Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Έπειδη θυμαμαι την περιπτωση απλα θα κανεις υπομονη. Παρε του κανα παιχνιδι να του το κουνας οταν γκρινιαζει να ξεχνιεται.

 

Σε αλλα νεα. Τη ζωη του να εκανα και τι στο κοσμο...

 

20180618_191440.jpg

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, θα σας στεναχωρήσω. 

Χθες το απόγευμα, κατά τις 20.00, έβγαλα βόλτα το μωρό. Την ώρα που ετοίμαζα το καρότσι, βλέπω ένα αυτοκίνητο να περνάει μπροστά από το σπίτι μου και ένα μικρό αδέσποτο σκυλάκι να προπορεύεται γαβγίζοντας. 

Ο οδηγός κόρναρε, αλλά δεν σταμάτησε το όχημα, ώστε να σιγουρευτεί ότι το σκυλάκι έκανε στην άκρη. Αυτό πήγε λίγο πιο πέρα και το αυτοκίνητο άρχισε να αναπτύσσει ταχύτητα. 

Δυστυχώς, το σκυλάκι, σε κλάματα δευτερολέπτου, ''έκοψε'' ξανά προς τη μέση του δρόμου, με αποτέλεσμα να το πάρει από κάτω το αυτοκίνητο. Πέρασε από πάνω του και ο ήχος που άκουσα ήταν ανατριχιαστικός.

Το καημένο, εμφανώς σοκαρισμένο και φοβισμένο, σύρθηκε μέχρι την ελιά που βρίσκεται έξω από το σπίτι μου και ξάπλωσε εκεί. Για μια στιγμή, άρχισα να ελπίζω ότι θα ζήσει. Δυστυχώς, άρχισε να έχει σπασμούς και μετά από 2 λεπτά πέθανε. Από τη μυτούλα του, τη στιγμή του θανάτου, άρχισε να τρέχει αίμα. 

Ο οδηγός ήρθε και μου είπε ότι νόμιζε πως το σκυλάκι είχε φύγει από τον δρόμο. Ήταν στεναχωρημένος, αλλά με το είδος της στεναχώριας που περνάει σε 2-3 ώρες. Καθόμουν εκεί, με το μωρό στο καρότσι, και έβλεπα το άψυχο σωματάκι του και τ' ανοιχτά, ακόμα, ματάκια του. 

Θα το έπαιρναν το επόμενο πρωί οι άνθρωποι του Δήμου, αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να το αφήσω τόσες ώρες έτσι. Ξεκίνησα να ψάχνω κάποιο κτηνιατρείο, μήπως και το μαζεύαμε από τώρα. 

Τελικά, όταν επέστρεψα, κάποιος το είχε πάρει. Δεν ξέρω τι απέγινε. Εύχομαι να είναι στον παράδεισο και να παίζει χαρούμενο. Τη χαρά που στερήθηκε εδώ, να τη βιώσει εκεί.

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος το κορνάρισμα. Σταματάς το αυτοκίνητο και περιμένεις να διασχίσει το δρόμο ή εναλλακτικά επιβραδύνεις στα 5 km/h για να μην συμβεί αυτό που συνέβη. Οδηγική συμπεριφορά εκτός τόπου και χρόνου αυτό που περιγράφεις. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Του είπες του οδηγού να έχει την ίδια κατάληξη;

Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τέτοιο. Ο οδηγός ήρθε (οι περισσότεροι, απλά, θα έφευγαν) και έψαχνε χαρτόκουτα, για να το βάλει μέσα. Δεν τον δικαιολογώ. Όπως έγραψε και ο @trib, η οδηγική του συμπεριφορά ήταν αχαρακτήριστη. Αλλά το σκυλάκι δεν θα ερχόταν πίσω.

Πέθανε μπροστά στα μάτια μου. Τιναζόταν, σαν να προσπαθούσε να εκτείνει το σώμα του. Ήταν οι επιθανάτιοι ρόγχοι του.

Ανέφερα το περιστατικό, με την ελπίδα να είμαστε προσεκτικότεροι, όταν συναντούμε αδέσποτα. Ξέρεις πόσα παρατάνε καθημερινά στη Μυτιλήνη;

Μέσα στην πόλη, υπάρχει ένα μέρος που τ' αφήνουν με τη σέσουλα. Πέρισυ, είχαν αφήσει 7 σκυλάκια. Ε, μέσα σε 5 μέρες πέθαναν τα 5 εξ αυτών και γλίτωσαν τα 2.

Η στάση μας απέναντι στα ζώα είναι που με θλίβει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα ? το τελευταιο διαστημα μεσα στις αναποδιες που εκαναν παρτυ προστεθηκε και η αλλαγη συμπεριφορας της γατουλας που εχω στειρωσει και εχω σχεδον δυο χρονια μαζι μου, ισως το λαθος μου να ηταν οτι τις εδινα προσβαση μεσω του κηπου να βγαινει παραεξω αλλα τωρα δεν επιστρεφει πισω, εδω και δυο μερες δεν ερχεται για φαγητο, μου εχουν πεσει πολλα μαζεμενα και η γατουλα ηταν μια καλη παρεα και χαλαρωση, δεν ξερω σε τι οφειλεται αυτη η αλλαγη και με προβληματισε αρκετα,

Ισως μελη με μεγαλυτερη εμπειρια και συμβιωση με τα αγαπημενα τετραποδα γνωριζουν κατι παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον γάτο μας, τον βγάζω πια μόνο συνοδεία έξω στην αυλή. Με το που σαλτάρει στο περιμετρικό τοιχάκι να φύγει, τον γραπώνω και μέσα. Άλλες φορές κάθεται με τις ώρες και δεν σκέφτεται να την κάνει. Το θέμα είναι τα διάφορα πετούμενα που λοκάρει και φυσικά θέλει να τα πάρει στο κυνήγι.

 

Ευτυχώς το παράθυρο που κοιτάει στην αυλή έχει σιδεριά απο έξω, οπότε τελικά εφάρμοσα και κοτετσόσυρμα απλό, και τώρα πάει και αρράζει πάνω στο περβάζι του παραθύρου και έχει επαφή με τον έξω κόσμο. Και έχει σταματήσει το διαρκές "get me out hooman, NOWWW" νιαούρισμα.

 

gatos1.thumb.jpg.bc650a25348495f67a8f0bf3e86519d0.jpggatos2.thumb.jpg.7409404ff92da5f12f540847dca7add2.jpg

 

Βέβαια πολλά βράδυα σκάνε και άλλα  γατιά εκει γύρω και τα λένε με τον δικό τους "τρόπο" που σου στερεί λίγο από ύπνο.

 

Αυτός βασικά που μου έδωσε το σύρμα εκτός από τέτοια είδη κήπου έχει και petshop με πολλά γατιά στο μαγαζί, και μου είπε ότι ο δικός του, που επίσης μετακόμισε από διαμέρισμα σε μονοκατοικία, βγαίνει κανονικά έξω, αλλά μόνο εκεί στην γειτονιά και πάντα γυρίζει. Ο δικός μας μια φορά που τον αφήσαμε να δούμε τι θα κάνει και που θα πάει, βρέθηκε από την άλλη αυλή της γεινόνισσας, στον μπροστά δρόμο του σπιτιού που δεν έχει πρόσβαση η δικιά μας, και τον κυνηγούσαμε κάτω από σταυθμευμένα αυτοκίνητα. Αν δεν υπήρχε ο κίνδυνος από τα αυτοκίνητα, δεν θα τον περιόριζα. Γάτος είναι, στειρωμένος είναι, δεν κινδυνεύει από "καβγάδες" και "τσαμπουκάδες". Αλλά μόνο από οδηγούς.

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι ότι όσο τον βγάζω έξω και τον αφήσω τελικά να φύγει προς το παρώω, θα πάει όλο και πιο μακριά σε σχέση με την προηγούημενη φορά. Λογικά είναι, καθώς εξερευνά την περιοχή. Μια μέρα πάντως που κάτι τον τρόμαξε, πήδηξε σε χρόνο dt τον τοίχο και έτρεξε μέσα στο σπίτι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ?

Τελικα μετά από ένα 24ωρο αγωνίας και στεναχώριας η φουφουλα μου ήρθε στη αυλή και την έβαλα σπίτι,  αρκετά πεινασμένη και με ενδείξεις φόβου, πλέον με τα απαραίτητα που πήρα από κοντινό μαγαζί θα την βγάζω ελεγχόμενη έξω, περιμένω βέβαια να δω αντιδράσεις αλλά δεν σκοπεύω να την αφήσω εκτός γιατί ο φόβος για τα αυτοκίνητα τον διαπιστώνω συχνά με τα άτυχα γατάκια που βλέπω, ☹️

E4FC6914-6EF3-4B9F-AB17-1B6E479F1F5B.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος euaggelos71 έγραψε:

Καλησπέρα ?

Τελικα μετά από ένα 24ωρο αγωνίας και στεναχώριας η φουφουλα μου ήρθε στη αυλή και την έβαλα σπίτι,  αρκετά πεινασμένη και με ενδείξεις φόβου, πλέον με τα απαραίτητα που πήρα από κοντινό μαγαζί θα την βγάζω ελεγχόμενη έξω, περιμένω βέβαια να δω αντιδράσεις αλλά δεν σκοπεύω να την αφήσω εκτός γιατί ο φόβος για τα αυτοκίνητα τον διαπιστώνω συχνά με τα άτυχα γατάκια που βλέπω, ☹️

E4FC6914-6EF3-4B9F-AB17-1B6E479F1F5B.jpeg

 

τα αυτοκίνητα είναι θέμα και ειδικά το βράδυ.. εμείς με τον γάτο έχουμε βρει μια ισορροπία και τον βγάζουμε πρωι πρωι αν έχει καλό καιρό και μέχρι το μεσημεράκι έχει μαζευτεί μόνος του.. βέβαια εμείς αναγκαστήκαμε να εφαρμόσουμε αυτή τη τακτική γιατι τον βρήκαμε μικρό μεν σε μια λεοφώρο και τον μαζέψαμε αλλά αρχικά δεν τον ήθελε καθόλου μέσα στο σπίτι η σκυλίτσα μας οπότε του είχαμε ένα σπιτκάκι έξω για κανα 6μηνο και εμπαίνε μέσα για λίγο..

τώρα βέβαια είναι κολλητάρια με το σκυλί αλλά επειδή έμαθε στο μέσα έξω και είμαστε και ισόγειο δε γινόταν να το περιορίσουμε

φοβάμαι τα αυτοκίνητα αλλά δεν έχει πολύ κίνηση στους γύρω δρόμους και προσπαθούμε να τον μαζεύουμε όσο έχει ακόμα μέρα.

πάντως αν δεν είχε μάθει έξω ίσως να μην έπρεπε να της δείξεις τη ωραία που είναι στον έξω κόσμο, τώρα θα ζητάει τσαρκες ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2018 at 10:34 ΠΜ, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

τα αυτοκίνητα είναι θέμα και ειδικά το βράδυ.. εμείς με τον γάτο έχουμε βρει μια ισορροπία και τον βγάζουμε πρωι πρωι αν έχει καλό καιρό και μέχρι το μεσημεράκι έχει μαζευτεί μόνος του.. βέβαια εμείς αναγκαστήκαμε να εφαρμόσουμε αυτή τη τακτική γιατι τον βρήκαμε μικρό μεν σε μια λεοφώρο και τον μαζέψαμε αλλά αρχικά δεν τον ήθελε καθόλου μέσα στο σπίτι η σκυλίτσα μας οπότε του είχαμε ένα σπιτκάκι έξω για κανα 6μηνο και εμπαίνε μέσα για λίγο..

τώρα βέβαια είναι κολλητάρια με το σκυλί αλλά επειδή έμαθε στο μέσα έξω και είμαστε και ισόγειο δε γινόταν να το περιορίσουμε

φοβάμαι τα αυτοκίνητα αλλά δεν έχει πολύ κίνηση στους γύρω δρόμους και προσπαθούμε να τον μαζεύουμε όσο έχει ακόμα μέρα.

πάντως αν δεν είχε μάθει έξω ίσως να μην έπρεπε να της δείξεις τη ωραία που είναι στον έξω κόσμο, τώρα θα ζητάει τσαρκες ?

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση, μικρουλα την βρηκα εξω και επειδη οι πιθανοτητες επιβιωσης δεν ηταν υπερ της θελησα να την βοηθησω, περυσι τετοια εποχη την στειρωσα κακην κακως με τον τροπο που εγινε απο πλευρας κτηνιατρου και εχω καποιες ενοχες, εχω δεθει πολυ μαζι της, τις βολτες τις εμαθε λογω της πρασιας οπου δεν περιοριζεται εκει πηδαει τον φραχτη και βγαινει παραεξω, προσπαθησα να κλεισω σε υψος τον φραχτη αλλα αμα θελει η γατα δεν την εμποδιζει τιποτα, αρκετα χρονια ταιζουμε γατουλες στην γειτονια αλλα τωρα με αυτην εχω αλλαξει επιπεδο, ειναι μελος της οικογενειας με οτι συνεπαγεται αυτο.

Έγινε επεξεργασία από euaggelos71
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Δηλαδή  ποια άλλα species κινδυνεύουν από τις συγκεκριμένες αγριόγατες;

 

Ισχύουν αυτά που λέει ο τύπος; Πολλοί αυστραλοί απο ότι βλέπω συμφωνούν, αλλά αυτός είναι ο τρόπος να λυθεί το πρόβλημα;  ΓΙατί νομίζω ότι πάλι ο άνθρωπος βάζει το χεράκι του κεί που δεν πρέπει;

 

Έχει κανείς στοιχεία; (πάω για ύπνο)....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.