+storage+technology+driver

Το δευτερο το ειχα βρει και εγω και δεν τον επαιρνε με τιποτα..

κατεβασα το πρωτο και το εγκατεστησε επιτελους..

Ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα για τη βοηθεια..

Δεν εχει καινουργιο driver μεχρι την επομενη αναβαθμιση :fight:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Το achi υπάρχει στο bios.

Η μητρική είναι η GA-73PVM-S2 και έβάλα πάνω της 7αρια χωρίς να περάσω drivers, τους βρήκαν τα win7. Με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρήκα οδηγούς στο net πέρα από vista.

Δεν θα το ρισκάρω μάλλον γιατί το βλέπω να πηγαίνει πιο αργά και από τον HDD.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Το achi υπάρχει στο bios.

Η μητρική είναι η GA-73PVM-S2 και έβάλα πάνω της 7αρια χωρίς να περάσω drivers, τους βρήκαν τα win7. Με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρήκα οδηγούς στο net πέρα από vista.

Δεν θα το ρισκάρω μάλλον γιατί το βλέπω να πηγαίνει πιο αργά και από τον HDD.

Με msahci που έχεις ήδη, δεν θα πηγαίνει και άσχημα, σίγουρα καλύτερα από τον HDD...

Aν σχεδιάζεις να αναβαθμίσεις πάρε ότι καλύτερο, θα το μεταφέρεις στο καινούριο σύστημα και μέχρι τότε θα ανασάνει και το τωρινό σου....

Ριξτε μια ματια και πειτε μου..

Τον 8400 σε τί συχνότητα τον έχεις? Έχεις ενεργοποιημένα στο bios C1-C6 και λοιπά power save ?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λίγο juice να δείς τί κάνει...κρίμα είναι... :D

Ειναι στο προγραμμα..

Καποια απο τις επομενες μερες θα αλλαξω παστα να βαλω shin etsu απο AS5 αλλα βαριεμαι να βγαζω ολη τη μητρικη για να βγαλω την thermalright.. καταλαβαινεις.. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τη χρήση που θες να κάνεις,για τα writes.

Εξαρτάται και για τι λάπτοπ μιλάμε.

Αν είναι παλιό πήγαινε σε φθηνότερο ,διαφορές δεν θα καταλάβεις.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

παιδια για τον απλο

τον 840!! που εχει 530 read & 130 write, τι αποψη εχετε;

αξιζει η ειναι πολυ λιγο το write? για laptop προοριζετε..

για τον 120Gb λες ?

....γιατι τα 250gb εχουν 250 mb/s write!

Αυτα που εχω εγω... αυτον να πάρεις ειναι ταμάμ και στην ελλαδα τον βρισκεις 175+ ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.