Jump to content



Agility 3 128gb σε sata 2? Και μια ερωτηση...


stratigos24

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω εναν υπολογιστη με 3 σκληρους (vertex 2 για windows, 750αρη για τις εγκαταστασεις προγραμματων και εναν 250αρη για τα backup) και μητρικη sata 2 (evga x58 sli edition).

Σκεφτομαι να βγαλω τον 750αρη ή να τον εχω και εκεινον μεσα για backup και να βαλω στην θεση του (για τις εγκαταστασεις προγραμματων εναν agility 3 128 gb. Θα δουλεψει κανονικα ετσι? Απλα φανταζομαι θα εχει χαμηλοτερες ταχυτητες μιας και η μητρικη ειναι sata 2, κατι ομως που δεν με πειραζει γιατι ετσι και αλλιως πιο γρηγορος θα ειναι απο τον hdd που εχω.

Και μια ερωτηση ακομα:

Αν υποθεσουμε οτι μου κανει και τον βαζω τον agility, θα πρεπει να κανω format? Τα windows οπως λεω ειναι στον vertex αλλα ολα τα προγραμματα ειναι στον 750αρη. Αν τα κανω 1 προς 1 απεγκατασταση απο τον 750αρη με το revo uninstaller ωστε να μην αφησω καταλοιπα θα ειμαι οκ και υστερα να βαλω τον agility 3 και να ξανακανω εγκατασταση τα προγραμματα ή θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε μου. Να εισαι καλα.

Βλεπω οτι το λες και με σιγουρια οποτε θα το κανω σε περιπτωση που δεν ειπωθει καποια αντιθετη αποψη μεχρι το Σαββατο που λεω να τον παρω.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον ο Vertex 2 θα παραμείνει ως δίσκος συστήματος, δεν χρειάζεται format. Έτσι όπως το σχεδιάζεις, είναι σωστό. Για να μην ξεφύγει κάτι, όταν προσαρτήσεις τον Agility, να του δώσεις το drive letter που είχε ο 750άρης, και θα είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον. Αυτο με το γραμμα του 750αρη ειναι απαραιτητο? (ξερω την διαδικασια).

Edit:

Μιας και βλεπω μικρη διαφορα τιμης του agility με τους αντιστοιχους 128 gb vertex 3 - 4, τι να προτιμησω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον. Αυτο με το γραμμα του 750αρη ειναι απαραιτητο? (ξερω την διαδικασια).

Edit:

Μιας και βλεπω μικρη διαφορα τιμης του agility με τους αντιστοιχους 128 gb vertex 3 - 4, τι να προτιμησω?

O agility 3 είναι value λύση. Ακόμα και σε SATA3 μητρική έχει χάλια επιδόσεις και δεν ξεπερνά το SATA2 speed. Αν έχει μικρή διαφορά πάρε τον vertex 3 γιατί είναι λίγο καλύτερος σε θέματα αντοχής και θα μπορείς να τον αξιοποιήσεις καλύτερα σε μελλοντική αναβάθμιση. Ο vertex 4 έχει 5ετή εγγύηση και ίσως αξίζει το κατιτίς παραπάνω.

Πάντως θα έριχνα και μια ματιά σε samsung 830 μιας και θεωρείται ότι καλύτερο από άποψη αντοχής. Έτρεχε και μια προσφορά την προηγούμενη βδομάδα που έβγαζε τον 128άρι samsung στα 91€.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα έριχνα και μια ματιά σε samsung 830 μιας και θεωρείται ότι καλύτερο από άποψη αντοχής.

Τον σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Και η τιμη...ενταξει...τι 91 σε προσφορα τι 102 απο πλαισιο απο το internet (αλλιως 107).

Θα τον προτιμουσατε απο vertex 3-4 δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Samsung 830 είναι σίγουρα καλύτερος από vertex 3 και agility 3. Τώρα σε θέματα επιδόσεων ο vertex 4 είναι ελαφρώς καλύτερος (ειδικά σε εγγραφή) αλλά ο Samsung 830 είναι στην πράξη πολύ ανώτερος σε αντοχή.

Έχω προσωπικά δοκιμάσει σε διάφορα συστήματα μου Agility 3 και έναν intel 330 που είναι σε θέματα επιδόσεων/τεχνολογίας πολύ κοντά σε vertex 3.

Πήγαινε σε Samsung 830 είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι θα κανω μαλλον.

Βεβαια οτι ειναι πιο γρηγορος απο vertex 3 δεν ξερω γιατι σε ενα ελληνικο benchmark για σκληρους που ειδα, πρεπει να ηταν πιο γρηγορος ο vertex 3.

Βεβαια αυτες τις διαφορες δεν νομιζω οτι μπορει να τις δει ο μεσος χρηστης σαν εμενα οποτε μαλλον παω στο πιο αξιοπιστο που φαινεται να ειναι ο samsung αν και δεν εχω καποιο παραπονο απο τον vertex 2 μου που τον εχω 1.5 - 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι θα κανω μαλλον.

Βεβαια οτι ειναι πιο γρηγορος απο vertex 3 δεν ξερω γιατι σε ενα ελληνικο benchmark για σκληρους που ειδα, πρεπει να ηταν πιο γρηγορος ο vertex 3.

Βεβαια αυτες τις διαφορες δεν νομιζω οτι μπορει να τις δει ο μεσος χρηστης σαν εμενα οποτε μαλλον παω στο πιο αξιοπιστο που φαινεται να ειναι ο samsung αν και δεν εχω καποιο παραπονο απο τον vertex 2 μου που τον εχω 1.5 - 2 χρονια.

απλα και ο agility 3 και ο vertex 3 είναι με sandforce controller ο οποίος συμπιέζει τα δεδομένα από και προς τον SSD και πετυχαίνει καλύτερες ταχύτητες. Με δεδομένα που δεν συμπιέζονται πέφτουν αρκετά οι επιδόσεις τους. Ο Samsung δεν κάνει τέτοια συμπίεση. έχει καθαρά νούμερα και μάλλον καλύτερο read αλλά υστερεί λίγο στα writes. Και πάλι αν σκεφτείς πόσο πιο ανθεκτικός είναι σε σβήσιμο-γράψιμο σε σχέση με όλο τον ανταγωνισμό τα αξίζει τα λεφτά του.

Επίσης ο samsung έρχεται και με toolbox που μπορείς να κάνεις manual trim + GC σε αντίθεση με OCZ

Link to comment
Share on other sites

Καλα για αυτον θα παω... :)

Απλα το ειπα οτι βγηκε στο τεστ 3ος σε επιδοσεις και 2ος ο vertex 3. Σιγα τα ωα. Πολυ που θα το καταλαβω...

Θα ηταν προτιμοτερο να αλλαξω τα windows και να τα βαλω στον samsung με δεδομενο ομως οτι δεν θα μεινει μονο με τα windows οπως ο vertex 2 τωρα αλλα θα εχει και προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό

wyzoC.png

Για μένα καλό θα ήταν να βάλεις λειτουργικο και κάποια προγράμματα σε samsung και αν έχεις πρόβλημα χώρου εξαπλώνεσαι και στα υπόλοιπα αποθηκευτικά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχω προβλημα χωρου διοτι εχω προγραμματα μουσικης (γιαυτο θελω και τον 2ο ssd) που μονο τα samples απο βιολια και πιανα ειναι καπου στα 50 giga και θελω να φορτωνονται πιο γρηγορα. Βεβαια δεν αργουν και τοσο πολυ αλλα με εναν ssd θα δω αρκετη διαφορα πιστευω.

Αλλα 22 giga το battlefield 3...καταλαβες τωρα. Γιαυτο δεν ξερω αν ειναι καλυτερα ολα σε εναν τα προγραμματα και στον αλλο το λειτουργικο. Αυτη τι στιγμη στον 750αρη (που ειναι ολα τα προγραμματα πλην του fifa 13 που θα μπει σε λιγες μερες) εχω καταναλωσει 80 gb.

Ασε που κοιταω να το γλιτωσω το φορματ διοτι ουτε 20 μερες δεν εχω που εκανα και αντε να ξανα γινουν ολα τα updates. Μονο αυτα βαριεμαι.

Το πινακακι τι μας δειχνει? Τεραστια διαφορα του samsung με τους υπολοιπους?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις "clone" το δίσκο που έχεις λειτουργικό τώρα στον Samsung που θα αγοράσεις και στον δεύτερο SSD που έχεις να βάλεις π.χ. παιχνίδια και άλλες εφαρμογές που είναι μεγάλες σε μέγεθος ώστε να μην τον έχεις γεμίσει full τον Samsung. Τα παιχνίδια ούτως ή άλλως θα σου ζητήσουν path κατά την εγκατάσταση.

Εγώ έχω τον SSD για λειτουργικό και RAID-0 με 2 δίσκους 1TB (το οποίο ήταν από τις γρηγορότερες λύσεις σε μηχανικούς δίσκους) ώστε εκεί να πετάω τις εφαρμογές και τα παιχνίδια. Τώρα αν ξημεροβραδιάζομαι με ένα μόνο παιχνίδι και χάνω τις άπειρες εργατοώρες εκεί τότε το κάνω εγκατάσταση στον SSD του λειτουργικού.

ΕDIT: την φωτό θα την βρείς και στο thread που έχουμε εδώ για samsung. Κάποιος τύπος σε εξωτερικό βασάνισε έναν 60άρι samsung φτιάχνωντας μια εφαρμογή που γράφει-σβήνει συνέχεια μεγάλο όγκο δεδομένων και το άφησε να τρέχει να δει σε πόσες μέρες θα παραδόσει πνεύμα ο SSD. Το ίδιο το έκανε και με άλλους δίσκους προκειμένου να δοκιμάσει την αντοχή τους. Αν δεν κάνω λάθος το διάγραμμα απεικονίζει τον όγκο των δεδομένων που γράφτηκαν μέχρι το σημείο που παρέδωσε πνέυμα ο SSD και έγινε read-only.

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα...λειπουν βεβαια και αλλοι σκληροι απο το τεστ στην εικονα αλλα αυτο δεν εχει να λεει.

Απο εκει και περα, θα δω πως θα το κανω. Το clone παω να δω πως γινεται αλλα φανταζομαι θα ειναι ψιλομπλεξιμο. Ή θα μεινω με τον vertex 2 να εχει τα win ή θα κανω φορματ και θα βαλω τα win στον samsung.

Διαβασα οτι οι ssd δεν ειναι καλο να ειναι γεματοι (οπως μου λες και εσυ) και σκεφτομαι οτι με 20gb ελευθερα στον vertex με τα windows (ειναι 26gb για την ακριβεια αλλα ολο και καπως θα πεσει με τον καιρο) και αλλα 30 - 40gb ελευθερα στον samsung περιπου (αν εχει καθαρα 128 πραγματικα οταν τον παιρνεις) θα ειναι οκ το συστημα?

Και κατι τελευταιο. Οταν εκανα τωρα φορματ που ειχα και πριν τον vertex με τα windows, το εκανα με τον κλασσικο τροπο. Εκανα boot απο το dvd και εκει που σου εχει στα windows να φτιαξεις διαμερισματα, να διαγραψεις διαμερισματα, να επιλεξεις που θελεις να κανεις την εγκατασταση τους και να κανεις delete, εγω επελεξα τον vertex πατησα delete ωστε να αδειασει και υστερα τον επελεξα να μπουν εκει τα windows. Ειναι λαθος? Αλλοι λενε οκ αυτον τον τροπο και αλλοι λενε οτι πρεπει να γινει secure erase με καποιο live cd linux και υστερα να μπει το λειτουργικο. Τελικα ποιο ειναι το σωστο? Εγω οκ τον βλεπω τον σκληρο μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μπλέξιμο να κάνεις cloning των δίσκων. Δεν θυμάμαι τώρα αν υπάρχει κάτι δωρεάν και καλό αλλα τρέχεις το πρόγραμμα, διαλέγεις τον δίσκο που θέλεις να κάνεις cloning, διαλέγεις σε ποιον και πιθανώς 2,3 ακόμα advanced επιλογές για να μην καθυστερήσει πολύ και μετά κάνει κανα μισάωρο τη δουλειά μόνο του. Μετά είσαι έτοιμος και αλλάξεις ρυθμίσεις σε BIOS ή στην δική μου περίπτωση αλλάζεις θέσεις σε δίσκους και καλώδια SATA.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα τελικα τον samsung 830. Δεν ειχε στη συσκευασια του τη ''βαση'' που απο 2.5 τον κανει 3.5 και ετσι πηρα μια ξεχωριστα στα 3 ευρω. Ο vertex 2 ειχε στη συσκευασια του, αλλα μαλλον δεν το παρεχουν ολοι οι σκληροι. Τωρα παμε αργα οτι ειναι να κανω να το κανω σωστα.

Να ευχαριστησω εσενα vagsk για το χρονο σου και τη βοηθεια σου αλλα και τα υπολοιπα παιδια.

Οσον αφορα τωρα το clone κλπ, δωσε μου εναν λογο του γιατι να προτιμησω τα windows στον samsung (και να μην μεινω ετσι οπως ειμαι με τα windows στον vertex και τα προγραμματα - παιχνιδια στον samsung) και αμα δω οτι οντως ειναι κατι που προσφερει ουσιαστικα, θα το κανω. Απλα κοιταω να μην μπλεξω τοσο.

Αυτο απο ide σε ahci να προσπαθησω να το κανω? Μου κοβει ουσιαστικα αποδοση απο τον vertex (και μετα θα μου κοβει και απο τον samsung) ή απλα μετα θα βγαζει σωστο αποτελεσμα και το as ssd? :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα τελικα τον samsung 830. Δεν ειχε στη συσκευασια του τη ''βαση'' που απο 2.5 τον κανει 3.5 και ετσι πηρα μια ξεχωριστα στα 3 ευρω. Ο vertex 2 ειχε στη συσκευασια του, αλλα μαλλον δεν το παρεχουν ολοι οι σκληροι. Τωρα παμε αργα οτι ειναι να κανω να το κανω σωστα.

Να ευχαριστησω εσενα vagsk για το χρονο σου και τη βοηθεια σου αλλα και τα υπολοιπα παιδια.

Οσον αφορα τωρα το clone κλπ, δωσε μου εναν λογο του γιατι να προτιμησω τα windows στον samsung (και να μην μεινω ετσι οπως ειμαι με τα windows στον vertex και τα προγραμματα - παιχνιδια στον samsung) και αμα δω οτι οντως ειναι κατι που προσφερει ουσιαστικα, θα το κανω. Απλα κοιταω να μην μπλεξω τοσο.

Αυτο απο ide σε ahci να προσπαθησω να το κανω? Μου κοβει ουσιαστικα αποδοση απο τον vertex (και μετα θα μου κοβει και απο τον samsung) ή απλα μετα θα βγαζει σωστο αποτελεσμα και το as ssd? :)

H πρόταση για cloning του vertex σε samsung για λειτουργικό πατάει στο γεγονός ότι ο Samsung έχει μεγαλύτερη αντοχή και συνεπώς θα είναι καλύτερα long term αφού στο λειτουργικό το γράψε-σβήσε πάει σύννεφο. Άμα βαριέσαι όμως την όλη ιστορία άστο όπως είναι. Για το AHCI ναι πρέπει να μπει γιατι σε κόβει και στους 2 SSD. Πρώτα περνάς drivers, κάνει αλλαγή στην registry των windows και τελευταία αλλαγή σε BIOS από IDE σε AHCI πριν το επόμενο reboot.

Για ότι άλλο θες και εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ είμαστε, ρώτα και σε ότι μπορούμε θα σε βοηθήσουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.