Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Το δεύτερο γατάκι στη ζωή μου που θάβω, αφού κάποιος μαλάκας το χτύπησε και το παράτησε μπροστά μου στην μέση του δρόμου να ξεψυχήσει.

 

Αφού το μάζεψα και ξεψυχησε το καυμένο στα χέρια μου πήγα δίπλα στο ποτάμι να το σκεπάσω με λίγο χώμα. Μη μπορώντας να ηρεμήσω πάλι, άρχισα να ψάχνω τι ισχύει νομικά.

 

http://avlegal.gr/travmatismos-zoou-syntrofias-se-trocheo-atychima/

 

Δηλαδή αφού τραυματίσουμε θανάσιμα η όχι ένα αδέσποτο, η μόνη μας υποχρεωση είναι να καλέσουμε τον Δήμο ώστε να καλέσει κτηνίατρο κλπ.

 

Δεν ξέρω αλλά κάτι τέτοιες στιγμές σκέφτομαι ότι δεν έχουμε σωτηρία σαν είδος.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Μεγάλη μέρα η σημερινή... Ανέλαβα να υιοθετήσω την γάτα μίας φίλης η οποία είναι στο τελευταίο στάδιο της κ0λ0αρρώστιας.

Από το άγχος μου για το πως θα τα πάνε με τον κακομαθημένο Λάμπη δεν έχω κλείσει μάτι...

Πρώτη φορά θα βρεθώ με δύο γατιά σε ένα σπίτι. Ο Λάμπης 4 ετών και η Κατερίνα που θα μας έρθει κατά το μεσημέρι 10ετών Πέρσικη.

Αν έχετε καμία συμβουλή όσοι έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Η Bella μου είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο γατί, δεν σηκώνει χάδια ούτε αγκαλίτσες και άλλα συναφή. Γενικότερα έχει δική της ατζέντα και  δεν τις αρέσουν καθόλου οι αλλαγές. (αλλάξαμε το είδος της άμμου και άρχισε να κατουράει στο χαλί..) αλλά το βράδυ δεν φεύγει από το κρεβάτι και όταν καθόμαστε θα επιλέξει κάποιον και θα κάτσει πάνω του, δίπλα του ή όπως την βολέψει και όποιος έχει αντίρρηση ας πρόσεχε... ?

 

Όταν ήρθε στο σπίτι ο Spot (ήταν δεν ήταν 2 μηνών και η Bella 2 ή 3 ετών) δεν μπορείς να φανταστείς τι έγινε... Φώναζε σαν να την σκότωναν, έτρεχε σαν την τρελή και ενώ έτρεχε τις έφευγαν τσίσα και κακάκια, κρυβόταν μονίμως και δεν σε άφηνε να την πλησιάσεις... Μιλάμε ήταν σκέτη κόλαση...

 

Καθώς περνούσαν όμως οι ημέρες τα πράγματα πήγαιναν μόνο προς το καλύτερο, μετά από μερικές ημέρες σταμάτησαν οι υστερίες της και μέσα σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα τις ήταν παντελώς αδιάφορο το νέο ψιψινί... Φτάνοντας στο σήμερα μετά από 2 χρόνια απλά τον ανέχεται.

 

Εκεί όμως που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν ένα τόσο δύσκολο γατί σαν την Bella δεν χρειάστηκε παρά μερικές ημέρες για να ηρεμήσει είμαι σίγουρος ότι και ο Λάμπης θα τα καταφέρει και η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι υπομονή... ???

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω την εμπειρια μου...

 

Η Luckey ηταν 6 χρονων τοτε που φεραμε σπιτι τον Βαλεντινο 1.5 μηνων (λιγο πιο νωρις απο το προβλεπε). Κραταγαμε τον μικρο στην κουζινα (15τμ χωρος)  με παιχνιδια / νερο / φαγητο / WC και σε συχνα τον βγαζαμε εξω για να εχουν οπτικη (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) επαφη για 2 εβδομαδες.
 Το επομενο σταδιο (1 εβδομαδα περιπου), ο πιτσιρικος κουζινα, αλλα βαλαμε μια παιδικη πορτα , με εξτρα πλεγμα, ωστε να βλεπονται , αλλα παλι να μην ακουμπαει το ενα το αλλο.

Ειχαμε καυγαδακια, αλλα τωρα κοιμονται μαζι. μετα απο 1 χρονο.

 

Σε εσενα ειναι αρκετα διαφορετικα γιατι φερνεις μια ωριμη γατα, στον  μικρο. Δωσε τους χρονο και οχι αμεσως φουλ μαζι. Θελει χρονο και υπομονη...

(Τα παραπανω τα ειδα σε μια αστεια σειρα My cat from Hell, που μεταξυ αστειων, δινει ωραιες συμβουλες)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια. Ο 2 χρονων Ζήκος μόλις αντιλήφθηκε την 3 μηνων Φιφίκα ?, έκανε λες και του κλέβαν το φαγητό, περιουσία, αυτοκίνητο κλπ. μούγκρισε και έκανε να γνωστά hish...σε όλους και σε όλα. Μετά από περίπου μια εβδομάδα ηρέμησε. Τώρα γλείφονται, κοιμούνται το ένα πάνω στο άλλο κλπ.

 

Ξεχωριστά στην αρχή. Απομόνωσε μάλλον την μεγάλη. Και αραιά και που, βάζε την μία γάτα στον χώρο της άλλής, αφού φυσικά φροντίσεις να κρύψεις κάπου τον "κατοικο" του εκάστοτε χώρου,  για να συνηθίζουν την μυρωδιά. Κανα 2λεπτο-5λεπτο φτάνει.

 

Επίσης βοηθάει να βάλεις τα μπολάκια φαγητου νερου κλπ από την μια και την άλλη μεριάς της πόρτας που ενδεχομένως να χωρίζει τα δωμάτια. Τρώνε και μυρίζουν ο ένας τον άλλον και το συνδυάζουν με κάτι καλό.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου χθες ανταλλαξαν μερικα χχχχχχουυυυυυ και χχχχχιιιιιι και η κατερινα την εκανε με ελαφρα (δε του το ειχα του μπασμενου του Λαμπη :hehe:) σημερα ειμαστε στη δευτερη μερα καπως ετσι

 

-Α εδω ειναι δεν εχει κουνησει. Οκ φευγω τα λεμε σε λιγο παλι.

 

 

Spoiler

20190118_143418.jpg

 

-Που να παω ρε χαμενε, μονο σε αυτη τη γωνια με αφηνεις ησυχη...

 

 

Spoiler

20190118_143438.jpg

 

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε :hehe:

Πλακα πλακα αυτο ειναι το πιο αγριο περιστατικο. Αυτη τη στιγμη κοιμαται η μια στον καναπε και ο αλλος στο ονυχοδρομειο του.

Τα περιμενα πολυ πιο δραματικα τα πραγματα. 

 

 

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα. Εχουν σταματησει τα χουυυυ και χιιιι. Ο μικρος ακολουθει την κατερινα οπου παει σε στυλ κατσε να δω για που το εβαλες.

Σημερα ηταν το πρωτο βραδυ που μεινανε μαζι. Μεχρι χθες ειχα την κατερινα στο ισογειο τα βραδια και τον Λαμπη επανω.

Νομιζω με βοηθησε πολυ αυτη η δυνατοτητα. Εκανα σχετικα αργα την επαφη και σιγα σιγα αυξανα το χρονο που ηταν μαζι στο ιδιο σπιτι. 

Το τυχερο του πραγματος οτι με καποιο μαγικο τροπο καταλαβαν ποιος τρωει απο ποιο μπωλακι. Ταισα πρωτο τον Λαμπη μιας και απο οτι φαινεται πηρε τα ηνία και μετα την κατερινα. Τα εβαλα τα μπωλακια τους σχετικα μακρια μεν αλλα να εχουν οπτικη επαφη δε, οταν τρωνε.

 

Ολα καλα πανε και ελπιζω να συνεχισουν. Σημερα θα κλεισω ραντεβου στο γιατρό για την κατερινα να κανουμε ενα γενικο τσεκ απ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2019 at 9:56 AM, YDinopoulos said:

(Τα παραπανω τα ειδα σε μια αστεια σειρα My cat from Hell, που μεταξυ αστειων, δινει ωραιες συμβουλες)

απο τις πιο καλες εκπομπες για γατουλιδες,πραγματικα εχω μαθει παααρα πολλα που δεν ηξερα απο τον καραφλο γατο-νιντζα.......

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι περασα μερες λαχταρας με την Κατερινα. Την πηγα για εξετασεις. Δεν ηταν και σε τοσο καλη κατασταση μιας και ποιος θα μπορουσε να τη φροντισει οταν στο σπιτι υπαρχει ενα τοσο σοβαρο θεμα υγειας.

Τα εμφανη προβλήματα ηταν ευκολα απλα θελανε χρονο. Ειχαμε θεμα με το τρίχωμα, που είχε γεμισει με κομπους. Με χτενισμα καθε μερα λυθηκε. Επομενο προβλημα το ενα νυχι που ειχε γυρισει κ της ειχε χωθεί της κακομοιρας στο ποδι. Το φτιάξαμε και αυτο. Μεσα σε ολα αυτα ειχαμε και θεμα χρονιας ωτιτιδας, που το πολεμαμε με καθημερινη θεραπεια. Και δε μας φτανανε και αυτα εχουμε και χαλια δοντια με πολυ πετρα και σε κανα 15ημερο παμε για καθαρισμο. Ο λογος που δεν μπορει να φαει ξηρα τροφη.

 

Εκεί που μου κοπηκαν τα ποδια ηταν οταν πηραμε τη γενικη αιματος, οπου η κρεατινινη της ηταν ανεβασμενη. Δυστυχώς οι περσικες εχουν ταση προς νεφρικη ανεπάρκεια. Ειχαν βαρεσει συναγερμοι. Εγω να κλαιω σαν να την ειχα 10 χρονια και να μην ηρεμω. Για καλη μου τύχη επεσα σε καλους γιατρους με πρωτο και καλυτερο τον Κυριο Παναγιωτη Παπαϊωάννου (δεν ειναι τυχαιο το κεφαλαιο Κ στο κυριος). Με ηρεμησε, μου μιλησε και καναμε εναν υπερηχο γενικο. Ευτυχως ο υπερηχος ηταν καθαρος και τα νεφρά σε αψογη κατασταση. Οι αιματολογικες ουσιαστικα εδειξαν οτι οι τροφες που ετρωγε το ζωντανο δεν ηταν αυτο που επρεπε (δυστυχως λογω αμελειας και οικονομικων τροφες super market και μονο  κονσερβα). Αλλαξαμε τροφη και παμε για επαναληπτικές σε κανα μηνα με μονο σιγουρο οτι ολα θα ειναι καλα.

 

Παιδια προσεχετε με τα ζωντανα σας και προσεχετε και την τροφη τους. Χαρακτηριστικη φράση που ακουσα "δεν γινεται να τρως καθε μερα πιτογυρα μεχρι τα 50 σου και να μην εχεις χοληστερινη σε αιματολογικες εξετασεις".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.