Jump to content



Περί θέρμανσης


karmen1983

Recommended Posts

Σπέρεςςςςςςςςςςςςςςς

Φίλη ψάχνεται στο θέμα θέρμανσης για το σπίτι της. Η οικονομία είναι το Α και το Ω.

Ακουσε διάφορα για την υπέρυθρη θέρμανση και της άρεσε η ιδέα καθώς είναι και γλάμουρ η κατάσταση. Δεν φαίνεται πχ ένα μεταλλικό σώμα καλοριφέρ.

Το ερώτημα είναι έχει ασχοληθεί κανείς να δούμε αν αξίζει;

Θερμαίνει όντως;

φχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Επειδή και εγώ έχω ακούσει και ενδιαφερθεί για τον συγκεκριμένο τρόπο θέρμανσης οικίας όποιος έχει παραπάνω γνώσης επί του θέματος ας της μοιραστεί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε παραγγελιά να το είχα το thread. Ήμουν έτοιμος να ανοίξω thread για το ίδιο.

Σε αυτά που έχω ψάξει εγώ μέχρι στιγμής οι εταιρείες δηλώνουν ότι μπορείς να έχεις μέχρι και 70% λιγότερη κατανάλωση σε ρεύμα (αν είχες ηλεκτρικά σώματα αντί πετρέλαιο). Βέβαια το κόστος απόκτησης του είναι μεγαλύτερο, για 15τμ χώρο χρειάζεται σώμα περίπου 650€. Επίσης το πόσο καλά ζεσταίνουν τα υπέρυθρα εξαρτάται κι από το σπίτι, ένα άδειο δωμάτιο ας πούμε 15τμ θα κάνει πολλές ώρες να το ζεστάνει, αν είναι όμως γεμάτο έπιπλα και κόσμο θα ζεσταθεί πολύ πιο γρήγορα. Για την ώρα ακόμα το ψάχνω, προσωπικά το θέλω για ένα χώρο 20τμ κι είτε θα μπει ηλεκτρικό τζάκι ή τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα υπέρυθρο πάνελ στο σπίτι, περίπου στο 1kw. Έχει τοποθετηθεί 2 μέτρα πάνω από το πάτωμα με στήριξη. Επειδή η κουζίνα είναι ενιαίος χώρος με χολ-σαλόνι-τραπεζαρία, δεν αποδίδει.

Το πάνελ δεν είναι σαν τις θερμάστρες που ζεσταίνουν απευθείας τον άερα, αλλά πετάνε υπέρυθρες. Όσο πιο λίγα ρούχα φοράς, τόσο ζεσταίνεσαι. θα το πρότεινα σίγουρα για δωμάτιο όπου κλείνουν πόρτες και παράθυρα, αλλά να είναι σε μέρος που χτυπάει το ανθρώπινο σώμα, αλλιώς δεν έχει νόημα. Επίσης αν το πανελ δεν κρεμαστεί στο ταβάνι, πρέπει να μπει σε τοίχο. Η επιφάνεια που θα πιάνει θεωρείται αυτόματα κατηλημένη και δε πρέπει να μπει τίποτα εκεί κοντά.

Προσωπικά για το δωμάτιο μου αν δε δουλεύει το καλοριφέρ, βάζω μια θερμάστρα αλογόνου στα 1200w και γίνεται φούρνος (ΦΟΥΡΝΟΣ όμως) σε μισή ώρα το πολύ. Μετά σβήνω και κοιμάμαι σαν κύριος, αφού μου έχει σπάσει και την υγρασία, πράγμα που το πάνελ ΔΕΝ κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα υπέρυθρο πάνελ στο σπίτι, περίπου στο 1kw. Έχει τοποθετηθεί 2 μέτρα πάνω από το πάτωμα με στήριξη. Επειδή η κουζίνα είναι ενιαίος χώρος με χολ-σαλόνι-τραπεζαρία, δεν αποδίδει.

Το πάνελ δεν είναι σαν τις θερμάστρες που ζεσταίνουν απευθείας τον άερα, αλλά πετάνε υπέρυθρες. Όσο πιο λίγα ρούχα φοράς, τόσο ζεσταίνεσαι. θα το πρότεινα σίγουρα για δωμάτιο όπου κλείνουν πόρτες και παράθυρα, αλλά να είναι σε μέρος που χτυπάει το ανθρώπινο σώμα, αλλιώς δεν έχει νόημα. Επίσης αν το πανελ δεν κρεμαστεί στο ταβάνι, πρέπει να μπει σε τοίχο. Η επιφάνεια που θα πιάνει θεωρείται αυτόματα κατηλημένη και δε πρέπει να μπει τίποτα εκεί κοντά.

Προσωπικά για το δωμάτιο μου αν δε δουλεύει το καλοριφέρ, βάζω μια θερμάστρα αλογόνου στα 1200w και γίνεται φούρνος (ΦΟΥΡΝΟΣ όμως) σε μισή ώρα το πολύ. Μετά σβήνω και κοιμάμαι σαν κύριος, αφού μου έχει σπάσει και την υγρασία, πράγμα που το πάνελ ΔΕΝ κάνει.

Ωραιος θα quotarο στη μανα μου το ποστ σου, γιατι επρεπε καπως να της εξηγησω γιατι δεν ειναι καλα/δεν αξιζουν αυτα. Καλυτερα ενα αρκουδισιον με λιγοτερο ρευμα απο το πανελ και ζεστενει τον χωρο -σπαει θερμοκρασια.

Η αλογουνου ειναι και αυτη τεχνικα υπερυθρη απλα βγαζει και φως στο ορατο φασμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου προωθεί-πουλάει αυτά. Όποιος ενδιαφέρεται του δίνω τηλέφωνο να ρωτήσει ότι θέλει.

Πριν ξεκινήσει την προώθηση έβαλε ένα στο σπίτι του να δει τι παίζει. Τελικά γούσταρε, το τίγκαρε (οπότε μάλλον κάνουν δουλειά) και άρχισε την προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν ζεσταινουν τον αερα του χωρου, αλλα το σωμα μας (αντιστοιχια φαγητου και φουρνου μικροκυμματων... δεν μας μαγειρευουν ομως :hehe:). Δουλευουν μονο μεσω της ακτινοβολιας (σωμα Α ---> σωμα Β) και οχι μεσω της συναγωγης (σωμα Α ---> ρευστο ---> σωμα Β) οπως εχουμε στις πατροπαραδοτες συσκευες (σωματα καλοριφερ, θερμαστρες, αεροθερμα).

Αυτο πρεπει να εχει ενα καλο και ενα κακο.

Zεσταινει γρηγορα και γενικα εχει μεγαλη οικονομια σε σχεση με πετρελαιο ή αλλη ηλεκτρικη θερμαντικη συσκευη αλλα οταν κλεινει, πρεπει να νιωθεις "αμεσως" την ψυχρα.

Link to comment
Share on other sites

μια σκέψη που μου ήρθε πάνω σε αυτό το θέμα, αυτές οι συσκευές (υπέρυθρη θέρμανση) δεν επηρεάζουν άλλα ηλεκτρονικά γύρω; λ.χ. κινητά, ασύρματα η IR input σε τηλεοράσεις; η αν έχουν επίπτωση να "κτυπάει" πάνω σε οθόνη και να χαλάει το πάνελ;

από την άλλη βέβαια, δεν είναι υπεριώδης για να φοβηθεί κάποιος κάτι τέτοιο, είναι safe όμως; :whistling

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που ο ΠΣΚ είχε έκθεση στο TAE-KWON-DO ακριβώς για αυτό το θέμα κι αντί να πάτε να τα δείτε live, ρωτάτε ακριβώς την επόμενη μέρα :p

Στην έκθεση είχε πολλές λύσεις και για καινούρια σπίτια, αλλά το βασικότερο, για αλλαγές/μετατροπές σε υπάρχοντα σπίτια. Ανάλογα με το βαλάντι και την κατάσταση του καθενός.

Πιστεύω όμως, ότι δεν αξίζει να γίνει καμία μεγάλη επένδυση γιατί στο μπου@λο που ζούμε, μόλις δουν ότι ο κόσμος γυρίζει σε άλλη μορφή ενέργειας για να γλιτώσει χρήματα, θα αυξήσουν τους φόρους κι εκεί, όπως ήδη έγινε με το αέριο στα αυτοκίνητα. Φθηνότερο είναι ακόμα, αλλά πολλοί θα κάνουν απόσβεση σε 4-5 χρόνια πλέον με την τωρινή τιμή.

Μια αρκετά ενδιαφέρουσα λύση που είδα ήταν θέρμανση από το πάτωμα. Έστρωναν κάτι φύλλα "πλαστικού" τα οποία ζεσταινόντουσαν αρκετά και όπως ξέρουμε όλοι, η ζέστη ανεβαίνει. Το μειονέκτημά τους ήταν ότι κάλυπταν το πάτωμα, αλλά σα λύση πρότειναν να τα βάλει κανείς κάτω από χαλιά και φυσικά το καλοκαίρι τα μαζεύει.

Άλλη λύση που επέλεξαν πολλοί ήταν οι ξυλόσομπες που έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν και με πέλετ. Βέβαια θέλει χώρο και δυνατότητα να βγάλεις το μπουρί κάπου έξω. Φυσικά ισχύει κι εδώ το ίδιο, το πέλετ και το ξύλο είναι ακόμα φθηνά, αλλά αν τους ρίξουν φόρους στο κεφάλι....

Τέλος, υπήρχε μια αρκετά φθηνή λύση, ΑΝ όμως είχε κάποιος τη δυνατότητα εγκατάστασης. Έβαζαν στο ήδη υπάρχον τζάκι ένα σύστημα που ζεσταίνει το νερό του καλοριφέρ. Έτσι μεγάλο μέρος της ενέργειας από το τζάκι που πάει χαμένη, "κυκλοφορεί" στα σώματα και ζεσταίνει όλο το σπίτι. Από τις πληροφορίες που πήρα όμως, θέλει ψάξιμο για κάθε σπίτι χωριστά, στο αν μπαίνει και αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε για το πελετ ότι βγάζει αρκετό έως πολύ καπνό ισχύει?

Και ναι και όχι.

Το πέλετ είναι φτιαγμένο από πριονίδι, που όμως προέρχεται από συγκεκριμένα δέντρα και μόνο από την ψίχα του κορμού. Δυστυχώς όμως η Ελληνική νομοθεσία (πέφτω από τα σύννεφα...) δεν τους υποχρεώνει να το τηρήσουν, αλλά ούτε καν να το αναφέρουν αυτό στις συσκευασίες. Έτσι, τα 9/10 Ελληνικής προέλευσης πέλετ, είναι από οποιαδήποτε δέντρα, ειδικά πεύκο κι ελιά, μαζί με τις φλούδες τους που παράγουν πολύ κάπνα και υπολείμματα, αυξάνοντας έτσι και τη συχνότητα συντήρησης του καυστήρα.

Γενικά θέλει ψάξιμο, γιατί επειδή έχει ψωμί η φάση, θα μπει στο χώρο το κάθε λαμόγιο για να κάνει αρπαχτή.

Link to comment
Share on other sites

To κακό του λέβητα-καυστήρα πέλλετ είναι ότι για να ζεστάνεις 100 τετραγωνικά επί 6-8 ώρες τη μέρα σου βγάζει αρκετή στάχτη για να καθαρίζεις 2 φορές την εβδομάδα.

Στον δικό μας λέβητα τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ γιατί θέλω να είναι στην πέννα. Πέρα από την ηλεκτρική σκούπα για "μπάζα" θες και ένα σετ συρμάτινες βούρτσες σε κοντάρι για να καθαρίζεις μέσα. Έχει τη δουλειά του δλδ η φάση αυτή.

Από εκεί και πέρα, χονδρικά 1 τόνος πετρέλαιο= 2 τόνοι πέλετ. Είτε αγοράζετε είτε φτιάχνετε, τα δικέφαλα-τρικέφαλα-στήθος-ώμους δε τα γλυτώνετε :jester:.

Ο καπνός πάντος όσο και να βγαίνει, πέρα από τη μαυρίλα, δεν είναι ο καθαρός καρκίνος του πετρελαίου. Η καμινάδα η δικιά μας πάντως δεν έχει μαυρίσει και γενικά είναι αρκετά ψηλά, στα 8-9 μέτρα. Γείτονες δε παίζουν είμαστε σχετικά εξοχή.

Πέλετ παίρνουμε τα κλασικά τσουβαλάκια τα 15κιλα, πέρυσι από Λάρισα και κάπου Μακεδονία, φέτος από κάποια βαλκανική χώρα (δε μπορώ να ξεκαθαρίσω ακόμα απο ποια).

Μεταξύ των 2 ελληνικών (αν δεν ήταν εισαγωγή από άλλη χώρα δηλαδή), διαφορά τουλάχιστον στην κατανάλωση ή στην στάχτη δεν έχω βρει. Το βαλκανικό θα δοκιμαστεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Και τελος η κλασσικη λυση του να κυκλοφορουμε με 3 πουλοβερ!

περα απο την πλακα εμεις καναμε ανακαινιση περσι και βαλαμε καυστηρα με αεριο που δινει και ζεστο νερο.μεσα σε 5 λεπτα εχουν ζεσταθει τα σωματα.

απο οικονομια,2 μπουκαλες 45 νομιζω κιλων(δεν εχει περασει ακομα αεριο απο εδω)

κανουν 80 παρα κατι ευρω και αλλαζουμε ανα 1,5 μηνα περιπου( το χειμωνα)

οταν δεν ανοιγουμε καλοριφερ κρατανε σχεδον 6μηνο(η μονη καταναλωση ειναι το ζεστο νερο απο βρυση)

οποτε συνολο χαλαμε το χρονο χοντρικα 10 μπουκαλες αρα γυρω στα 400Ε για θερμανση και ζεστο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.