Jump to content



Μελάνια καινούρια και γέμισμα...που???


venom7

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα να ρωτήσω και να μου πείτε που μπορώ να αγοράσω μελάνια για τον εκτυπωτή μου\πολυμηχάνημα HP 2575, πέρα από τα γνωστά μεγάλα καταστήματα.

Και επίσης που θα μπορούσα να γεμίσω τα είδη υπάρχοντα δοχεία σε περίπτωση που με συμφέρει???αυτό!

Ψάχνω για το πιο συμφέρον από άποψη οικονομική,δλδ vfm.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω για τον δικο μου ειχα βρει φτηνα στο πλαισιο. Ειχα ρωτησει σε 2-3 μαγαζια για γεμισμα κοντα στο γαλατσι και καποιοι μου ελεγαν περισσοτερο απο τα καινουρια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλα να ξερεις οτι το να κανεις refill τα μελανια ή/και να χρησιμοποιησεις non-genuie, χανεις αυτοματα την εγγυηση σου ΚΑΙ μπορει να σου χαλασει το μηχανημα αν το ανταλλακτικο μελανι/toner/drum που θα βαλεις εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα μελανια για ενα epson sx130 απο την καλλιθεα (123refills) απο 7,8 ευρω που εχει το πηρα 6 ευρω το ενα.Τελικα ομως δεν τα εβαλα για τους λογους που εξηγει ο Γιαννης.Προτιμησα να βαλω τα γνησια για 6 ευρω διαφορα (συνολικα) και τα αλλα δυστυχως τα εφαγα στ.. @@@ο γιατι μετα το εμαθα.Επισης στο ιδιο μαγαζι αν θες μπορει να σου γεμισει τα δικα σου,απλα νομιζω θελει προσοχη με διαρροες.

Υ.Γ. Δεν κατηγορω το μαγαζι,ισως δουλευουν αλλα επιδη πρεπει να απενεργοποιησω τα update κτλ. προτιμησα να βαλω τα γνησια.

Link to comment
Share on other sites

Απο ebay θα αγορασεις.(HP 2575 Ink catridges)

Στον epson px 700 που εχω, 12 μελανοδωχεια, 2σετ δλδ @12 ευρο

Δεν θα βρεις φθηνοτερα πουθενα αλλου.

+ 1000. Ebay και ξερό ψωμί! Και δεν το συζητώ καν! Περισσότερο από δύο χρόνια του βάζω τα συμβατά μελάνια, αυστηρά από Άγγλους πωλητές του ebay. Από τρεις διαφορετικούς πωλητές έχω ψωνίσει μέχρι τώρα (ανάλογα με το ποιος έχει την καλύτερη προσφορά), όλων τα μελάνια είναι άψογα, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Αν έβαζα γνήσια μελάνια της Epson (8 ευρώ το ένα), θα είχα πληρώσει μια μικρή περιουσία. Τα συμβατά από ebay μου έρχονται από 1 έως 1,5 ευρώ το ένα μάξιμουμ, κομπλέ με τα μεταφορικά! Τυπώνω τα εξώφυλλα από τα Blu-ray μου καθώς και τα ίδια τα δισκάκια, στην μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης και σε ειδικό ματ χαρτί βάρους από 180 γραμμάρια και πάνω. Το αποτέλεσμα είναι απλά άψογο... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχάνημά μου όμως ρε παίδες στο Π που πήγα μου έβγαιναν γύρω στα 40+€ και τα δύο(black+colour)!!!Πολλά τα λ7!!!

edit

Μπορείτε να μου δώσετε κάνα λινκ που να κάνουν όμως για το δικό μου αποκλειστικά μηχάνημα?

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχάνημά μου όμως ρε παίδες στο Π που πήγα μου έβγαιναν γύρω στα 40+€ και τα δύο(black+colour)!!!Πολλά τα λ7!!!

edit

Μπορείτε να μου δώσετε κάνα λινκ που να κάνουν όμως για το δικό μου αποκλειστικά μηχάνημα?

Να ένας, που βρήκα μέσα σε δευτερόλεπτα. Αλλά μου φαίνεται ακριβός στα 15 ευρώ περίπου. Φαντάζομαι ότι αν ψάξεις και άλλο, σίγουρα θα βρεις φτηνότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον είχα βρει και εγώ αλλά για παράδειγμα σε αυτόν τα μελάνια που δίνει είναι 336 + 342 ενώ αυτά που είχε μέσα το μηχάνημά μου είναι 337 + 343!!!

Πιστεύω ότι εφόσον ο συγκεκριμένος Άγγλος πωλητής δίνει συμβατότητα των μελανιών με τον δικό σου εκτυπωτή σε όλες τις εκδοχές του, είναι σχεδόν απίθανο αν έχεις πρόβλημα συμβατότητας. Λέει: HP PHOTOSMART: 2570, 2573, 2575, 2575A, 2575V, 2575xi, 2710, 2710xi, 7850, 8049, 8050, 8050xi.

Αν δεις τα feedback του, έχει 520 θετικά και μόλις ένα ουδέτερο τον τελευταίο μήνα. Οι συγκεκριμένοι πωλητές μελανιών κάνουν τα πάντα, προκειμένου να αποφύγουν ένα αρνητικό feedback, μια και βασίζουν τις πωλήσεις τους στο άριστο όνομα που χτίζουν με τον καιρό. Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα, θα σου στείλει άλλα μελάνια αμέσως ή θα σου κάνει refund το ποσό χωρίς καμία ερώτηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω!

Βασικά παρήγγειλα αυτά.

Τι γνώμη έχετε?

Επίσης για κάτι πιο άμεσο και σε όχι τιμή Π έχετε να προτείνετε τίποτα???

Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν έκανες καλά, ο πωλητής είναι Κινέζος και έχει πουλήσει μόλις 4 κομμάτια από τα συγκεκριμένα μελάνια! Από την άλλη βεβαια είναι αρκετά φτηνότερος στα 9 ευρώ περίπου, αλλά θα περιμένεις πολύ, σε ακραίες περιπτώσεις μήνα και βάλε, στην καλύτερη δέκα έως δεκαπέντε μέρες.

Ενώ από Άγγλο πωλητή τα μελάνια έρχονται σε πέντε έως δέκα μέρες το πολύ. Τέλος πάντων, αφού τα παράγγειλες τώρα, τελείωσε το θέμα, όταν έρθουν θα κρίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη σου φίλε μου Zarko1.

Τα δέχομαι όλα όσα λες.

Απλά πήγα σε αυτόν για λόγους τιμής και του ότι βλέπω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μου κάνουν καθώς είναι και Manufacturer refurbished αλλά είναι και ίδιοι κωδικοί\νούμερα με τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη σου φίλε μου Zarko1.

Τα δέχομαι όλα όσα λες.

Απλά πήγα σε αυτόν για λόγους τιμής και του ότι βλέπω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μου κάνουν καθώς είναι και Manufacturer refurbished αλλά είναι και ίδιοι κωδικοί\νούμερα με τα δικά μου.

Σεβαστές οι ανησυχίες σου, απλά η δική μου εμπειρία από μελάνια από το αγγλικό ebay (ψωνίζω πολλά χρόνια τώρα, τόσο για Canon όσο και για Epson εκτυπωτές), μου λέει ότι είναι πολύ δύσκολο να έχεις προβλήματα συμβατότητας, οι συγκεκριμένοι πωλητές είναι πολύ έμπειροι.

Δοκιμάζεις λοιπόν και τον Κινέζο και βλέπεις. Αν μείνεις ικανοποιημένος και τα μελάνια του δεν αργούν πολύ, συνεχίζεις με αυτόν. Διαφορετικά δοκιμάζεις και Άγγλο πωλητή. Τα μελάνια σου είναι σχετικά ακριβά, από Άγγλους πωλητές δύσκολα βρίσκεις κάτω από 20 ευρώ. Πάντως βρήκα και αυτόν εδώ, στα 13 ευρώ κομπλέ. Για να έχεις περισσότερες επιλογές... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.