Jump to content



Recommended Posts

Εχω στα χερια μου 2 samsung 840 120GB σκεφτομε να τους κανω raid 0

τι Stripe size να βαλω? απο οδηγους τη ακριβως περναω και ποτε ? εχει διαφορα αν περασω οδηγους κατα την εγκατασταση η μετα?

Ειναι η πρωτη φορα που θα κανω raid σε ssd

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και στο pm, πρέπει η OROM της μητρικής σου να είναι μεγαλύτερη από την έκδοση 11.0.χ.χ.

Αυτό είναι απλά προυπόθεση για να δουλέψει το TRIM στο RAID0.

Την OROM την βλέπεις κατά το post της μητρικής, αφού έχεις γυρίσει τον controller σου σε RAID. Δες παρακάτω:

aljec5itoe5vufu0b5uhkzl.jpg

Αφού σιγουρευτείς πως έχεις έκδοση μεγαλύτερη από 11.0.χ.χ, μπαίνεις με CTRL+I στον raid controller και δημιουργείς τη συστοιχία. Κατά προτίμηση το stripe size να είναι 16Κ ή 32Κ.

Αφού δημιουργήσεις τη συστοιχία, στήνεις Windows κανονικά και όταν μπεις Windows περνάς και τους τελευταίους Intel RST 11.7 drivers (link στο pm).

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και στο pm, πρέπει η OROM της μητρικής σου να είναι μεγαλύτερη από την έκδοση 11.0.χ.χ.

Αυτό είναι απλά προυπόθεση για να δουλέψει το TRIM στο RAID0.

Την OROM την βλέπεις κατά το post της μητρικής, αφού έχεις γυρίσει τον controller σου σε RAID. Δες παρακάτω:

aljec5itoe5vufu0b5uhkzl.jpg

Αφού σιγουρευτείς πως έχεις έκδοση μεγαλύτερη από 11.0.χ.χ, μπαίνεις με CTRL+I στον raid controller και δημιουργείς τη συστοιχία. Κατά προτίμηση το stripe size να είναι 16Κ ή 32Κ.

Αφού δημιουργήσεις τη συστοιχία, στήνεις Windows κανονικά και όταν μπεις Windows περνάς και τους τελευταίους Intel RST 11.7 drivers (link στο pm).

Eυχαριστω για τις πληροφοριες ο controller λει 11.5.0.1582 αρα ειμαι οκ

Για windows 7 ultimate 64 τι stripe size να δοκιμασω για πρωτη φορα ?με μερικες αναζητησεις οι περισσοτεροι προτεινουν για windows stripe size 32 δεν κοινηγαω τα απολυτα νουμερα αλλοι λενε οτι ειναι καλυτερα το 16Κ για λιγοτερες εγγραφες και τα εχω ψιλο χασει

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές, ότι και να διαλέξεις.

Να σου απαντήσω για το απόλυτα καλύτερο δεν μπορώ, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε vanilla 840.

Οκ για δοκιμη μαλλον για παω με 16Κ για πρωτη φορα

Ευχαριστω για τις πληροφοριες

Και κατι τελευταιο οταν θα στησω το raid τους hdd τους βγαζω τελειως η δεν υπαρχει προβλημα?

ΕDIT

Oλα φενονται να πηγαινουν καλα περναω driver το μονο κακο ειναι οτι το magician δεν βλεπει τον(τους) δισκους οποτε πρεπει να κανω τις ρυθμισεις με το χερι :wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά δεν μπήκα ξανά στο φόρουμ

Από τους drivers βάζεις τον τελευταίο.

Τους δίσκους καλύτερα να μην τους έχεις συνδεμένους μέχρι να τελειώσει η εγκατάσταση.

Μετά σύνδεσέ τους κανονικά.

Τις ρυθμίσεις πρέπει να τις κάνεις χειροκίνητα γιατί το magician δεν μπορεί να δει τους SSD μέσα στο RAID.

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα ερχεται και ο δικος μoυ 840 pro 256gb για να αντικαταστησει τον vertex4 128gb.Η αλλαγη γινεται κυριος για λογους χωρητικοτητας μιας και ο vertex μου εχει βγει αστερι αλλα μικρος(128)Αυτη τη φορα να παω στον 840 pro γιατι διαβαζω τα καλυτερα περι ταχυτητας και αξιοπιστιας.Θελω απο εσας που τους εχετε καιρο να μ πειτε αν κατι πρεπει να προσεξω και δευτερον αν το fw update μεσω magician μπορει να γινει ασχετος αν ο δικσος εχει εγκατεστημενα τα windows

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη και εγω προς τα εκει παω για να αντικαταστησω τον postville..οσο για το firmware update σε δυο μηχανακια που το εκανα αφου ειχα κανει install τα win 7 με 840 πανω δεν ειχα κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

(το αλλαξα το Bios) Τι κουλο εγινε, δεν ξερω, δουλεψε σε ACHI. Βοοτ σε μολις 2'' πιο νωρις. Πιο γρηγορα, Γιοκ. ειναι σε σατα 2. Το θεμα ειναι, οτι δεν παιζουν τα αλλα παιχνιδια, ασχετα αν ειναι εγκατεστημενα αλλου.

Drivers απο που να περασω αλλους? παταω update και δεν βρισκει πουθενα και τιποτα. :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αξίζει να πάω σε raid με δυο απλούς 840 ή να πάρω τώρα ένα pro και αργότερα άλλο ένα;

Εγω το εκανα για να δοκιμασω το raid δεν καταλαβα διαφορα απο οτι με 1 δισκο εκτος απο τα benchmark τοσο που σκεφτομε να δωσω τον ενα απο τους 2 120αριδες η να τον φορεσω σε κανενα αλλο pc

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Βλεπω οτι ποσταρετε το οτι εχει ''πεσει, φορτωμα πολλων ΤΒ'' στον SSD, και βλεπω το ''να κλαταρει''. Για ποιο λογο ο SSD να παθει κατι, απο το πολυ γραψε σβυσε???

Link to comment
Share on other sites

Νεο firmware Samsung SSD | Samsung Semiconductor Global Website

Δεν καταφερα με κανεναν απο τους 2 τροπους να ολοκληρωσω την διαδικασια,κατι τρεχει η κατι κανω

λαθος....

Oυτε μεσα απο το magician?

PS Που χαθηκες εσυ? :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.