Jump to content



Recommended Posts

Παιδια ποιον θα προτεινατε για SATA 2 τον 840 Pro 128GB η τον 840 250GB? O Pro ειναι περιπου 30 ευρω φθηνοτερος αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φτανουν τα 128GB. Συνηθως εχω 2-3 games, OS και μερικα προγραμματα, φτανουν λετε τα 128GB?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι πιο αργός στην πραγματικότητα, δεν υπάρχουν αργοί ssd.

Δεν θα δεις καμία διαφορά εκτός αν τρέχεις benchmarks. Από την άλλη η διπλάσια χωρητικότητα είναι κάτι που θες δε θες το αντιλαμβάνεσαι.

Όπως σου είπα αυτή είναι η γνώμη μου ακόμα και για sata3. Στο sata2 που ρωτάς,

ούτε στα benchmarks δεν θα έχεις ουσιαστικές διαφορές, δεν υπάρχει δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Μαλλον θα δωσω 30 ευρω παραπανω και θα παρω τον 840 250GB τοτε.

Και καλά θα κανεις αμα βάλεις 2-3 παιχνιδακια+ προγράμματα θα είσαι με 15-20gb ελεύθερα στον 120αρη..

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, ο 840 θα την παλέψει χωρίς trim;

Όταν πάω στο σπίτι του αδερφού μου - του έχω δώσει τον γέροντα q6600 - δε παλεύεται η κατάσταση χωρίς ες-ες-ντι. Αλλά το μπρίκι δεν έχει AHCI...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι ahci για να έχεις trim. Το λειτουργικό αναλαμβάνει τη δουλειά και χωρίς

το ahci. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις win 7 ή 8 και να υποστηρίζει trim ο ίδιος

ο δίσκος.

Εκεί που περιπλέκονται τα πράγματα είναι στο trim σε raid αλλά απ ότι φαίνεται

δεν σε αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι ahci για να έχεις trim. Το λειτουργικό αναλαμβάνει τη δουλειά και χωρίς

το ahci. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις win 7 ή 8 και να υποστηρίζει trim ο ίδιος

ο δίσκος.

Εκεί που περιπλέκονται τα πράγματα είναι στο trim σε raid αλλά απ ότι φαίνεται

δεν σε αφορά.

Πώς μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν έπαιζε trim χωρίς AHCI...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιον θα προτεινατε για SATA 2 τον 840 Pro 128GB η τον 840 250GB? O Pro ειναι περιπου 30 ευρω φθηνοτερος αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φτανουν τα 128GB. Συνηθως εχω 2-3 games, OS και μερικα προγραμματα, φτανουν λετε τα 128GB?

Δεν σου φτανουνε τα 128.Με 3-4 παιχνιδια install ή αποθηκευμένα σχεδον μονιμα, μερικες ταινιες και τα βασικα προγραμματα εχω 100 gb ελευθερα.Σπανια τον γεμιζω παραπανω αλλα πολυ δυσκολο να τον αδειασω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Μαλλον θα δωσω 30 ευρω παραπανω και θα παρω τον 840 250GB τοτε.

συνυπογράφω όσα σου είπε ο φίλος παραπάνω. είχα τον ocz octane και τον άλλαξα με τον 840 pro. σε πραγματικές συνθήκες δεν είδα την παραμικρή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

θα παιξει "καλα" με εναν q6600 & ΣΑΤΑ2 ένας 840 250γιγα, `η να παω σε κατι πιο φθηνο γιατι θα ειναι του-ματς ?

9550 εχω και ειναι μια χαρα. Στην τελικη, δεν αλλαζεις καθε μερα δισκο. Και σε αναβαθμιση να πας, ο δισκος ειναι για πολυ παραπανω, ειδικα ο PRO!!

Link to comment
Share on other sites

9550 εχω και ειναι μια χαρα. Στην τελικη, δεν αλλαζεις καθε μερα δισκο. Και σε αναβαθμιση να πας, ο δισκος ειναι για πολυ παραπανω, ειδικα ο PRO!!

Για ποσο παραπανω?? Οταν θα χρειαστει να αναβαθμισει τον q6600 θα κυκλοφορουνε ακομη πιο γρηγοροι ssd διπλασιας χωτητικοτητας και στην μιση τιμη απο τον pro.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο παραπανω?? Οταν θα χρειαστει να αναβαθμισει τον q6600 θα κυκλοφορουνε ακομη πιο γρηγοροι ssd διπλασιας χωτητικοτητας και στην μιση τιμη απο τον pro.

Και εγω ακομα με τον Q6600 (@3.2) ειμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.