Jump to content



Περί ebay και παραλαβής πακέτου...


PClord

Recommended Posts

Καλησπέρα Labιτες..! :) :hi:

Έχω κάποιες απορίες για όσους ασχολούνται και αγοράζουν από ebay..

Έκανα και εγώ λοιπόν την πρώτη μου αγορά αυτές τις μέρες, αγόρασα μια οθόνη για το laptop μου από Αγγλία (LCDkings) και επέλεξα την μεταφορική "Royal Mail", όλα καλά μέχρι εδώ..

Σύμφωνα με το tracking number της Royal, η οθόνη έφτασε Ελλάδα..

Και εδώ φτάνουμε στις απορίες:

-Από εκεί και έπειτα πώς πάει η διαδικασία..;

1)Η Royal "πασάρει" το πακέτο στα ΕΛΤΑ και εγώ παραλαμβάνω από ΕΛΤΑ;

2)Υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση που πρέπει να πληρώσω;

3)Μπορώ να πάρω κάπου τηλέφωνο για να ενημερωθώ αν όντως το πακέτο είναι Ελλάδα και αν ναι πού..;

Ευχαριστώ και συγγνώμη που σας ζάλισα.. :fun:

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Οχι

3) Αν εχεις πληρωσεις "Royal Mail" απλο, δεν μπορεις να δεις που βρισκεται. Αν εχεις πληρωσει "Royal Mail Tracked", μπορεις να το τσεκαρεις σε αυτες τις ιστοσελιδες:

- Elta Courier - Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ :: Track Shipment

- ELTA*Track & Trace

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Οχι

3) Αν εχεις πληρωσεις "Royal Mail" απλο, δεν μπορεις να δεις που βρισκεται. Αν εχεις πληρωσει "Royal Mail Tracked", μπορεις να το τσεκαρεις σε αυτες τις ιστοσελιδες:

- Elta Courier - Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ :: Track Shipment

- ELTA*Track & Trace

Δυστυχώς είχα επιλέξει το απλό "Royal Mail".. :fist: (είχε αυτό και "International Int'l"-απλό + express)

Κοίταζα να βάλω το πιο οικονομικό (για ευνόητους λόγους..) και δεν τα ήξερα κιόλας.. :p

Anyway, μαθαίνουμε από τα λάθη μας..!

Σας ευχαριστώ όλους..! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
1) Ναι

2) Οχι

3) Αν εχεις πληρωσεις "Royal Mail" απλο, δεν μπορεις να δεις που βρισκεται. Αν εχεις πληρωσει "Royal Mail Tracked", μπορεις να το τσεκαρεις σε αυτες τις ιστοσελιδες:

- Elta Courier - Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ :: Track Shipment

- ELTA*Track & Trace

Μου έχουν στείλει από ebay με Royal Mail. Την πρώτη φορά δεν μου έφτασε τίποτα οπότε την δεύτερη τους ζήτησα να έχει και tracking number. Βλέπω στην πρώτη σελίδα που έδωσες ότι έχει status από 23/2 "Receive Item At Office Of Exchange". Τι σημαίνει αυτό και από που θα πρέπει να πάω να παραλάβω; Να υποθέσω ότι θα μου έρθει το πακέτο την Δευτέρα στην διεύθυνση παραλαβής (λογικά Σάββατο δεν στέλνουν);

Εδώ γιατί δεν το βρίσκει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.